Kadınlarda Genellikle Görmezden Gelinen 11 Kanser Belirtisi

kadınlarda kanser belirtileri

Meme kanseri farkındalığının artmasıyla birlikte memelerinizi her gün muayene etmek bir alışkanlık haline gelmiş olmalı. Bununla birlikte, genellikle göz ardı edilebilecek yaygın ve anlaşılması zor belirtiler gösteren birkaç başka kanser türü daha var.

Örneğin, mide ağrısı veya öksürük gibi zararsız görünen bazı rahatsızlıkların uzun süre devam etmesi halinde bir doktora başvurulması gerekebilir. Burada, zararsız gibi görünen ancak tıbbi müdahale gerektiren bazı yaygın kanser belirtileri bulacaksınız.

kadın kanser belirtileri

Kanser Belirtisi Olabilecek Görmezden Gelinen Rahatsızlıklar

geçmeyen karın ağrısı

 1. Şişkinlik

Çok fazla yiyip içtikten sonra veya regl döneminde geçici olarak şişkinlik hissetmek normaldir. Ancak midenizdeki şişkinlik hissi birkaç hafta içinde geçmezse doktorunuza danışın.

Şişkinlik yumurtalık kanserinin yaygın belirtilerinden biridir. Buna ek olarak iştahsızlık, karın ağrısı ve sık idrara çıkma gibi durumlar yaşayabilirsiniz.

 1. Regl Dönemleri Arasında Lekelenme veya Anormal Regl Dönemleri

Regl dönemleri arası lekelenme her zaman kansere bağlı olmasa da

buy levitra cheap

, tamamen göz ardı edilmemelidir. Ağır kanama veya dönemler arasında lekelenme ve kanama genellikle endometrial kanser, rahim ağzı kanseri veya rahim kanseri belirtisidir. Ek olarak, bir kadının menopozdan sonra adet kanaması yaşaması normal değildir ve bu durum, rahim kanserin erken bir belirtisi olabilir.

 1. Kokulu Vajinal Akıntı

Vajinal akıntı kötü kokulu, soluk, sulu veya rahim ağzı kanserinin bir belirtisi olabilecek kahverengi olmadıkça endişe nedeni değildir. Bu akıntı regl dönemleri arasında veya menopozdan sonra görülebilir. Bazen vajinal akıntıda kan olabilir ve lekelenme ile karıştırılabilir.

 1. Yorgunluk

Bazen, bir veya iki gün içinde geçen fiziksel aktivite veya dinlenme eksikliği nedeniyle yorgunluk yaşayabilirsiniz. Ancak yeterince dinlendikten sonra bile kendinizi yorgun hissediyorsanız, bu lösemi, mide kanseri veya kolon kanseri belirtisi olabilir.

Lösemi durumunda, vücudunuzdaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını yavaş yavaş aşan beyaz kan hücrelerinin anormal büyümesi vardır. Bu, yorgunluktan sorumlu kırmızı kan hücrelerinin eksikliği olan anemi adı verilen bir duruma neden olur. Benzer şekilde, kolon ve mide kanseri genellikle dışkı yoluyla kan kaybına neden olur. Bu da anemiye neden olur ve bu da yorgunluğa neden olur.

 1. Açıklanamayan Kilo Kaybı

Egzersiz yapmadan veya diyet yapmadan kilo vermek kadar güzel bir şey yoktur değil mi? Peki ya bu kilo kaybı ciddi bir sağlık probleminden kaynaklanıyorsa? Yaklaşık 4-5 kg’lık açıklanamayan kilo kaybı pankreas, mide, akciğer veya yemek borusunda kanser belirtisi olabilir. Kanser hücreleri çoğaldıkça, enerjinizi tüketirler, bu da kilo kaybını açıklar.

 1. Göğüslerde Değişimler

Regl döneminde, hamilelikte, menopoza girerken veya menopozdan sonra göğüslerinizde değişiklikler gözlemleyebilirsiniz. Göğüslerdeki değişiklikler her zaman kansere bağlı olmasa da, herhangi bir değişiklik gözlemlerseniz kendinizi kontrol ettirmeniz önemlidir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza danışın.

 • Göğüste bir yumru
 • Şekil veya boyutta bir değişiklik
 • Kızarık, sıkı, kaşıntılı veya büzülmüş cilt
 • Meme başı akıntısı
 • Göğüste veya koltuk altında ağrı
 1. Açıklanamayan Ateş veya Enfeksiyonlar

Açıklanamayan ve sık görülen ateş veya enfeksiyonlar lösemi veya lenfoma nedeniyle olabilir. Her iki hastalığın da bağışıklık sisteminiz üzerinde olumsuz bir etkisi vardır ve sizi hastalığa duyarlı hale getirebilir.

 1. Geçmeyen Öksürük

Sigara içiyor olsanız da olmasanız da öksürüğünüz 2 haftadan uzun sürüyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kalıcı ve kronik öksürük genellikle akciğer kanseri veya lösemi belirtisidir. Bazen bu öksürüğe bronşit veya göğüs enfeksiyonu nedeniyle kan da eşlik edebilir.

 1. Dışkıda Kan Görülmesi

Kalın bağırsak kanseri belirtileri ilk başta görülmese de görüldüğünde mide ağrısı, kabızlık, ishal, yorgunluk veya dışkıda kan olabilir.

Kolorektal kanser (kalın bağırsak kanseri), kolon veya rektumda oluşan bir kanser türüdür. Kolonun iç astarında bir büyüme olan bir polip olarak başlar. Tüm polipler kansere dönüşmez.

 1. Cilt Değişiklikleri

Bir benin boyutunda, renginde veya şeklinde bir değişiklik, cilt pigmentasyonu, aşırı morarma veya pullu cilt, melanom gibi cilt kanseri belirtileridir. Çoğunlukla güneşe maruz kalan bölgeleri etkiler ve herhangi bir değişikliğin tespit edilmesini kolaylaştırır. Güneşten gelen zararlı ultraviyole (UV) radyasyona uzun süre maruz kalmak cilt kanserine neden olabilir. Cildinizdeki değişikliklerin düzenli olarak incelenmesi, erken teşhis için kritik öneme sahiptir.

 1. Yutma Güçlüğü

Yutma güçlüğü yemek borusu kanserinin bir belirtisi olabilir. Kanser yemek borusunu daraltarak yutmayı zorlaştırabilir. Bazı insanlar boğuluyormuş gibi hissedebilir veya yiyecekler boğazlarına yapışabilir. Çoğu zaman, insanlar yiyecekleri yutmayı kolaylaştırmak için daha yumuşak yiyecekler yemeye başlarlar. Ancak kanser çok fazla büyürse sıvıları yutmanın da zorlaştığı bir noktaya gelinebilir.

Herhangi bir kanser türünün erken tespiti, başarılı tedavi şansını artırabilir. Bu nedenle, gözlemlediğiniz değişikliklere dikkat edin ve bir an önce kontrol ettirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here