Instagram’da Popüler Olmanın Püf Noktaları

instagramda popüler olmanın yolları
instagramda popüler olmanın yolları

Kare kadrajlı fotoğraflar, retro filtreler ve “insta” paylaşımlar… 2010 yılında sessiz sedasız bir iPhone uygulaması olarak hayata gözlerini açan ve aradan geçen beş yılda üç yüz milyondan fazla kullanıcıya sahip olan ve hemen hemen her akıllı telefonda bulunan dev bir sosyal medya platformu. Sadece bir uygulama olarak kalmayan, popüler kültürün de bir parçası haline gelen bir internet mucizesinden, Instagram‘dan bahsediyoruz. iTunes’a bomba gibi düşüşünün henüz ikinci yılında Facebook tarafından bir milyar dolara satın alınmasıyla birlikte korkunç bir hızla büyümeye başlayan Instagram, birbirinden renkli kullanıcı profili ile sosyal medyadaki yerini de giderek sağlamlaştırdı geçtiğimiz beş yılda. Günümüzde tüm akıllı telefonlara hizmet veren kamera uygulaması, şık, sade ve tarz sahibi internet sitesi ile Instagram vazgeçemediğimiz bir internet fenomeni. Elbette diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi, Instagram’ın da binlerce takipçiye sahip popüler kullanıcıları, sayısız takipçinin “insta” akışında arzı endam etmekte. Peki bu internet fenomeninde popülaritenin yolu hangi dikenli yollardan geçiyor? Takipçi sayısını artırmanın, daha çok beğeni toplamanın incelikleri neler? Instagram’da popüler olmanın yollarını sizler için araştırdık.

instagramda popüler olmanın yolları
instagramda popüler olmanın yolları

Konuya can acıtıcı bir gerçeklikle başlayalım: Instagram‘da çok fazla fotoğraf var ve bunlar arasında kaybolmak çok kolay. Milyonlarca kullanıcı, her saniye binlerce “insta” an paylaşıyor ve bunların arasında fotoğraflarınızla sıyrılmak ve popülariteye ulaşmak çok zor. Hele ki Instagram sayfanızdaki fotoğraflar birbiriyle konu, renk ve içerik bakımından hiçbir şekilde uyuşmuyorsa…

Tematik Çalışın

Instagram’da popüler olmak istiyorsanız bir tema seçip, bu tema üzerinden paylaşımlarda bulunmak oldukça doğru bir yaklaşım. İlham almak isterseniz işte çok iyi bir örnek: Instagram’ın en popüler kullanıcılarından “tunameltsmyheart (Tuna kalbimi eritiyor)” sekiz yüz elli yedi bin takipçisine sadece “Tuna” isimli köpeğinin fotoğraflarını paylaşıyor. Bu fotoğraflar sevimli köpek Tuna’nın hayatından kesitler. Instagram’ın ilk kullanıcılarından olan tunameltsmyheart, bu tematik çalışmasını bugünlerde bir işe dönüştürmüş ve Tuna’nın resimlerini çeşitli aksesuarlara basarak bu hesaptan gelir de elde ediyor.

Ülkemizde ise “arzufilmasofficial” en başarılı tematik hesaplarından. Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinin yapımcısı Arzu Film’in bu resmi instagram hesabında, Türk Sineması’nın tarihine ışık tutan her biri arşivlik film kareleri paylaşılıyor.

Doğru Fotoğraf

Instagram’da doğru fotoğrafı tanımlayan birden fazla kriter var. Doğru açı, doğru kompozisyon, doğru renkler… Hepsi kişisel zevkinize ve fotoğrafın içeriğine göre değiştirebileceğiniz onlarca filtre… “insta” anı yakalamış, üzerinde konuşulmaya ve beğenilmeye değer fotoğraflar, doğru fotoğraflardır diyebiliriz kısaca. Doğru fotoğrafı yakalamak adına instagram uygulamasındaki tüm filtre ve ayarları kurcalamakta yarar var. Buna ek olarak iPhone, Android ya da Windows Mobile cihazınızın-görece daha gelişmiş çekim modlarını kullanıp, çektiğiniz fotoğrafları en güzel renkleriyle instagram’a yüklemek de doğru fotoğrafa ulaşmak adına kullanabileceğiniz profesyonel bir yöntem.

Kendinize ait bir çekim tarzı yakalayıp, fotoğraflarınız arasında kompozisyon ve renk uyumu yakalamak da kullanıcıları size çekecek önemli bir diğer püf noktası. Denemekte fayda var.

İlginç Olun

Bir tema seçmek elbette instagram popülaritesi için yeterli değil. Tunameltsmyheart’ı ele alalım yine: Bu instagram hesabında Courtney Dasher isimli bir Amerikalı bir barınaktan kurtardığı köpeğinin fotoğraflarını paylaşıyor. Kulağa oldukça tek düze gelen bu fikir, paylaşımların ilginçliğiyle parlıyor; zira Tuna’nın instagram’daki fotoğrafları oldukça ilgi çekici. Uyurken, şık kıyafetlere bürünmüş halde ya da sahibiyle birlikte dünyanın değişik yerlerini gezerken çekilen fotoğrafların yanı sıra, sahibinin fotoğraflara eklediği notlar yüzlerce kullancıyı fotoğraf altına yorum yapmaya ve de hesabı takip etmeye yönlendiriyor. Bu başarılı örnekten anlıyoruz ki telefonunuzun objektifi kadar kaleminizin keskinliği de instagram’da popüler olmanızı etkileyen bir faktör.

Doğru Zamanda Yükleyin

Fotoğraf doğru zamanda doğru yerde olma sanatı; Instagram’da popüler olmak da bu yüzden zamanlamayla ilintili. İlginç bir temanız ve doğru fotoğraflarınız olabilir, hatta bu fotoğrafları harika notlarla süsleyebilecek yeteneğe sahip olabilirsiniz. Ama gündemi yakalayabilecekken yanlış zamanda yüklenen bir fotoğraf, sizi instagram kullanıcıların bağlılığını artırmak adına düzenli aralıklarla paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz. Belirli bir süre paylaşım yaptıktan sonra bu düzeni bozan hesapların takipçi sayıları hızla azalır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.