Kalp Sintigrafisi (Renkli Kalp Filmi) Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?

kalp sintigrafisi yan etkileri ve risleri

Kalp Sintigrafisi, kalbinizin sağlığı hakkında önemli bilgiler sağlamak için güvenli bir radyoaktif madde kullanılan testtir. Radyoterapi olarak da adlandırılan radyoaktif madde, kalbe giden bir damardaki kan dolaşımına enjekte edilir ve enerjisini bırakır. Vücudun dışındaki özel bir kamera radyoaktif maddenin kavrama enerjisini tespit eder ve kalbin resimlerini oluşturur. Test güvenli bir radyoaktif madde kullanmasına rağmen, bazı yan etkileri ve riskleri vardır.

Kalp Sintigrafisi

Kalp Sintigrafisi Nasıl Çekilir?

Test, genellikle birinci setin bir stres testinden hemen sonra kalp atış hızı arttığında çekildiği, iki resim setini içerir. İkinci set resim, kalp dinlendikten ve normal haline döndükten sonra çekilir.

Oluşan görüntüler, koroner arterler ve kalp fonksiyonu hakkında bilgi sağlar. Kullanılan radyoaktif izleyici türüne dayanan üç yaygın kalp sintigrafisi türü vardır. Bunlar Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi (Talyum Testi), Miyokard İnfarktüsü Sintigrafisi ve Multigated Acquisition (MUGA) testleridir.

Kalp Sintigrafisi Niçin Kullanılır?

Kalp Sintigrafisi esasen üç ana amaç için kullanılır.

#1. Kan Akışını Kontrol Etmek İçin

Test genellikle kalbin bölümlerine olan kan akışını kontrol etmek için kullanılır. Kalp kaslarının bir kısmı kan almıyorsa, bu koroner kalp hastalığının bir işareti olabilir. Miyokard perfüzyon sintigrafisi kan akışını kontrol etmek amacıyla kullanılır.

#2. Hasar Görmüş Kalp Kasını Görüntülemek İçin

Kalp sintigrafisi, doktorların kalp kası üzerindeki herhangi bir hasarı izole ettiklerini tespit etmelerine de yardımcı olabilir. Hasar bir önceki kalp krizi, yaralanma, enfeksiyon veya bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Kalp kası hasarlarını kontrol etmek için miyokard canlılığı testi yapılır.

#3. Kalp fonksiyonunu kontrol etmek için

Bir ventriküler fonksiyon taraması doktorların kalbin işleyişini izlemesine ve belirlemesine yardımcı olabilir. Tarama, kalbin vücuda ne kadar iyi kan pompaladığını kolayca gösterebilir.

Kalp Sintigrafisi Yan Etkileri ve Zararları

Kalp sintigrafisi, doktorların koroner kalp hastalığı gibi kalp rahatsızlıklarını teşhis etmeleri, en iyi tedavi yolunu seçmeleri, kısa veya uzun vadeli sağkalım süresini tahmin etmeleri ve kalp krizi riskini belirlemelerine yardımcı olabilir. Kalp sintigrafisi bazı küçük risklere sahiptir.

Kalp sintigrafisi sırasında kullanılan radyoaktif izleyici güvenlidir ve vücudu uzun vadede herhangi bir yan etki olmadan çok az miktarda radyasyona maruz bırakmaktadır. Öte yandan, birden çok taramaya ihtiyaç duyulan hastalar radyasyondan dolayı bir miktar risk altında olabilir. Nadirden de olsa, radyoaktif izleyici bazı insanlarda alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Test genellikle gebe kadınlar için önerilmez çünkü en küçük radyasyon bile annenin yanı sıra çocuğa da zararlı olabilir. Hamile bir kadının kalp sintigrafisi çekimine ihtiyacı olursa, genellikle gebelik sonuna kadar ertelenir. Koroner kalp hastalığı olan insanlar stres testi sırasında göğüs ağrısı yaşayabilir.

Kalp sintigrafisi yan etkileri ve riskleri yanı sıra, test hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşarak aklınızdaki soru işaretlerini gidermeyi amaçladık. Kalp sintigrafisi konusunda sorularınızı aşağıdaki yorum bölümden sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.