İlişkinizin Toksik İlişki Olduğunu Gösteren 14 Belirti

toksik ilişki belirtileri

Kötü niyet, ihanet, istismar ve bu tür işlev bozuklukları bir ilişkiyi toksik hale getirir. Huzurunuzu ve mutluluğunuzu elinizden alan bir ilişki içindeyseniz, toksik ilişkinin ne olduğunu ve bununla nasıl başa çıkacağınızı anlamak için mücadele ediyor olmalısınız. O zaman bu makale tam size göre.

Toksik ilişki, sizden verdiğinden daha fazlasını alan ilişkidir. Toksik ilişki kavramı sadece romantik ilişkilerle sınırlı değil, aynı zamanda tüm insan ilişkilerinde bulunabilir. Toksik ilişkiler yıpratıcıdır ve kişinin zihinsel ve genel sağlığına zarar verebilir.

Bu makalede, toksik ilişkinin belirtileri, çeşitli toksik ilişkiler ve bu işlevsiz ilişki dinamikleriyle nasıl başa çıkılacağı dahil olmak üzere toksik ilişki hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız.

toksik ilişki işaretleri

Toksik İlişki Nedir?

Toksik ilişki mutsuz, duygusal olarak tükenmiş ve desteksiz hissetmenize neden olur. Fiziksel güvenliğinizi, duygusal sağlığınızı ve sosyal itibarınızı bile tehdit edebilir. Sizi mutsuz eden ve gücünüzü elinizden alan her ilişki toksik ilişkidir.

Toksik ilişki sevgililer ya da evli çiftler arasında, ebeveyn ve çocuk arasında, iş arkadaşları arasında ve hatta arkadaşlar arasında dahi var olabilir. Bazen işaretleri fark etmek kolaydır ancak çoğu zaman yalanlar ve duygusal istismar üstü örtülü ya da ustaca gizleniyor olabilir. Bu nedenle, toksik ilişkinin işaretlerini fark etmek ve kişinin duygusal sağlığını koruması için gerekli adımları atmak zorunlu hale gelir.

Bir İlişkiyi Toksik Yapan Nedir?

İlişkinin toksik hale gelmesinden ilişkiye dahil olan her iki tarafında da sorumlu olması şart değildir. İçlerinden birinin narsist veya sosyopat özelliklerini taşıması tek başına yeterli olabilir.

Narsistik veya sosyopatik kişilik bozuklukları olmayan kişiler de toksik olabilir. Sürekli şikayet etmek, kaba yorumlar yapmak, başkalarını küçümsemek ve genel olarak olumsuz olmak gibi çeşitli şekillerde bir kişinin pozitifliğini yok etme yeteneğine sahiptirler. Doğalarının ne kadar itici olabileceği hakkında hiçbir fikirleri yoktur ve bazen empati veya duygusal zeka gibi sosyal becerilerden yoksundurlar.

Şimdi Toksik İlişki Dinamiğinin Farklı Türlerine Bir Göz Atalım:

 • Birbirlerinin kariyer beklentilerini sabote etmeye çalışan iş arkadaşları.
 • Küçük çocuklarına kötü davranan veya ihmal eden ebeveynler.
 • Hayatları hala ailelerinden etkilenen toksik ebeveynlerin yetişkin çocukları.
 • Birlikte bağımlı veya istismarcı bir ilişki içinde olan çiftler.
 • Birbirlerini gizliden gizliye kıskanan ve birbirlerini küçük düşürmeye çalışan arkadaşlar.

Toksik İlişki ile Sağlıklı İlişki Arasındaki Farklar

Sağlıklı İlişki:

 • Güvenlik sunar
 • Sevgi ve ilgiyle gelişir
 • Olumlu benlik imajını ve genel sağlıklı görünümü teşvik eder
 • Ego temelli talep etmeye değil, özverili vermeye dayalıdır.
 • Güveni teşvik eder ve artırır
 • Karşılıklı saygı değerlerdir
 • Güven ve sadakat her iki uçtan da desteklenir

Toksik İlişki:

 • Güvensizliği teşvik eder
 • Kıskançlık sabit bir temadır
 • Genel olarak olumsuz bir görünümle sonuçlanır
 • Taraflardan en az biri benmerkezcidir
 • Eleştiri ve aşağılayıcı tavır bir standarttır
 • Gözle görülür güven eksikliği vardır
 • Fiziksel ve/veya zihinsel istismar normalleştirilir

Toksik İlişkinin Belirtileri Nelerdir?

Hiçbir ilişki tozpembe değildir; her ilişki iniş ve çıkışlarla doludur. Ancak kötünün iyiden daha ağır bastığı bir ilişki toksik ilişki olarak adlandırılabilir. Aşağıdakiler toksik ilişkinin bazı yaygın belirtileridir.

 1. Destek Sisteminin Eksikliği

Diğer kişinin asla arkanızda olduğunu hissetmezsiniz. Hayatınızın herhangi bir zor zamanında veya durumunda sizi asla desteklemez.

 1. Olumsuz Değişimler

Tüm iletişiminiz olumsuzdur ve sizin korkmuş

online-pharmacy-uk.com

, üzgün, kızgın veya sinir hissetmenize neden olur. Onunla konuştuktan sonra nadiren iyi hissedersiniz ve çoğu zaman onunla iletişim kurmaktan korkarsınız.

 1. Güven Eksikliği

Bir ilişkiyi toksik yapan ana sebep nedir? Güvendir. Toksik ilişkilerde, taraflardan biri veya her ikisi de diğerine güvenemez.

 1. Kontrol Etme

Toksik ilişkinin göze çarpan işaretlerinden biri, bir kişinin diğerini her zaman doğrudan zorlama, kendine zarar verme tehdidi veya gizli manipülasyon yoluyla hükmetmek veya kontrol etmek istemesidir.

 1. Sahtekarlık

Toksik ilişkilerde, bir kişinin her zaman diğerine karşı dürüst kalarak pazarlığın kendisine düşen kısmını yerine getirmeye çalıştığı, diğerinin dürüstlüğünden şüphe etmeye meyilli olanın ise dürüst olmayan biri olduğu ortaya çıkar.

 1. Saygısızlık

Toksik ilişkide karşılıklı saygıya asla değer verilmez. Bir ilişkide sürekli olarak aşağılandığınızı hissediyorsanız, kesinlikle toksik bir ilişki içindesinizidir.

 1. Kin

Sevgi ve özen yerine birbirinize kin mi besliyorsunuz? Hayatında ters giden her şey için sizi mi suçluyor? Bunlar toksik ilişkinin belirtileridir.

 1. Sağlıksız Maddi Davranış

Toksik ilişkide, taraflardan biri diğerinin mali durumundan asalaklık ederek, kredi kartını izinsiz kullanarak, maddi olarak zor durumdan kurtarılmayı talep ederek vb. yollarla haksız avantaj elde edebilir.

 1. Stres

Toksik ilişkinin ayırt edici işareti nedir? Stres! Bir ilişkide kendinizi sürekli stres altında buluyorsanız, bunun toksik ilişki olduğundan emin olun.

 1. Tutumu Görmezden Gelmek

Toksik bir ilişki dinamiği içindeyseniz, ihtiyaçlarınız ve istekleriniz her zaman göz ardı edilir ve küçümsenir. Onun için önemli olmadığınızı veya yeterince iyi olmadığınızı hissedersiniz.

 1. Diğer İlişkiler Üzerindeki Olumsuz Etki

Toksik bir ilişkinin diğer ilişkileriniz üzerinde zararlı etkileri olacaktır. Toksik bir kişi, arkadaşlarınızla veya diğer iyi niyetli kişilerle bağlarınızı koparmanız için sizi etkileyebilir veya zorlayabilir. Böylece herkesten uzaklaşır ve onların kontrolü altında kalırsınız.

 1. Zayıf Benlik İmajı

Toksik bir ilişkide, kendiniz hakkında iyi hissetmeyi bırakırsınız ve bu romantik bir ilişkiyse, sonunda görünüşünüze ve sağlığınıza dikkat etmeyi bırakırsınız.

 1. Korku

Toksik bir ilişki, size derin bir korku duygusu aşılama potansiyeline sahip olabilir. Diğer kişi sizi tehdit ederse veya fiziksel şiddet tehdidini gerçekten gerçekleştirirse, sürekli korku kıskacında kalırsınız.

 1. Gerçekçi Olmayan Beklentiler

Umarım şimdiye kadar “toksik ilişki nedir?” sorunuzun cevabını bulmuşsunuzdur. Sorunlu ilişkilerinizden birinin özelliklerini belirlediyseniz ve yine de bir gün değişeceğine dair gerçekçi olmayan bir umuda tutunmaya karar verdiyseniz, bunu toksik ilişkinin belirtilerinden biri olarak kabul etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: İlişkide Mutlu Olmanın 10 Sırrı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here