İstanbul’un az bilinen gezmeye değer 5 müzesi

Müzeler insanlık tarihinin önemli dönüm noktalarının izlerini yansıtan tarihi eserler görebileceğiniz mekanlar olduğu kadar, belli bazı konularda birbirinden değerli eserlerin yer aldığı kültürel mekanlardır. Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan İstanbul’da da az bilinen ancak gezmeye değer birçok müze yer almaktadır. İstanbul’un gezmeye değer 5 müzesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte tarih kokan ve ziyaret edenin aklında yer edinecek İstanbul müzeleri!

Adalar Müzesi

Adalar’a gitmek için yeni bir nedenimiz daha var: Adalar Müzesi. 2010’dan bu yana açık olan Büyükada’daki Adalar Müzesi, kent müzesi kategorisinde değerlendiriliyor. Müzenin kalıcı koleksiyonu (Adalar’ın oluşumundan bugüne uzanan tarihi objeler, 20.000 belge, 6.000 fotoğraf, 100’lerce belgeleme çekimi, film ve sözlü tarih kayıtları), Aya Nikola Hangarı’nda sergileniyor. Müzenin sergi alanları ‘10 Dakika-da Prens Adaları’, ‘Adalar’ın Doğası ve Oluşumu’, ‘Adalar’da İlk İnsan İzleri’, ‘Adalar’ın İlk Sahipleri’, ‘Adalar Mimarisi’, ‘Adalar’da Eğitim’, ‘Gelenekler’, ‘Törenler’, ‘Lezzetler’, ‘Edebiyat’, ‘Göç ve Nüfus’, ‘Yerel Yönetim’, ‘Gelecek Senaryoları’ başlıkları altında düzenlenmiş.
www.adalarmuzesi.org

Adalar Müzesi
Adalar Müzesi

Oyuncak Müzesi

Çocuklarınıza müze ziyareti alışkanlığını kazandırmak için başlangıç yeriniz burası olabilir. 2005 yılında yazar Sunay Akın, ailesinden kalan Göztepe’deki köşkü bir müzeye dönüştürmüş. Antikacılar ya da açık artırmalardan topladığı oyuncaklarla oluşturduğu zengin koleksiyon beş kata yayılıyor. Oyuncakların en eskisi 1817 yılında Fransa’da yapılmış bir oyuncak keman. Almanya’da seri üretim yapan ilk oyuncak fabrikalarından Lehmann’ın kurmalı teneke oyuncakları da özellikle bu türün meraklıları için görmeden geçilmemesi gerekenlerden.
www.istanbuloyuncakmuzesi.com

İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

Kazım Karabekir Müzesi

Erenköy’de Kazım Karabekir Müzesi olarak hizmet veren yapı, 19. yüzyıla tarihleniyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasının ardından uzun yıllar boş kalan köşke 1930 yılında Kazım Karabekir Paşa ve ailesi taşınır. Cumhuriyetin kurulmasında önemli rol oynamış bir asker ve siyasetçi olan Karabekir, milletvekili seçilmesinin ardından Ankara’ya taşınınca bu köşk yazları kullanılır. Kazım Karabekir köşkün bir bölümünü, henüz hayattayken kendisine ve ailesine ait eşyaların sergilendiği bir müze olarak düzenler. 2002 yılında Kazım Karabekir Vakfı kurulur; ardından da 2005 yılında köşk, ev-müze olarak ziyarete açılır. Dört katlı müzenin koleksiyonu Kazım Karabekir ve ailesine ait kişisel eşyalar ve dokümanlardan oluşuyor.
www.kazimkarabekirvakfi.org.tr/muze.htm

Kazım Karabekir Müzesi
Kazım Karabekir Müzesi

Borusan Contemporary Ofis-Müze (Perili Köşk)

‘Ofiste sanat var!’ sloganıyla yola çıkan Borusan Contemporary, izleyicilerine alışıldık müze ziyaretlerinin dışında bir deneyim sunuyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan seçilen eserler, Rumelihisarı’ndaki tarihi Perili Köşk’te sergileniyor. Borusan Holding’in ofis olarak kullandığı bu bina, hafta sonları müzeye dönüşüyor. Müzenin koleksiyonu, heykel, video, enstalasyon, yeni medya, baskı, ışık sanatı ve fotoğraf gibi birçok alandan yapıtı kapsıyor. Bunun yanı sıra Ayşe Erkmen, Peter Kogler, Ekrem Yalçındağ ve Jerry Zeniuk’un mekana özgü yapıtları da müzede yer alıyor. www.borusancontemporary.com

Borusan Contemporary (Perili Köşk)
Borusan Contemporary (Perili Köşk)

Osmanlı Bankası Müzesi

Osmanlı Bankası Müzesi izleyiciye yalnızca bir kurumun öyküsü anlatmıyor; bir dönemin ya-şamından kesitler de sunuyor. SALT Galata’da yer alan müze, Türkiye’de bir özel banka tarafından kurulmuş ilk müze olarak Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi bünyesinde 2002’de açılmış. 1892’de Osmanlı Bankası Genel Müdürlüğü olarak faaliyete başlayan binadaki kasa dairelerinin içinde ve etrafında düzenlenen müze SALT Galata’nın kuruluşunda yeniden tasarlanmış. Bankanın kuruluşundan itibaren önemli değişiklikler, gelişmeler ve krizler, dönemin siyaseti, ekonomisi, toplumu ve kültürü bağlamında izleyiciye sunulmuş. Arşiv ve konsept çalışmasını tarihçi Edhem Eldem, tasarımı ise Bülent Erkmen gerçekleştirmiş.
www.obmuze.com

Osmanlı Bankası Müzesi
Osmanlı Bankası Müzesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.