Kan Dolaşımını Hızlandırmanın 9 Doğal Yolu

kan dolaşımını hızlandırmanın yolları

Sağlıklı bir kan dolaşımı, sağlıklı bir vücut için çok önemlidir. Besinler, mineraller ve oksijenin tüm vücutta dolaşması kan dolaşımı yoluyla sağlanır. Kan dolaşımı yavaşlığı, kan akışı vücudun belirli bölgelerinde sınırlı kaldığında meydana gelir. Kan dolaşımı yavaşlığı beyin, kalp, karaciğer, böbrekler ve uzuvlar da dahil olmak üzere vücudunuzun herhangi bir bölümünü etkileyebilse de, ilk belirtiler genellikle el veya ayak parmaklarında fark edilir. Kan dolaşımını arttırmak için deneyebileceğiniz birkaç şey var. Kan dolaşımını arttırmanın doğal yolları için okumaya devam edin.

Kan Dolaşımı Yavaşlığının Belirtileri

Kan dolaşımı yavaşlığının farklı belirtileri vardır. Tüm bu belirtilerden haberdar olmak son derece önemlidir. Onları görmezden gelmek, yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilir. Kan dolaşımı yavaşlığının en yaygın belirtileri şunlardır;

 • Bağışıklık sistemi zayıflığı ve yavaş iyileşme
 • Kalıcı yorgunluk
 • Azalan bilişsel yetenek
 • Erektil disfonksiyon (Sertleşme sorunu)
 • Açıklanamayan sindirim problemleri
 • Alt uzuvlarda şişme
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma
 • El ve ayaklarda soğukluk
 • Deride renk değişikliği veya siyanoz (morarma)
 • Göz altında koyu halkalar oluşması
 • Ani saç dökülmesi
 • Kırılgan saç ve tırnaklar

Kan Dolaşımı Yavaşlığı Nedenleri

Kan dolaşımı yavaşlığı birkaç farklı nedene bağlı olarak gelişebilir. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Periferik arter hastalığı
 • Arterioskleroz
 • Şişmanlık
 • Şeker hastalığı
 • Varisli damarlar
 • Kan pıhtıları
 • Raynaud sendromu
 • Pellegra (niasin eksikliği)

Sigara içmek, alkol tüketmek, kafein, hareketsiz yaşam tarzı, kötü beslenme alışkanlıkları ve uzun süre çalışmak kan dolaşımının yavaşlamasına katkıda bulunabilir. Kan dolaşımının yavaş olmasının diğer nedenleri arasında böbrek ve karaciğer hastalığı, akciğer hastalığı ve çevresel faktörler bulunur.

Kan dolaşımı nasıl hızlandırılır

Kan Dolaşımı Nasıl Hızlandırılır?

Sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yaparak vücudunuzdaki kan dolaşımını artırabilirsiniz.

1. Düzenli Egzersiz Yapın

Yapmaktan hoşlandığınız fiziksel aktiviteleri tespit edin. Kan pompalanmasını sağlayan her türlü fiziksel aktivite, kan dolaşımını artırmak için idealdir. Egzersiz yaparken hem kardiyo hem de kuvvet antrenmanını deneyin.

2. Molalarda Esneme Gerdirme Hareketleri Yapın

Bir ofiste çalışıyorsanız veya uzun bir süre boyunca aynı pozisyonda oturuyorsanız, her mola verdiğinizde esneme-gerdirme hareketleri yapmak kan dolaşımını arttırmanıza yardımcı olabilir. İster hızlı bir yürüyüşe çıkmak olsun, ister ayak parmaklarınıza elinizle dokunmak olsun, vücudunuzu hareket ettirmek kanın dokulardan daha hızlı akmasını sağlar ve bu da daha enerjik ve canlı hissetmenize yardımcı olur.

3. Masaj Yaptırın

Masaj, egzersiz gibi yumuşak dokudaki kan akışını uyararak lokal dolaşımı arttırır. Ayrıca, o bölgeye kan akışının yetersiz olmasından dolayı biriken toksinlerin temizlenmesine de yardımcı olabilir. Birçok çalışma, masajın iyileşmeyi teşvik etmedeki etkisini kanıtlamıştır.

4. Bacaklarınızı Yüksekte Tutun

Uzuvlarınızda kan dolaşımı yavaşlığı olduğunu düşünüyorsanız, bacaklarınızı kalp seviyesinin üzerine çıkarmayı deneyin. Bacaklarınızı kaldırmak, kan dolaşımını iyileştirmek ve aynı zamanda rahatlamak için harika bir yoldur.

5. Beslenmenizi Geliştirin

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmak, kan akışını iyileştirmenin anahtarıdır. Sağlıksız beslenme zamanla damar tıkanıklığı ve kan dolaşımı yavaşlığına neden olabilir.

Meyve, sebze, kepekli tahıllar, yağsız proteinler ve avokado, balık yağı, zeytin yağı, fındık ve tohumlarda doğal olarak bulunanlar gibi sağlıklı yağları yiyerek damar sağlığınızı ve kan dolaşımınızı artırabilirsiniz.

6. Yeterince Su için

Gün boyunca yeteri kadar su için. Böylece organlarınız enerji üretmek ve günlük işlevlerini yerine getirmek için savaşmak zorunda kalmazlar. Yeterince su tüketmek kan hacmini yüksek tutmanın anahtarıdır ve bu da dolaşımın artmasına yardımcı olur. Günde litrelerce su içmek zorunda değilsiniz, ihmal etmeyip susadığınızda içmeniz yeterli olacaktır.

İlgili Yazı: Kilo Vermek İçin Günde Kaç Litre Su İçmeliyim? (Hesaplama)

7. Sıcak Banyo Yapın

Sıcak su, gergin kasları gevşetmeye yardımcı olur ve kan dolaşımını arttırır. Bunun nedeni, ısının vücutta kan akışının artmasını sağlayacak şekilde damarları açmasıdır.

8. Sigarayı Bırakın

Sigara içmek yalnızca sağlığınızı değil, aynı zamanda kan dolaşımınızı da olumsuz etkiler. Dolaşım sorunlarının önde gelen nedenleri arasındadır. Sigara içmek kan damarlarınızı daraltarak, kaslarınızı ve organlarınızı beslemek için gerekli olan kan akışını azalmasına neden olur.

9. Stresinizi Azaltın

Stres, zamanla vücudun kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyebilir. Meditasyon teknikleri, düzenli egzersiz ve psikoterapi gibi stresle başa çıkmanın sağlıklı yollarını bulun.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.