Kafein Bağımlılığının 5 Önemli Belirtisi ve Neden Olabileceği Sorunlar

kafein-bagimliligi-belirtileri

Birçok insan kafeinin dünyada en çok kullanılan psikoaktif bir ilaç olduğunu görmezden geliyor. Kahve, çay, sıcak çikolata, çikolata barları ve enerji içeceklerinin yapımında kullanılan 60’tan fazla bitki yüksek miktarda kafein içeriyor. Kafeinin bu denli fazla tüketilmesinin nedeninin,  tüketen kişiye canlılık ve enerji vermesi olduğu düşünülüyor.

Ancak kafein, bu etkilerinin yanında birçok sağlık sorununa da sebep olabiliyor. Aşağıda verilen maddeler hem kafein bağımlılığı belirtileri, hem de kafein bağımlılığı nelere sebep olur sorusunun cevabı niteliğindedir.

kafein-bagimliligi

Kafein Bağımlılığı Belirtileri

  1. Kronik Günlük Baş Ağrıları

Hollanda merkezli bir dergide yayınlanan çalışmada, günde 100 mg kafein tüketmenin kronik baş ağrısına neden olabileceği tespit edilmiştir.

Bir fincan kahve, 50 gramlık bitter çikolata veya 2 bardak çay tüketerek 100 mg kafein almış olursunuz.

  1. Kan Şekeri Seviyesinin Yüksek Olması

Uygulamalı Fizyoloji, Beslenme ve Metabolizma dergisinin 2013 Ağustos sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre kafein, glikoz alımını iskelet kası içine indirgediğinden, kan şekeri dengesinde değişikliklere neden olmaktadır.

Ayrıca, araştırmacılar kafeinin Tip 1 diyabet hastalarında hipoglisemik atakları artırabildiğini ve Tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri düzeylerini yükselttiğini tespit etmiştir.

  1. İş Performansında Düşüş

İş performansınızın sürekli düşüyor olmasının nedeni kafein bağımlılığınız olabilir.

Journal of the Academy of Nurse Practitioners dergisinde yayınlanan bir çalışmada,  kafein tüketiminin ergenlerde ve genç erişkinlerde zayıf iş performansına neden olduğu sonucuna varılmıştır.

İş performansı kafeinli içecekler tüketmenin yanı sıra, kafein içeren ilaçların kullanımı ile daha da kötü hale geliyor. İş performansınızdaki küçük değişiklikler bile, kafein bağımlılığından kaynaklanıyor olabilir.

  1. Akut Psikoz

Medicine, Science ve Law dergisinde yer alan bir makalede alkol ve kafein tüketimini takiben kısa süreli akut psikoz geçirmiş 32 yaşında bir erkek hakkında bilgi verildi.

Doktorlar sorunun alkol ve kafeinden kaynaklı olup olmadığını anlamak için yaptıkları testte, aynı kişinin aynı alkollü kokteyli tükettikten sonra, daha önce hiç yaşamamış olmasına rağmen yeni bir psikoz atağı daha yaşadığını gördü.

  1. Yeme Bozukluğunu Kafeinle Kontrol Etmeye Çalışmak

Psikiyatrik Tedavide Gelişmeler dergisinde yayınlanan bir raporda, kafeinin anksiyete ve uyku bozukluklarının alevlenmesinde rol oynadığı ve yeme bozukluğu olan kişilerin kafeini sıklıkla kötüye kullandığı belirtilmiştir.

Ayrıca, kanıtlar bulimia ve anoreksiya yeme bozuklukları yaşayan çoğu insanın, metabolizmalarını hızlandırmak ve daha fazla kilo vermek için kafein kullandığını ileri sürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.