Mükemmel Uyumanıza Yardımcı Olacak 5 Bitki

iyi uyumaya yardımcı olan bitkiler

Gece uyumakta zorlanıyorsanız, yalnız değilsiniz. Uykuya dalma sorunu, stresli yaşamın ve kötü beslenme alışkanlıklarının yanı sıra, teknoloji ve yapay ışığa maruz kalma nedenleriyle ortaya çıkıyor. Ancak bugün teknolojiden uzak kalmak neredeyse imkansız. Sonuçta, alarm saatimiz bile akıllı telefonumuzun bir parçası. Uyuyamama sorunu için bir çözüm arayışı içindeyken, bazı bitkilerin daha iyi uyumaya yardımcı olabileceğini söyleyen bir makale okudum. Okuduğum tavsiyelere uydum ve sonuçlara inanamadım. Oldukça iddialı konuşabilirim ki, bu bitkiler sizin de harika bir uyku çekmenize yardımcı olacak. İşte uyku bozukluğuna iyi gelen bitkiler.

uyku getiren bitkiler

Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olacak Bitkiler

1. Papatya

Uykusuz geçen gecelerden dolayı acı mı çekiyorsunuz? Yastığa kafanızı koymadan önce papatya yudumlayın! Uykuyu teşvik edici güçleri ile bilinen papatya, stresi azaltır ve sağlıklık uyku döngüsünü teşvik eder. Normalde sakinleştirici bir etki elde etmek için çay olarak tüketilir.

Uzmanlar, inanılmaz sakinleştirici yeteneklerini papatyadaki bazı flavanoidlere bağlıyor. Bu bileşikler beyin reseptörlerine bağlanıyor ve genel sisteminizde yatıştırıcı bir etki oluşturuyor. Bir uyku yardımcı olmasının yanı sıra, papatya çayının baş ağrısını hafifletme, mide ağrısını yatıştırma ve sivilceleri temizlemek için serbest radikallerle savaşma gibi faydaları da vardır.

2. Kediotu Kökü

Kediotu kökü, dünyada yaygın olarak saygı duyulan ve kullanılan güçlü anti-kaygı ve yatıştırıcı etkileri olan tamamen doğal bir bitkidir. Çok etkili olmasına rağmen, reçeteli uyku ilaçlarından çok daha az yan etkiye sahiptir. Peki görünüşte inanılmaz olan bu bitki tam olarak nasıl daha iyi uyumanıza yardımcı oluyor? Araştırmalar, kediotu kökünün beyninizi sinir sisteminde aktif rol oynayan kimyasal bir madde olan Gama aminobütirik asit’i serbest bırakması için teşvik ettiğini söylüyor. Bu nörotransmiter büyük miktarlarda sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahip.

3. Hint Ginsengi

Uykusuzluk söz konusu olduğunda stres çok büyük bir rol oynar. Bu meşhur uyku katili vücudu kortizolle dolduruyor. Vücut saatinizi bozuyor, kan şekeri dalgalanmalarına neden oluyor ve vücudun enerji rezervini tüketiyor. Sonuç? Başlıca uyku sorunları. Birçokları için uykusuzluğun önlenmesi stresle başa çıkma ile başlıyor.

Muhteşem bir sağlık bitkisi olan Hint Ginsengi, tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Hindistan’da yüzyıllarca sayısız sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılan Hint Ginsengi, adrenallerinizi dengeler. Sonunda, stres hormonlarının artışını önler ve sinir sisteminizin düzenli bir duruma dönmesine yardımcı olur.

Tüm bunlara ek olarak, anti-mikrobiyal özelliklere sahip güçlü bir antioksidandır. Kaliteli uykuyu teşvik ederken endişe ile mücadele etmenize yardımcı olur ve vücudunuz yenilenmiş hisseder.

4. Lavanta

Lavanta, uyku sorunu yaşayanlar için neredeyse hiçbir yan etkisi olmayan hafif ve yumuşak bir uyku yardımcısı olarak işlev görür. Ruh dinlendirici özellikleri sayesinde lavanta, hayal dünyasına sürüklenmenize ve daha dinlendirici bir uykuya kavuşmanıza yardımcı olabilir. Bitkini enfes kokusunu koklamak bile, uykuya yol açan faydalarını elde etmek için yeterlidir.

5. Çarkıfelek Çiçeği

Gece sürekli uyanıyor ve uyku pozisyonunuzu değiştiriyorsanız, çarkıfelek çiçeği size oldukça faydalı olabilir. Geleneksel bitki uzmanları tarafından uykuyu teşvik edici özellikleri nedeniyle övülen çarkıfelek çiçeği, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tropik bölgelere özgü tırmanan bir çalıdan gelir.

Yüzyıllar boyunca insanlar bu şifa bitkisini, uykusuzluğun yanı sıra kaygı, nöbet ve histeri tedavisinde kullandı. Anksiyeteyi hafifleterek sisteminizde yatıştırıcı bir etki oluşturan çarkıfelek çiçeği, uyku kesintilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.