Isırgan Otu Çayının Sağlığa 7 Faydası

ısırgan otu çayının faydaları

Isırgan otu tüm dünyada bulunur ve her yıl çiçek açar. İstilacı bitkiden kurtulmak neredeyse imkansızdır. Çoğumuzun uzak durduğu ısırgan otu, çay şeklinde tüketildiğinde harika bir sağlık artırıcı bitkidir. Isırgan otu çayının sağlığa faydaları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Isırgan otunda bulunan ve  cildi tahriş eden histaminler ve kimyasallar, otu suya batırarak etkisiz hale getirilir. Böylece faydalı bitkinin tadını çıkarabilirsiniz. Isırgan otu, kalsiyum ve magnezyum yanı sıra flavonoidler, karotenoidler ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Isırgan otu çayı, insan vücudu üzerinde çok güçlü ve hızlı bir etkiye sahiptir. İçerdiği antioksidan bileşimi, onu sağlıklı bir bitki olarak kabul etmek için yeterlidir. Isırgan otunun sağlığa faydaları sayısız ve göz ardı edilemez derecededir.

Isırgan otu çayının sağlığa faydaları

Isırgan Otu Çayının Sağlığa Faydaları

1. Böbrekler ve Prostat

Isırgan otu çayı güçlü bir idrar söktürücüdür. “Campbell-Walsh Ürolojisi” kitabına göre, ısırgan otu köklerinde bulunan bileşikler büyüme faktörlerini değiştirebilir, lipit peroksidasyonunu (yağ asitlerinin oksidatif yıkımı) düzenleyebilir, mesane işlevini kontrol eden kasları koruyabilir.

2. Cilt ve Saç Bakımı

Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, dünyanın birçok yerinde akne ve egzama semptomlarının tedavisinde ısırgan otu çayı kullanılmıştır. Bitkinin anti-enflamatuar ve analjezik etkileri, bu cilt durumlarından kaynaklanan stresi hafifletebilir. Bitkinin antioksidan bakımından zengin doğası, ciltte yara izini azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Genellikle topikal olarak uygulanır.

3. Sindirim Sağlığına Faydaları

Isırgan otu antioksidan ve antienflamatuar kimyasallar bakımından zengindir. Bu malzemeler ısırgan otunun kabızlık, ishal ve IBS gibi sindirim sorunlarını gidermek için mükemmel olmasını sağlar. Isırgan otu çayı zararlı bakterileri ve parazitleri öldürürken bağırsaklardaki faydalı bakterilerin büyümesine yardımcı olur.

4. Kan Basıncı

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, ısırgan otu çayının kan basıncını düşürücü etkisi olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, vücuttaki idrar söktürücü etkisinden dolayı bitkinin sistolik kan basıncını düşürdüğünü belirtiyor. Anti-enflamatuar bileşenlerin yanı sıra bitki içindeki potasyum, hem arterlerdeki hem de kan damarındaki gerilimi azaltmaya yardımcı olabilir.

5. Ağrı Kesici

Isırgan otunda bulunan analjezik ve anti-enflamatuar bileşikler, tarih boyunca popüler bit bitki olmasını sağlamıştır. Bir baş ağrısı veya kas ağrısı yaşıyorsanız, bir bardak ısırgan otu çayı içmeyi deneyin ve sonucu kendi gözlerinizle görün!

6. Alerjik Reaksiyonlar

Isırgan otunun kendisi temastan sonra cilt üzerinde reaksiyon oluşmasına neden olur. Ancak suya batırıldıktan sonra etkiler tersine çevrilir ve alerjik reaksiyonu önleyici bir işlev görür. Isırgan otu çayı, uyuşukluğa neden olmadan antihistaminik etki gösterir.

7. Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Isırgan otunda kalsiyum, potasyum ve demir çok fazla miktarda bulunur. Bu mineraller, ısırgan otu çayını demir eksikliği anemisi olan insanlar için bir seçenek haline getirir. Bu mineraller ayrıca vücudunuzun kademeli olarak kemik mineral yoğunluğunun bozulmasına karşı savaşmasına yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.