Android/iPhone internet durduruldu hatası çözümü

internet-durduruldu-hatasi-cozumu

Yaklaşık 10 yıl önce hayatımıza giren ve adeta teknolojide devrim niteliğinde olan akıllı telefonlar, günümüzde neredeyse herkesin cebine girmiş durumda. Akıllı telefonların en önemli özellikleri arasında telefon, saat, fotoğraf makinesi ve müzik çalar gibi cihazların işlevlerini tek bir çatı altında toplamış olmaları gösterilebilir. Tüm bunların yanında akıllı telefonun işletim sistemine sonradan eklenen uygulamalar yardımıyla hayatımız daha kolay hale gelmektedir. Ancak bu cihazlar her ne kadar “akıllı” olarak adlandırılsalar da kimi zaman çok basit işlevleri yerine getirirken karşımıza bazı problemler çıkarabiliyorlar. Yazımızda çözümünü sunduğumuz hata da bunlardan bir tanesi. Android telefonlar kimi zaman “internet durduruldu” hatası vermektedir. Bu hata telefonumuzda en çok yaptığımız eylem olan internete girmemize engel olmaktadır. Ancak endişe edilecek bir hata değildir çünkü çözümü oldukça basittir. Yazımızın devamında “internet durduruldu” hatasının çözümünü bulabilirsiniz.

Android telefonlarda internet durduruldu hatasına neden olan ilk etken, internet tarayıcısının ön belleğinin dolmuş olmasıdır. Telefonumuzda internet tarayıcısının ön belleği için ayrılmış bir alan vardır. Bu alan dolduğunda internet tarayıcısı çalışmaz hale gelir. Hatanın çözümü ise sizin de tahmin ettiğiniz üzere internet tarayıcısının ön belleğini temizlemektir.

internet-durduruldu-hatasi-cozumu

İnternet Durduruldu Hatasının Çözümü

1. Telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne girin.

2. Ayarlardan “Uygulamalar” bölümüne girin.

3. Uygulamalar bölümünden “İnternet” ya da hangi tarayıcıyı (Safari, Opera, Chrome vb.) kullanıyorsanız o uygulamaya girin.

4. Uygulama ayarlarında isterseniz “Verileri Temizle” seçeneğini kullanabilir ve tarayıcınızda kayıtlı olan tüm verileri silebilir, isterseniz de yalnızca “Ön Belleği Temizle” seçeneğini kullanabilir ve yalnızca ön belleği silebilirsiniz. İkisi arasındaki fark; verileri temizle seçeneğini kullandığınızda daha önce girdiğiniz adresler, kayıtlı şifreler, sık kullanılanlar gibi tercihlerinizin hepsi silinirken, ön belleği temizle seçeneğini kullandığınızda yalnızca ön belleğe alınan dosyalar silinir.

Not: Aynı işlemleri iPhone telefonunuz için de uygulayabilirsiniz. Yalnızca menülerin ve işlemlerin isimleri farklılık gösterebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.