İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin 7 Bitkisel Tedavi

idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu, özellikle kadınlarda yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Mesaneden böbreklere kadar idrar yolunun herhangi bir bölümünde görülebilir. Mesanede meydana gelen bir enfeksiyon olan sistit, en yaygın idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında idrar yaparken yanma hissi, sık idrara çıkma, idrarın bulanık, kanlı veya çok kokulu olması ve bölgedeki genel rahatsızlık yer alır. Enfeksiyon daha ciddi hale geldiğinde ve böbreklere geçtiğinde yüksek ateş, sırt ağrısı ve kusma meydana gelir.

Bakteriler normal olarak idrar yolunda yaşamazlar, steril bir alandır, ancak idrar yollarına girebilir ve çoğalarak enfeksiyona neden olabilirler. Bu, cinsel ilişki sırasında veya idrar yaptıktan sonra öne doğru silerek (kadınlar için) ortaya çıkabilir. Üretra oldukça kısa ve düzdür, bu da mikropların mesaneye gitmesini kolaylaştırır.

Bağışıklık sistemindeki değişiklikler, bir kişiyi genellikle enfeksiyonlara ve hormonal seviyelerde değişikliklere karşı daha savunmasız hale getirebilir. Enfeksiyonlar adet döneminden bir süre önce ve hamilelikte daha yaygındır. Kadınlar yaşlandıkça, üretra ve mesanenin dokuları yaşla birlikte ayrıca menopoz veya daha fazla enfeksiyon şansına yol açan bir histerektomi sonrası daha ince ve daha kuru hale gelir.

Teşhis basittir. Pratisyen hekim tarafından verilen bir idrar testi enfeksiyonun nedenini belirleyebilir ve tedavi genellikle bir antibiyotik kürüdür. Bununla birlikte, tekrarlayan enfeksiyonlar yaygındır ve çalışmalar, kadınların ilk idrar yolu enfeksiyonundan sonraki üç ila dört ay içinde enfeksiyonun nüks etme riskinin %20-30 arasında olduğunu göstermiştir.

Kidney Health Australia dergisine göre, kadınlar aşağıdaki durumlarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu riski altındadır:

  • doğum kontrolü ilacı kullanımı
  • yeni bir cinsel partnerin olması
  • kabızlık
  • ilk idrar yolu enfeksiyonu 15 yaşında veya daha önce olmuşsa
  • ailede tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu öyküsü varsa

Ayrıca, aşırı antibiyotik kullanımının bağırsak florası sağlığında bozulmaya ve enfeksiyona daha fazla yatkınlığa neden olabileceğini bilinmektedir. Bağırsak florası bağışıklık sistemimizin üçte ikisini oluşturur.

Bitkisel tedavilerin faydalı olabileceği nokta da tam burasıdır. Aşağıda idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi için kullanılabilecek yedi bitkiye yer verdik.

idrar yolları enfeksiyonu bitkisel tedavi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi İçin Kullanılabilecek 7 Bitki

1. Ayı Üzümü

Uva ursi olarak da bilinir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan 57 kadınla yapılan bir çalışmada, ayı üzümünün enfeksiyonu etkili bir şekilde baskıladığı gösterilmiştir. Ayı üzümü antibakteriyel, antiseptik, damar büzücü ve idrar yolu mukoza zarlarını iyileştirici etki gösterir. Aynı zamanda bir idrar söktürücüdür.

2. Karahindiba Yaprağı

Sindirim ve karaciğer sağlığını dengelemeye yardımcı olan karahindiba kökünden farklı olarak, karahindiba yaprağı mesaneyi temizlemek ve semptomları hafifletmek için kullanılan güçlü bir idrar söktürücüdür.

3. Mısır Püskülü

Yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Tahriş olmuş mukoza zarlarını yatıştırır. Ayrıca idrar söktürücü etkisi vardır. Dokuları güçlendirmeye yardımcı olan silika ve diğer mineraller bakımından zengindir.

4. At Kuyruğu

Mısır püskülüne benzer etkiler gösterir.

5. Hatmi Kökü

Hatmi kökü, idrar yolunun tahriş olmuş mukoza zarları üzerinde yumuşatıcı bir yatıştırıcı etkiye sahiptir.

6. Kızılcık

Teknik olarak bir bitki değil meyvedir ancak bitki uzmanları tarafından kullanılır. Kızılcık özü konusunda kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Kızılcık, potansiyel olarak zararlı bakterilerin idrar yolu duvarlarına yapışmasını önlemeye yardımcı olur ve idrar yollarının sağlığını geliştirmeye yardımcı olmak için bakterileri idrar yolundan etkili bir şekilde temizler.

7. Altınmühür

İdrar yolu duvarı iltihabı için güçlü bir antibakteriyel ve mukoza zarı iyileştiricidir.

Bu Bitkiler İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Nasıl Kullanılabilir?

Altınmühür ve Kızılcık hariç tüm bu bitkiler bitkisel çay formunda alınabilir. 1 litre kaynar suya 1 çay kaşığı ekleyin, 7 dakika demleyin ve günlük olarak tüketin. Ancak bu tür bitkileri tedavi amaçlı kullanmadan önce bir bitkisel tedavi uzmanına danışmakta fayda vardır. Bir bitkisel tedavi uzmanı bitki önerisinde bulunmadan önce kişinin bünyesini, yaşını, alerjilerini, duyarlılığını, sağlamlığını, kilosunu, vücut sıcaklığını, mevcut sağlık durumunu ve kişiliğini dikkate alacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.