Kampa giderken yanımıza neler almalıyız?

kamp yaparken yanımıza neler almalıyız

Hafta sonu her şeyden ve teknolojiden uzak bir kamp yapmanın hayallerini kuruyorsunuz. Tam da mevsimi. Gideceğiniz yeri belirlediniz, ihtiyacınız olanları bir çantaya doldurdunuz ve yollara düştünüz. Macera başlıyor. İşte senaryonun kurulma anı da burası. Ya ömür boyu aklınızdan çıkmayacak müthiş bir deneyim ya da “Ben nerede yanlış yaptım?” dedirtecek bir deneyim yaşayacaksınız. Peki kamp yapma planları yaparken nelere dikkat etmelisiniz? İşte bu sorunun ve daha da önemlisi “Kampa giderken yanımıza neler almalıyız?” sorusunun cevabı tüm detaylarıyla yazımızda.

Her gün yanıtlamak zorunda olduğunuz e-postalar, yaptığınız onlarca telefon konuşması, sayısız WhatsApp mesajından sonra teknolojiyle aranıza biraz mesafe koymak istiyor olabilirsiniz, haklısınız. Çünkü bilim insanları da aynen bunu tavsiye ediyor. Telefona, sosyal medyaya bağımlı yaşamak, modern insanın en büyük dezavantajlarından biri. Ancak hafta sonu şehirden uzakta, doğanın kucağında bir kamp yapmayı planlıyorsanız, teknolojiden tamamen vazgeçmek biraz riskli olabilir.

Beklenmedik acil bir durumda kimseye ulaşamamak kimsenin isteyeceği bir durum değil. Bu sebeple, yola çıkmadan önce yanınıza alacaklarınızı gözden geçirmekte yarar var. Örneğin, daha önce gitmediğiniz bir yeri keşfetmeyi planlıyorsanız yanınıza bir navigasyon cihazı alın. Bunun haricinde, telefonunuzu asla evde bırakmayın. Doğayla baş başayken bu cihazları şarj edecek noktalar bulamayabilirsiniz; bu nedenle, yola çıkmadan önce elinizdeki cihazları şarj edin ve yanınıza mutlaka ekstra taşınabilir bir şarj cihazı alın. Elbette bu cihazların çalıştığından da emin olun.

Kampa giderken cebinizdeki paradan başka olmazsa olmazlarını olacak. Eğer doğayla baş başa kalma niyetiyle yola çıkıp, hiç bilmediğiniz bir yerin ortasında kalakalmak istemiyorsanız gereksiz yere risk almayın.

Kamp Ekipmanı Önemli

Güvenli bir kamp için en önemli şey doğru ekipmanla yola çıkmak. Bunun için de öncelikli olarak ne kadar süreyle ve hangi koşullarda kamp yapacağınıza karar verin. Bulunduğunuz mevsimi de dikkate alarak ihtiyaç listenizi gözden geçirin.

Kampa Giderken Yanımıza Almamız Gereken En Önemli Malzemeler

kamp yaparken yanımıza neler almalıyız

1- Kamp Çantası

Piyasada kapasitesine göre çok farklı alternatiflerde kamp çantası bulmak mümkün. Büyüklüğünü yanınıza alacağınız eşyaya göre seçin. Ancak esnek ve sırta göre ayarlanabilir olmasına dikkat edin. Zira yürüyüş sırasında konforsuz bir çanta baş belasına dönüşebilir. Dikişlerine mutlaka dikkat edin. Dayanıklı bir çantayla çok şey taşıyabilirsiniz. Yanda ekstra gözleri, mat ya da uyku tulumunu bağlayabileceğiniz bir kemeri, termos için bir bölümün olması da işlerinizi kolaylaştıracaktır. Çantayı yerleştirirken de ağır eşyaları en alta koymayı unutmayın. Kamera, fotoğraf makinesi gibi hassas cihazları mutlaka üst kısma yerleştirin ve sakın termosu çantanın içine koymayın.

2- Kamp Çadırı

Özellikle bahar aylarında ıslak iklimlere sahip olduğumuzdan siz siz olun, çadırınızı nefes alabilen kumaştan ve çift katlı olanlardan tercih edin. Bu sayede hava yağmurlu, rüzgarlı da olsa, içeride güvenle konaklayabilirsiniz. Yazın kamp yapmak istediğinizde ise çadırı çıkarıp tek katı kullanmanızı öneririz. Çadırların çoğu naylon kumaştan yapıldığından içinde yanıcı şeyler tutmayın. Yemekleri dışarıda yapın, aydınlatma için mum kullanmayın.

3- Trekking Ayakkabısı

Eğer kampa gündelik hayatınızda kullandığınız spor ayakkabıyla gitmeyi planlıyorsanız, hemen vazgeçin. Değişken zeminlerde uzun yürüyüşler yapmayı planlıyorsanız, spor ayakkabılar bunun için uygun değil. Bunun için en rahat ayakkabı, bileklerinizi yukarıdan kavrayarak ekstra konfor sağlayan trekking ayakkabılarıdır. Bunlar aynı zamanda özel tabanları dolayısıyla yerdeki taş ya da kayaları hissettirmez, patika gibi yerlerde kaymadan yürümenizi sağlar. Yağmurda, çamurda yürümeyi planlıyorsanız da bu ayakkabılarla içiniz rahat olsun. Zira trekking ayakkabıları, malzemeleri sayesinde su geçirmez ama ayağınızın hava almasını sağlar.

En önemli malzemelere detaylıca değindikten sonra, daha az önem arz eden ancak kampta size büyük kolaylık sağlayacak bazı malzemeleri listeleyelim;

– Küçük bir balta veya çekiç
– Çadırı temizlemek için küçük bir fırça
– Uku tulumu
– Battaniye
– Yastık
– Termos
– Kartuşlu kamp ocağı
– Matara
– Bir miktar gazete
– Köpük tabak
– Çatal, Bıçak, Kaşık
– Kağıt havlu ya da tuvalet kağıdı
– Çöp poşeti
– Sıvı sabun
– Pişmiş gıdaları saklamak bir konteynır
– Kapaklı bir tava
– Şişe açacağı
– Katlanır masa ve sandalyeler
– Kesme tahtası
– Çay, şeker, tuz
– Patates soyucusu
– Yedek çorap ve iç çamaşırı
– Şapka
– Diş fırçası ve diş macunu
– Deodorant
– Tıraş köpüğü ve tıraş bıçağı
– Küçük bir ayna
– Diğer kişisel ve ilaçlar
– Ağrı kesici ilaç
– Mum
– Düdük
– Kitap ve dergi
– Balıkçılık malzemeleri
– Güneş gözlüğü
– Hamak
– İlk yardım kiti
– Atıştırmalık abur cuburlar
– Çok işlevli bir çakı
– Oyun kağıtları, okey takımı
– Not defteri ve kalem
– Küçük bir kürek
– İş eldiveni
– Şemsiye
– Küçük bir dikiş seti
– Mini yangın söndürme tüpü
– Makas
– El feneri ya da ışıldak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.