Kalp Krizini Önceden Haber Veren 6 Belirti

kalp krizi önceden nasıl anlaşılır
kalp krizi önceden nasıl anlaşılır

Her yıl, yüz binlerce kişi kalp krizi geçiriyor. Birçoğu hayatta kalıyor ancak çok sayıda kişi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Kalp krizi genellikle kalbin ve dolaşım sisteminin önemli ölçüde bozulması olan koroner kalp hastalığının göstergesidir. Arterler plakla tıkandığında, kanı işlemek için kalbe aşırı basınç uygulanır. Kalp, bir kas olarak zayıflayabilir ve düzgün çalışmayı durdurabilir.

Kalp krizi (miyokard infarktüsü), koroner trombozdan (arteriyel kan pıhtısı) veya kalbe kan akışının engellenmesinden kaynaklanabilir.

Kalp krizi deneyimi herkes için farklıdır; her zaman keskin bir acı olmaz. Bazen hafif belirtilerle birlikte genel yavaş bir bozulmadır. Kalp krizi belirtilerini bilmek, onu atlatmak için adımlar atmanıza yardımcı olabilir.

İşte dikkat etmeniz gereken kalp krizi belirtileri. Bir veya daha fazlasını yaşarsanız, vakit kaybetmeden doktorunuza görünün.

kalp krizinin erken belirtileri

Kalp Krizini Önceden Haber Veren Belirtiler

1. Göğüs basıncı

Bu, koroner sıkıntıların en yaygın belirtisidir. Göğüs, üst karın, sırt, boyun, çene kol ve/veya omuzdaki basınç, gerginlik, çarpıntı veya ağrı, kan dolaşımının sınırlı olduğunun göstergesidir.

2. Soğuk algınlığı ve grip belirtileri

Öksürme ve hırıltılı solunum, vücudunuzun kan dolaşımını sağlamaya çalışmasının işaretleridir.

Genel olarak hasta hissetmek de, özellikle de diğer belirtilerin varlığında kalbinizin hasta olduğunu anlatan bir belirtidir.

3. Soğuk terleme ve baş dönmesi

Aniden ortaya çıkan düzenli terleme, belirgin bir nedenden dolayı genellikle kalp krizinin öncüsüdür. Baş dönmesi, beyne kan akışının olmamasından kaynaklanır.

4. Şiddetli yorgunluk

Her zaman bir tükenme noktası vardır: koroner hastalık bir gecede gerçekleşmez ve kalp artık alamayacağı noktaya ulaştığında, kan akışı ciddi şekilde kısıtlanır ve enerji seviyelerinde ani bir düşüş olur.

5. Genel halsizlik

Kaslar ihtiyaç duydukları beslenmeyi alamıyorlar çünkü yeterince kan alamıyorlar. Ani bir zayıflığın (her hareket bir angarya olduğunda) olağan dışı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

6. Nefes darlığı

Kalp düzgün çalışmazsa, akciğer de düzgün çalışmaz. Tam bir nefes alamadığınızı fark ederseniz, sorun akciğerlerde değil, kanın vücuttan kalbe ve kalpten vücuda kısıtlanması olabilir.

Kalp Krizini Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Kardiyovasküler sağlığın korunması karmaşık bir durum değildir. Kendinizi beslenme konusunda eğitin. Düzenli fiziksel aktivite, taze sebzeler, meyveler, çekirdekler, kuru yemişler, tam tahıllar ve son derece sınırlı miktarda şeker içeren sağlıklı yağ ve katı kaynaklardan elde edilen proteinler ve sodyum sizi sağlıklı tutacaktır.

Toprakta yetişen otlar, baharatlar ve diğer yiyecekler de çok yönlü sağlığa katkıda bulunur.

İşlenmiş ve hazır gıdalar (fast food), hareketsiz bir yaşam tarzı, ilaçlar ve kronik stres sizi istisnasız şekilde hasta eder.

Çok iyi haber şu ki, eğer hala hayattaysanız, bazı şeyleri değiştirmek için çok geç kalmış sayılmazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.