Kakulenin Sağlığa 15 Mükemmel Faydası

kakulenin sağlığa faydaları

Kakule yalnızca yemeklerde ve hamur işlerinde kullanılan çok yönlü bir baharat değil, aynı zamanda sağlığa faydaları ile de bilinen bir baharattır. Küçül yeşil ve büyük siyah olmak üzere iki türü bulunan kakule, Ayurveda (Hint tıbbı) ve geleneksel Çin tıbbı tarafından soğuk algınlığı ve erektil disfonksiyona kadar bir dizi hastalık için uzun süredir önerilmektedir. Ayurveda, kakuleyi üçlü bir ilaç olarak görür. Bu da üç dosha (fıtrat), yani kapha, pitta ve vata’yı dengeleyebileceği anlamına gelir. Ayurveda felsefesine göre, tüm hastalıklar bu üç doshadaki dengesizliklerden kaynaklanmaktadır.

Beslenme açısından bakıldığında, kakule sadece 2 gramı ile günlük lif ihtiyacımızın %2’sini karşılayan bir baharattır. Bunun dışında bir miktar potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve C vitamini sağlayabilir. Ancak, günde 2 kaşıktan fazla kakule tüketmediğimiz için, bu besin maddelerini sadece ufak miktarlarda alırız. Buna ek olarak, 2764 orta dereceli ORAC (oksijen radikal emme kapasitesi) değeri veren terpen ve flavonoidler şeklinde birçok antioksidana sahiptir. ORAC değeri, bir maddenin serbest radikallerle mücadelede ne kadar etkili olduğunu gösterir. Kakule’nin antioksidan gücü, zerdeçal ve karanfil gibi diğer antioksidan bitkilerle birleştirildiğinde artar. İşte kakulenin sağlığa faydaları arasından bazıları…

kakulenin faydaları

Kakulenin Sağlığa Faydaları

1. Soğuk Algınlığı ve Öksürüğü Tedavi Eder

Yeşil kakule geleneksel olarak soğuk algınlığı ve öksürüğü gidermek için kullanılmıştır. Araştırmalar bunun büyük ölçüde balgam söktürücü olarak çalışan ve mukusun temizlenmesine yardımcı olan 1,8-cineole adında bir bileşiğin varlığından kaynaklandığını tespit etmiştir. Ayrıca okaliptol olarak da bilinen 1,8-cineole, okaliptüs yağını öksürük, soğuk algınlığı ve solunum hastalıkları için standart bir ilaç haline getiren şeydir. Ticari öksürük pastilleri de bu aromatik bileşiği içerir.

Öksürük ve soğuk algınlığı için kakule çayı: Birkaç kakule tohumu, bir karanfil ve bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı bal ekleyin. 10 dakika kadar pişirin. Sıcakken için.

2. Astım ve Bronşiti Tedavi Eder

Kakule, halk arasında anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle astım ataklarını ve bronşiti hafifletmek için kullanılmıştır. Astım atakları, solunum yollarının iltihaplanma nedeniyle daralması ve daha sonra aşırı mukus ile tıkanması ve oksijen yetersizliğine yol açması sonucu meydana gelir.

Laboratuar hayvanları üzerinde yapılan bir çalışmada, kakulenin astım tedavisine çeşitli şekillerde yardımcı olduğunu göstermiştir. İçerdiği 1,8-cineole mukusu temizlerken, flavonoidler bronşları (akciğerlere hava taşıyan tüpler) genişletir ve böylece solunum işlemini kolaylaştırır. Araştırmacılar, kakule’nin bu bronkodilatör etkisinin, astımın ana tedavisinde de faydalı olabileceğini düşünüyor.

Astım hastasıysanız, tabaklarınıza kakule eklemeye devam edin. Ayrıca kakule çayını, kışım ve atak mevsimlerinde içmek isteyebilirsiniz.

Dikkat: Kakule alerjiniz varsa, astım belirtilerini hafifletmek için kakule kullanmayın.

3. Sindirimde Yardımcı Olur

Siyah kakule sindirimi artırır ve kabızlık, hazımsızlık, geğirme, şişkinlik, mide ekşimesi ve mide iltihabı vakalarını azaltır. Araştırmalar, kakule tüketiminin aspirin gibi ilaçların neden olduğu mide dokusu bozukluklarını engelleyebileceğini göstermektedir. Lif bakımından zengin olan kakule, kötü bakterileri yok ederek bağırsaklardaki bakteri dengesini geri kazanmaya ve sindirime yardımcı olabilir. Kakule meyvesi özünün ve kabuğunun, ciddi mide enfeksiyonlarına neden olabilen Koli Basili ve Stafilokok’a karşı antibakteriyel bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.

Sindirim için kakule çayı: Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı toz kakule ekleyin ve 10-15 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Daha iyi bir sindirim için yemekten sonra bu çayı için.

4. Mide Bulantısını Azaltır

Kakule aroması bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayurveda’nın önerdiği basit bir çözüm olarak, bir bardak ılık suda bir miktar bal ile birlikte yarımşar çay kaşığı yeşil kakule ve toz rezene infüzyon şeklinde demlenerek tüketilebilir.

5. İştahı Artırır

Kakule, sadece sindirime yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda tükürük ve mide sularının üretimini artırarak iştahı arttırır. Rezene ve zencefille birlikte yeşil kakule, Ayurveda uygulayıcıları tarafından anoreksik hastalarda iştahı arttırmak için kullanılmıştır. Ayrıca, bulantı veya kusma gibi anoreksiya semptomlarını yönetmeye yardımcı olur. yemekten sonra bu bitkilerden hazırlanan çayların sindirime yardımcı olabilir, ayrıca hasta üzerinde sakinleştirici bir etkisi olabilir.

6. Karaciğer ve Böbreği Korur

Kakule’nin antioksidan özellikleri ayrıca karaciğeri korumaya yardımcı olur. Karaciğer detoksifikasyon işlemini sürdürmek için sürekli bir antioksidan kaynağına ihtiyaç duyar. Bir ilacın neden olduğu karaciğer hasarı olan fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, sulu bir kakule özütünün, trigliseritler ve LDL kolesterol seviyeleri de dahil olmak üzere tüm karaciğer hasarı belirteçlerini önemli ölçüde azalttığı, aynı zamanda iyi kolesterol seviyelerini önemli ölçüde arttırdığı tespit edildi. Başka bir çalışmada, kakule’nin çiğneme tütününün yol açtığı böbrek hasarını tersine çevirebildiği tespit edildi. Çalışma fareler üzerinde yapılmasına rağmen, araştırmacılar yeşil kakule’nin insanlarda da tütün kullanımından kaynaklanan böbrek yetmezliğine karşı koruyucu bir rol oynayabileceğini öne sürdü.

7. Vücuttaki Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur

Ayurveda, vücudun bazı hastalıklarının veya rahatsızlıklarının, vücutta fazla miktarda “ama” veya batı tıbbındaki adıyla “toksin” birikmesinden kaynaklandığını iddia eder. Toksin, normal dolaşımı engelleyebilen ve enerji seviyelerini düşürebilen yapışkan bir madde olarak tanımlanmaktadır. Ayurveda, toksinleri arındırmak için ama azaltıcı yiyecekler yemeyi önerir ve kakule de bu yiyeceklerden biridir.

8. Obeziteyi Yönetir

Kakule, sindirim ve metabolizmanızı artırarak obeziteye yardımcı olabilir. Ayrıca, HDL (iyi kolesterol) seviyenizi önemli ölçüde etkilemeden toplam kolesterol seviyenizi düşürebilir. Yüksek kolesterol genellikle vücutta iltihaplanmanın bir göstergesidir ve iltihaplanma, obezite riskini arttırır.

Laboratuvar ortamında hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, bir grup fare yüksek karbonhidrat ve yüksek yağ ile beslenerek obez yapıldı. Daha sonra farelere ek olarak kakule tozu verildi. Sonuç olarak, toplam kolesterol seviyesinde ve yağ birikiminde bir azalma oldu. Kakule, ayrıca vücuttaki doğal antioksidan seviyelerini artırarak, yüksek karbonhidratlı ve yüksek yağlı beslenmeyle tetiklenen oksidasyonu da azaltabiliyor.

9. Kalbi Korur

Kakule, Ayurveda’da kan basıncını düşürmeye yardımcı olan ve kalp yetmezliğini önleyen bir diüretik (vücutta biriken hücreler arası veya damar içi fazla sıvıyı atan ve idrar çıkışını arttırmak için kullanılan maddelerin genel ismi) olarak da kullanılır.

Tansiyonu Düşürür ve Kanın Pıhtılaşmasını Azaltır

Hipertansiyon hastalarına 12 hafta boyunca günde 2 kez 3 gr yeşil kakule tozu verildiğinde, kan basıncında önemli ölçüde azalma ve antioksidan durumunda %90’a kadar düzelme görüldü. Ayrıca, kanın pıhtılaşmasında azalma oldu. Bu, kan kan pıhtılarının genelde arterleri tıkadığı ve kalp krizine yol açtığı için kalp krizlerini önlemede önemli bir faktördür.

Aynı araştırmada, günde 2 doz verilen siyah kakule’nin toplam kolesterol seviyesini yaklaşık %11, kötü (LDL) kolesterol seviyesini %14 düşürdüğü, kan pıhtılaşmasını azalttığı ve antioksidan seviyelerini arttırdığı tespit edildi. Kalp krizi riski taşıyan kişilerde, toplam kolesterol seviyesini HDL oranına düşürmek hayati öneme sahiptir.

10. Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklığınızın gücü vücudunuzdaki doğal antioksidanlara bağlıdır. Antioksidanlar, harici toksinlerin yanı sıra iç süreçler tarafından üretilen serbest radikallerle savaşır ve hücreleri oksidatif hasardan korur. Kakule’de bulunan antioksidanlar bağışıklık gücünüzü artırabilir. Kakule ile birlikte küçük meyveler, yapraklı yeşillikler, kuruyemişler ve bitkiler gibi diğer anti-enflamatuar antioksidanlar açısından zengin gıdalar tüketmeye çalışın.

Kakule, enfeksiyonları önleyen antiseptik özelliklere sahiptir. Hem yeşil hem de siyah kakule’nin mantar büyümesini yavaşlattığı, kakule yağının bazı hastalıklara neden olan bakterileri engellediği bulundu. Öğünlerinizde düzenli olarak kakule tüketmek veya çayını içmek, enfeksiyonları önleyebilir ve mevcut enfeksiyonları tedavi edebilir.

Kakule’nin diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

11. Rahatlatıcı bir etkisi vardır

12. Kas spazmlarını önler

13. Kanseri önleyebilir

14. Cildi ve saçı sağlıklı tutar

15. Diş sağlığını iyileştirir

Kakule’nin Yan Etkileri

  • Kakule alerjisi: Kakule’ye duyarlıysanız, tüketmek cilt döküntülerine ve göğüste nefes almada zorluk ve gerginlik gibi geçici solunum sorunlarına neden olabilir.
  • Safra taşı: Aşırı kakule tüketmek safra taşı oluşumuna neden olabilir. Ayrıca, safra taşı sorununuz varsa kakule’den uzak durmanız gerekir.
  • İlaç etkileşimleri: Belirli bir hastalık ya da enfeksiyon için ilaç kullanıyorsanız, kakule alımınızı artırmadan önce doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.