İlişkide Kaybedilen Güven Nasıl Kazanılır?

kaybedin-guven-nasil-kazanilir

Güven, ilişkinin üzerine inşa edildiği kayadır. Eğer bu kaya parçalanırsa, tüm bina çöker. Bir evlilikte aldatma gibi daha ciddi bir durum yaşandığında, güven ve ilişki bir anda çöker. Kaybedilen güveni yeniden kazanmak kolay olmasa da mümkündür.

***Sponsorlu Reklamlar***

İlişki, ister evlilik olsun ister flört, kaybedilen güveni yeniden kazanmak için atılması gereken adımlar aynıdır. Güvenin kaybedildiği herhangi bir ilişkide, öncelikle her iki taraf da ilişkiyi onarmak için çaba gösterme konusunda istekli olmalıdır. İlişkiyi eski haline getirmek tek taraflı bir süreç değildir.

Hayal kırıklığı yaşayan taraf, zarar çok derin olduğu için uzlaşmak istemiyorsa, ilişki yeniden kurulamaz. Aynı şekilde suç işleyen taraf, güvenin kaybolmasına neden olan davranışını kabullenmiyor ve bu davranışını affettirmek için çaba göstermiyorsa o ilişki yeniden kurulamaz.

Her iki taraf da uzlaşma masasına oturmak, açık, dürüst ve savunmasız olmak için istekli olmalıdır. Ayrıca, ilişkiyi yeniden kurmak için gerekli olan çabayı ortaya koymak isteyecek kadar dikkatli olmalıdırlar.

İlişkiyi yeniden kurmaya başlamadan önce sorulması gereken bir soru var: “Bu kişi ve ilişki duygusal çabaya değer mi?” Bu tamamen tarafların kendi kendilerine verecekleri bir cevaptır.

***Sponsorlu Reklamlar***

Eğer evet cevabını verdiyseniz ve diğer taraf da evet dediyse, aşağıdaki formül, her iki tarafın da kaybedilen güvenin yeniden kurulması için çalışmasına yardımcı olacak ve böylece ilişki yeniden kurulabilecektir.

İyi haber şu ki, bu formülü uyguladıktan sonra her iki taraf da duygusal olarak daha sağlıklı olabilir ve ilişki eskisinden daha güçlü hale gelebilir.

Kaybedilen güven nasıl kazanılır

İlişkide kaybedilen güveni yeniden kazandıran formül: COME FORTH

COME FORTH formülü, çiftlerin ilişkilerinde kaybedilen güveni yeniden kazanmak için geçirebilecekleri bir süreçtir. Bu süreç evlilikler, romantik ilişkiler, arkadaşlıklar, iş arkadaşları, aile üyeleri ve daha fazla ilişki modeli için de kullanılabilir.

Bu yöntemin amacı iyileşme, ilişkiyi yeniden kurma ve kaybedilen güveni yeniden inşa etmektir.

Formülün COME kısmı, suçlu olan taraf içindir. Suçlu taraf ilişkide güvenin kaybedilmesine neden olan bir şey yapan kişidir.

Formülün FORTH kısmı güvenini kaybeden taraf içindir. Yaralanan ve güveninin kaybeden kişi, tekrar güvenmeyi öğrenmek için formülün FORTH kısmını uygulamalıdır.

Suçlu için: COME

C: Come clean (İtiraf edin)

Şimdi, sevdiklerinize, arkadaşlarınıza, meslektaşlarınıza, kısaca güvenini kırarak zarar verdiğiniz kişiye yanlış yaptığınız her şey hakkında itirafta bulunmanın zamanı. Yanlış yaptığınızı itiraf etmeniz ve bir başkasından öğrenmeden önce sizi affetmesini istemeniz sizi için daha iyidir.

İtiraf etmeden önce, ne söyleyeceğinizi bilin.

***Sponsorlu Reklamlar***

Kalbinizin affedilmeyi gerçekten istediğinden emin olarak yanlışınızı itiraf edin. Eğer kızgınsanız ve yanlış yaptığınız için onları suçluyorsanız, o zaman ilişkiyi iyileştirmek için doğru yola girmek yerine daha fazla bölünmeye neden olabilirsiniz.

Söz konusu yanlış sadakatsizlik ise, o zaman detayları vermeden hatanızı kabul etmelisiniz. Sevdiğiniz kişinin, cinsel ilişkiye dair kalbinin daha fazla kırılmasına neden olacak detayları bilmesi gerekmiyor.

Bu detaylar sevdiklerinizin aklından silinemezler ve kalıcı bir iz bırakırlar. Bu düşünceler ihanetin üstesinden gelmeyi daha da zorlaştırır. Bunun yerine itirafınız yalnızca temel bilgileri içersin ve konuşmanız daha çok bir daha böyle bir şey yaşanmayacağına dair taahhüt verme üzerine olsun.

Bütün sorduklarına cevap verin. Mesele hakkında belirli sorular soruyorsa, açık ve dürüst cevaplar verin. Amacınız, yeniden kurmak istediğiniz ilişkinizde %100 dürüst ve şeffaf olmaya istekli olduğunuzu göstermek olsun.

Geçmişiniz hakkında konuşun, her ikiniz için ilişkinin değeri ve birlikte yeni bir başlangıç yapmak adına bunun üstesinden gelmeye ihtiyacınız olduğunu söyleyin.

***Sponsorlu Reklamlar***

Konuşmanızın bu bilgileri içermesi, diğer kişinin bunları kabul etmek için daha iyi bir ruh halinde kalmasına ve aynı zamanda ilişkiyi onarmak için istekli hale gelmesine yardımcı olur.

Konuşmaya “Seni aldattım” diye başlamak risklidir ve muhtemelen karşı tarafın bağırıp çağırmasına ve aşırı derecede sinirlenmesine yol açar. Konuşmanıza sevdiğiniz kişiye ilginizi, aşkınızı ve şefkatinizi gösterecek cümlelerle başlayın.

Pişmanlığınızı gösterin.

Yanlış yaptığınız için özür dilemeli ve pişman olduğunuzu içtenlikle göstermelisiniz.

Kendinizi incittiğiniz kişinin yerine koymaya çalışın. Onun yerinde siz olsaydınız ve güveniniz kırılmış olsaydı nasıl hissederdiniz?

Yanlışınızı itiraf ettikten sonra karşı tarafın tepkisini bekleyin. Yarattığınız zararın seviyesi, göstereceği reaksiyonun seviyesine paraleldir. Ağlama, bağırma, hıçkırma ve hatta sert sözlerle tepki verebilir. Bu duygulara tanıklık etmek için duygusal olarak kendinizi hazırlayın ve empati kurarak onun sakinleşmesini sağlayacak yanıtlar verin.

Duygusal olarak olumsuz kelimelerle veya eylemlerle yanıt vererek işleri daha da kötüleştirmeyin. Sakin olun ve düz mantıkla düşünün. Karşılaşacağınız duygu patlamaları ve kelimeler karşısında güçlü durun. Bunun eninde sonunda sona ereceğini bilin.

Fırtınanın sakinleştirici gücü olun.

İlişkinin yeniden kurulmasını istiyorsanız, karşı tarafın verdiği tepkileri karşısında güçlü olmanız gerekiyor. Burada güçlü olmaktan kasıt, empatik ve sakin bir reaksiyon göstermek anlamındadır. Bunu ne kadar üzgün olduğunuzu ve kişiye ne kadar önem verdiğinizi ifade ederek yapabilirsiniz. İlişkide doğru şeyler yapmak istiyorsunuz ve bu yüzden itiraf ediyorsunuz.

Eğer yanlış yaptığınızı kabul etmeden özür dilerseniz, ilişkinizi onaramazsınız. Bu formül ve süreçteki diğer adımlar, suç işleyen taraf olarak yanlış yaptığınızı itiraf etmek ve bağışlanma isteğinize bağlıdır.

Yaptığınız yanlış için mazeretler üretemezsiniz ya da daha kötüsü kurbanı suçlayamazsınız. Hareketlerinizin sorumluluğunu üstlenmeli, yanlış yaptığınızı itiraf etmeli ve samimi bir şekilde af dilemelisiniz.

İtiraf etmeye istekli değilseniz, gerçeği gizlemenin ilişkiye yapılan yanlıştan daha fazla zarar verebileceğini düşünün.

O: Open yourself emotionally (Kendinizi duygusal olarak açın)

İlk adımı tamamladıktan ve suçunuzu itiraf ettikten sonra, bir sonraki adım duygusal olarak açık olmaktır. Bunun gerçek anlamı, incittiğiniz kişiden samimi düşünceleri ve duyguları dinlemeniz gerektiğidir.

Empati ile dinleyin.

Kendinizi savunmak için mesnetsiz tepkiler vermekten kaçının. Acısını dindirmek için kalbinden geçenleri söylemesi gerekiyor.

Onu, neyi yanlış yaptığınızı görmenizi sağlayan, bir daha asla incitmek istemediğiniz arzusuna sahip olan ve acısını dindirmeye yardım etme isteğinde olan bir kalp ile dinleyin.

Af dileyin.

Bir defa af dilemek yeterli olmayacaktır. Özellikle de karşı taraf onu nasıl incittiğiniz hakkında konuşmaya devam ediyorsa… Kaç kez özür dilemeniz gerektiği, diğer kişi üzerinde yarattığınız zarar ile ilişkilidir.

Özür dilemek ve empati ile dinlemek iyileşme sürecinin başlamasını sağlayacaktır.

Bu aynı zamanda, suçlu tarafın bazı ruhsal araştırmalar yapması gereken bir zamandır.

Aldatmana sebep olan neydi? Başkalarını suçlayarak kolaya kaçmaya çalışma. Kendi iç dünyanı anlamaya çalışırsan, bazı cevapları bulabilirsin.

Örneğin, terk edilme korkusu ile aldatmış olabilir misiniz? Yalnız kalma korkunuz, şu anki ilişkinize destek olarak başka bir ilişki aramanıza neden olmuş olabilir. Terk edilme korkunuz olduğunu kabul etmek ve bunun için profesyonel yardım almak ilişkiyi onarma sürecinde zorunludur.

M: Make meaningful conversations (Anlamlı konuşmalar yapın)

İtiraf etmeyi ve affedilme isteğini takip eden anlamlı konuşmalar, kaybedilen güveni kazanma sürecindeki bir sonraki adımdır. Duygular sakinleştiğinde ve öfke dinmeye başladığında, diğer taraf oturup bu hatayı neden yaptığınızı duymak isteyebilir.

Bu adımda da suçu kurbana atmak uygun değildir. Bunun yerine, ruhsal arayış sürecinizde bulduğunuz hata yapmanıza neden olan şeyi anlamlı bir konuşma ile anlatabilirsiniz.

Karşı taraf sizi ve ilişkinizi umursuyorsa, güveninin kırılmasına neden olan korkularınız ve duygusal zorluklarınız konusunda size yardımcı olmak isteyecektir.

Bu korkularınızın hata yapmanıza neden olduğunu açıkça söyleyin.

Bu konuşma karşı tarafın sorunun kendisiyle ilgisi olmadığını fark etmesine yardımcı olur. Örneğin, eşinizin onu artık çekici bulmadığınız için değil, terk edilme korkusu yaşadığınız için aldattığınızı anlamasını sağlayın.

Bu korku hakkında konuşun ve yaraladığınız kişiye karşı dürüst olun. Onu neden aldattığınızı anlamayı hak ediyor.

Bu aile ilişkileri için de geçerlidir. Örneğin, yaşlı ebeveynlerinize bakmak için kullanılan bir aile hesabından para aldıysanız ve kişisel işleriniz için kullandıysanız, kardeşleriniz nedenini bilmek isterler.

Altta yatan nedeni bulun.

Güveninin zedelenmesine sebep olan asıl nedeni bulmak, mağdur olanın daha az sorumluluk hissetmesine yardımcı olur.

Amaç altta yatan nedeni ve duygusal sorunları anlamaktır. Böylece ilişkide iyileşmeye başlayabilir.

E: Engage in full transparency (Tamamen şeffaf olacağınızın garantisini verin)

İlişkide güveni ihlal eden kişinin dördüncü adımı, tam şeffaflık içinde olmaktır. Bu karşı taraf sormadan teklif edilen bir şey olmalı. Çünkü suçlu taraf sizsiniz ve karşı tarafın tekrar size güvenmesini istiyorsunuz.

Şeffaflık kaybedilen güveni yeniden kazanmaya yardımcı olacaktır.

Hiçbir şey saklamıyorsanız, şeffaf olmak bir sorun olmayacaktır.

Telefon kayıtları, mesajlar, sosyal medya hesapları ve e-posta hesaplarınız şeffaf olmalıdır. Bu, karşı tarafın istediği zaman bu hesapları kontrol edebileceği anlamına geliyor.

Şeffaf olma isteğiniz ve daha önceden bilinmeyen veya gizlenmiş olan herhangi bir bilgiye ulaşabilmeleri, güven duygusunu yeniden kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Şeffaflık konusunda isteksizseniz, ruhsal arayışınıza devam etmeniz gerekiyor. Hala ne saklıyorsunuz? Karşı tarafın bilmesini istemediğiniz şey nedir?

Onlarla paylaşmanız gereken başka bir şey varsa, bu bilgiyi paylaşmak için şimdiki zamandan daha iyi bir zaman yoktur. Tam şeffaflık, her şeyi itiraf ettiğiniz anlamına gelir. Hala bir şey saklamak, şeffaf olmayı çok zorlaştırır.

Güvenini Kaybeden İçin: FORTH

F: Forgive (Affedin)

Affetmek, mağdur olan tarafın ilişkiyi onarmak için atacağı ilk adımdır. Nefrete, öfkeye ve olumsuz duygulara tutunmak sizi daha da kötüleştirecektir.

Bu duyguları zihninizden uzaklaştırmak için affedin.

Affetmek, güveni zedeleyen durum üzerinde çaba göstermek için istekli olduğunuzu gösterir.

Affetmeye istekli değilseniz, o zaman ilişki sonsuza dek değişmiştir ve muhtemelen bir daha eski haline gelmeyecektir. Affetme olmadan devam eden çoğu ilişkide, taraflar arasında bir duvar oluşur.

Bu duvar gerçek ve sağlıklı bir ilişki kurulmasına engeldir. Affetmek, ilişkiyi daha sağlıklı ve belki de daha önce olduğundan daha iyi bir hale getirmek için duvarı yıkmaya istekli olduğunuz anlamına gelir.

Karşı taraf yaptığı yanlışı kabul etmiyorsa, ona ilk tartışmadan sonra birkaç gün verin.

Güveni yıkan kişinin, yaptığı yanlışı itiraf etmeden önce zamana ihtiyacı vardır. Ona itiraf etmesi için ikinci bir şans vererek bunu sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda, itiraf ettiği takdirde onu affetmeye istekli olduğunuz anlamına gelir.

Süreç, suçlu tarafın ortaya çıkan yanlışını kabul etmeye istekli olmasına göre ilerler. Bazen hemen itiraf etmez. Bu nedenle ilk tartışmadan sonra yaptığı yanlışı kabul etmesi için birkaç gün vermek gerek.

Güveninizi kıran davranışı, o itiraf etmeden önce öğrendiyseniz, konuyu tartışmak için ona gitmelisiniz.

Konuyu nasıl açtığınız büyük önem taşımaktadır. Ona haklı bir öfke ile yaklaşırsanız, konuşmanın sonucunda karşı taraf ne yanlışını kabul etmeye istekli olur, ne de ilişkiye devam etmek için sağlıklı bir adım atılmış olur.

Konuyla ilgili karşı tarafla konuşmaya karar verdiğinizde, bunu bire bir yapın. Üçüncü bir şahsı dahil etmeyin. Yaptığı hatayı kabul etmesi ve ilişkiyi yeniden kurabilmek için en iyisi bire bir konuşmaktır.

Ona empati ile yaklaşın.

Onun kalbinde, aklında ve ruhunda ne tür başka sorunlarla uğraştığını asla bilemezsiniz. İlişkiniz uğruna ona nazik sözlerle ve sakin bir ses tonu ile yaklaşın.

Eğer ilişkinize değer veriyorsanız, bu konuşmaya değer vermelisiniz. Çünkü bu konuşma ilişkiyi tamamen yok edebilecek veya kaybedilen güveni kazanmak ve ilişkiyi daha güçlü kılmak için en önemli andır.

Bu konuşmayı şu şekilde sonlandırın: “Şu anda yaptığın yanlışı itiraf etmeye istekli olmadığını görebiliyorum. Ancak ben sana düşünmek ve bana geri dönmek için birkaç gün vermek istiyorum. Çünkü ilişkimize değer veriyorum ve kırılan güveni yeniden kurmak için bize yardım etmek istiyorum.

Konuşmadan belirli bir süre geçtikten sonra hala yaptığı yanlışı kabul etmek istemiyorsa, bir sonraki seviyeye geçebilirsiniz.

Örneğin, yapılan yanlış “aldatma” ise bir evlilik danışmanı ile görüşebilirsiniz.

Amaç, kişinin sizin gördüğünüzü görebilmesi ve ilişkide güveni zedeleyen hatasını itiraf etmesinin ilişkinin devam etmesi için önemli olduğunu bilmesini sağlamaktır.

Bu adımlar atılmasına rağmen kişi itiraf etmek istemiyorsa, yolunuza bu şekilde devam etmeniz gerekebilir.

Aldatma veya yanlış davranışlar kabul edilmeden, sadakatsizlik gibi güven ihlallerine rağmen yıllarca devam eden birçok evlilik olmuştur.

İlişki kesinlikle eskisi gibi değildir. Bu güven ihlali nedeniyle her zaman gerçek bir samimiyet eksikliği olacaktır. Bazen suç işleyen kişinin yanlış yaptığını kabul etmedeki başarısızlığı, güveni kıran davranıştan daha da zararlı olabilir.

Karşı taraf özür dilemese bile kalbinizde onu affetme isteği olabilir. Bu durum, herhangi bir kırgınlık ve acı barındırmadan yolunuza devam etmenizi sağlar.

O: Open conversations (Açık sözlü olun)

Bu, karşı tarafın hatalı davranışının size nasıl zarar verdiğini onunla paylaşmanız gereken zamandır.

“Ben … hissediyorum” ifadelerini kullanarak kendinizi ifade etmeniz gerekiyor.

Bu şekilde başlayan ifadelerle kendinizi ifade etmek, sizin hissettiklerinizi hissetmesini sağlamaktır.

Hissettiklerinizi ifade etmek kullanacağınız kelimeleri belirleyin. Konuşmaya başlamadan önce ne söyleyeceğinizi bilin. Söyleyeceğiniz herhangi bir şeyin kişiyi uzaklaştırmayacağından ve konuşmayı sonladırmayacağından emin olun.

Amacınız ilişkinizi düzeltmek ise, sakin bir ses tonu kullanın ve “hissediyorum” ifadelerini ve güveninizi kıran eylemlerinden nasıl etkilendiğinizi belirtin.

Suçlama oyununa başlamayın.

“Hissediyorum” ifadeleri yerine onu suçlamaya başlarsanız, savunmaya geçecektir. “Bunu sen yaptın” ya da “bunu söyledin” ile başlarsanız, konuşmadan muhtemelen olumlu bir sonuç çıkmayacaktır.

İlişkide kaybedilen güveni kazanma sürecinde, suçlama eğiliminden kaçının.

Karşı tarafa konuşmak için gitmeden önce “… hissediyorum” şeklinde ifadelerinizi yazın.

R: Request (Sağlıklı bir ilişkiye dönmeniz için ihtiyacınız olanları talep edin)

Bu adım, bir önceki adıma paralel şekilde ilerlemelidir. Şimdi neler olduğunu ve işlerin nasıl çözülebileceğini tartışmanın zamanı geldi.

Güvenin nasıl kırıldığını, ilişkiyi iyileştirmek için ne gerektiğini ve ilişkinizin nasıl ilerleyeceğini tartışmalısınız.

Diğer taraf için ihtiyaçlarınızın ve beklentilerinizin makul olması önemlidir. Çıtayı çok yüksek tutarsanız ve beklentinizi yükseltirseniz, karşı tarafın ve ilişkinin başarısız olma ihtimalini yükseltirsiniz.

Örneğin, bir aldatma söz konusuysa, karşı cinsiyette biriyle bir daha konuşmamasını bekleyemez ve böyle bir kural koyamazsınız. Böyle bir beklenti içine girmek mantıksızdır. Henüz ilk günden kuralın ihlal edilmesi muhtemeldir. Bu da güveninizin bir kez daha kırılmasına neden olabilir.

Güveni yeniden kazanmak için makul beklentiler içine girin.

Telefonundaki çağrı kayıtları, mesajlar ve e-posta hesaplarına erişim vermesini istemek gibi şeyler makul beklentilerdir.

Bunları talep etmeden önce tartışın. Sizi rahat hissettireceğini ve güveninizi yeniden kazanmasına yardımcı olacağını ifade edin.

Sizi yeteri kadar önemsiyorsa, makul isteklerinizi karşılamaya hazırdır.

T: Talk (Sırdaş bir dost ya da danışman ile ihanet hakkında konuşun)

Bir başkasıyla konuşmak, durumu ve kendi hislerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu konuda sahip olduğunuz duyguları değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Size yardımcı olabilecek birine açılın. Bir uzmana danışmak, mahrem meseleler hakkında yardım ararken daima akıllıca bir tercihtir.

Duygularınızı içinizde tutmayın.

Kırılmış güven, her türlü duyguyu ve henüz çözülmemiş diğer sorunları gündeme getirebilir. Duygularınızı içinizde tuttuğunuzda, kafanızı karıştırmalarına izin vermiş olursunuz.

H: Heal (İlişkinizi iyileştirmek için kendinizi iyileştirin)

Çektiğiniz acının ve kırılan güveninizin seviyesi, ne kadar iyileşmeye ihtiyacınız olduğunu belirler.

Örneğin, eşinizin sizi en iyi arkadaşınızla aldattığını öğrendiyseniz, ciddi bir iyileşmeye ihtiyacınız olacak demektir.

Bu bir gecede olma. Zaman, sabır ve profesyonel yardım gerektirir.

Aldatma durumlarında mutlaka bir danışman tavsiye edilir. Sadece çift olarak değil, aynı zamanda her bir taraf için bireysel terapi alabileceğiniz bir danışmana başvurun. Mağdur olan tarafın duygusal olarak üstesinden gelmesi gereken çok şey vardır.

İyileşme sürecinde kendinize yardımcı olabilmenizin bazı yolları şunlardır:

 • Yaşadığınız üzücü tecrübe için bir destek grubu bulun.
 • Bir profesyonelden bireysel danışmanlık isteyin.
 • Deneyiminizi bir deftere yazın. Şu anki duygularınızı, kendinizi ve ilişkinizi gelecekte nerede görmek istediğinizi yazın.
 • Güveninizi kıran kişiye acı çektirmekten kaçının.
 • Güveninizi kıran kişiye cevaplanmasını istediğiniz tüm soruları sorduğunuzdan emin olun.

COME FORTH formülünün “H: Heal” aşamasının amacı, mağdur taraf olan size yardım etmektir. Siz iyileşmediğiniz sürece ilişkinin iyileşemeyeceğini bilin.

İlişkideki Sıfırlama Düğmesine Basmak

Her iki taraf ilişkiyi kurtarmak için, ilişkide kaybedilen güveni kazanmak için çaba göstermeye karar verdikten sonra, sıfırlama düğmesine birlikte basabilirsiniz.

Sadece “baştan başlayalım” diyemezsiniz çünkü bu, herhangi bir problemi çözmeyecek veya duygusal sorunları iyileştirmeyecektir.

COME FORTH yöntemini uygulamanız gerekiyor. Bunu yapmak ilişkiyi gerçekten sıfırlayacak ve daha büyük başarı için hazırlayacaktır.

Ayrıca, COME FORTH süreci tamamlandığında, ikinizin de daha iyi insanlar olacağını ve birlikte daha iyi bir ilişki içinde olduğunuz da göreceksiniz.

***Sponsorlu Reklamlar***

1 Yorum

 1. Merhabalar,

  Güven, ilişkilerimizi ayakta tutan en önemli kavramdır. Çünkü hem günlük hayatta hem de iş hayatında güven duyduğumuz insanlarla bir arada bulunmak, onlarla çalışmak isteriz. İnsan, güvenmediği kimseyle sağlıklı bir ilişki kuramaz. Güven; kazanılması zor ama kaybedilmesi kolay olan bir duygu ne yazık ki. Bu yüzden hem insanlarla olan iletişimimize özen göstermeli hem de kimsenin güvenini sarsmamalıyız. İnsanların güvenini kazanmak üzerine yazdığım blog yazımı izniniz olursa okumanız için ben de sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/insanlarin-guvenini-nasil-kazanirsiniz/

  Yazılarınızın devamının gelmesi dileğimle,
  sağlıkla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here