İdrar Renginin Sağlığımız Hakkında Söylediği 7 Şey

idrar renklerinin anlamları

Yeterince su içmediğinizde idrar renginizin koyu bir renk olacağını muhtemelen duymuşsunuzdur. Ancak bunun dışında ilaçlar, gıdalar ve bazı sağlık koşulları da idrar renginin değişmesine neden olabilir. Uzmanlar, idrar renginin sağlığınızla ilgili birçok bilgiyi ortaya çıkarabileceğini söylüyor. Bu makalede okuyacaklarınız, idrar renginizin ne anlama geldiğini belirlemenize yardımcı olacak.

idrar rengi sağlığımızla ilgili ne söylüyor

İdrar Renkleri Ne Anlama Geliyor?

1. İdrar Renginin Kırmızı Olması

Klozetin içinde kırmızı idrarın görülmesinin en yaygın nedeni çişinizi renklendiren bir şey yediğinizdir. Örneğin böğürtlen, kırmızı pancar veya ravent olabilir. Renk pembe veya kırmızı olduğunda, genellikle beeturia olarak bilinen bir sorun nedeniyle oluşur. Yiyeceklerdeki bileşikler idrarla sonuçlanır çünkü böbreklerde tam olarak işlenmezler.

Çoğu durumda, renk bir gün içinde kaybolur, ancak devam ederse bir hekim tarafından kontrol edilmesini isteyebilirsiniz. Kalıcı kırmızı çiş böbreklerde veya mesanede kan pıhtılaşması olduğu anlamına gelebilir. Nadir görülen durumlardır ancak yine de kontrol ettirmeyi düşünebilirsiniz.

2. İdrar Renginin Turuncu Olması

Çok fazla havuç tüketilirse, cildinizin bile turuncuya dönebileceğini biliyor muydunuz? Benzer bir şey idrarınıza da olabilir. Bu durum, havuçta bol miktarda bulunan beta-karoten adı verilen pigmentten kaynaklanır. Ayrıca Varfarin gibi kan inceltici ve Azosilin gibi idrar yolları enfeksiyonu tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da idrar rengini turuncuya çevirebilir.

Bu ilaçları kullanıyorsanız veya bol miktarda havuç yiyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Diğer yandan; idrar rengi maviye dönerse, doktorunuzla konuşmalısınız.

3. İdrar Renginin Neon Sarısı Olması

Vitamin alıyor musunuz? Cevabınız evetse, klozetten size bakan flüoresan sarısı gibi bir renk görebilirsiniz. B vitaminleri dahil olmak üzere bazı vitaminler idrarınıza bu parlak rengi verecektir. Bu endişe nedeni değildir ancak vitaminler için çok fazla para ödemek ve sonra onları tuvalete akıtmak sinir bozucu olabilir. 🙂

4. İdrar Renginin Yeşil Olması

Kuşkonmaz yedikten sonra idrarınızda bir koku fark ettiniz mi? Evet, ne demek istediğimi biliyorsunuz. Görünüşe göre, idrar renginizi de yeşile döndürüyor. Ayrıca idrarınızı yeşile döndürebilen bir tür Proteus enfeksiyonu ve böbrek taşına neden olabilecek bir böcek vardır.

5. İdrar Renginin Mavi Olması

Vücudunuzda çok fazla kalsiyum varsa idrar renginiz mavi olabilir. Nadir görülen bir durumdur ancak başınıza gelirse, doktorunuzla konuşun.

6. İdrar Renginin Kahverengi Olması

Porfiria olarak bilinen bir durum ışığa duyarlılığa neden olabilir, ancak aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin vücudunuzda nasıl parçalandığını da etkiler ve bu süreçte idrar rengini de kahverengi yapar. Çok nadir görülür ancak kızarıklık, mide ağrısı veya nöbet geçirirseniz sorumlusu bu durum olabilir. Kırmızı kan hücreleri idrar rengini kahverengiye dönüştürebildiğinden, bir tümörün belirtisi olabilir. Ancak aynı zamanda, yediğiniz bir şeyden dolayı da olabilir. İdrar renginizi takip etmeye devam edin.

7. İdrar Renginin Beyaz Olması

Enfeksiyonlar, klozetin içinde farklı renklerde ortaya çıkar ancak bazen idrar rengini süt beyaz renge çevirirler. Bu ciddi bir idrar yolları enfeksiyonu veya böbrek taşı işareti olabilir. Doktorunuzla konuşun ve kısa sürede işleri düzeltin.

İdrar renginizde olağan dışı bir şey fark ederseniz hatırlamanız gereken bir şey var; tipik olarak endişelenecek bir şey değildir. Ancak fark ettiğiniz durum uzun süre devam ederse, doktorunuza danışın. Çoğunlukla beslenmeniz veya su alım miktarınızla ilgili olabilir ancak bazı durumlarda daha ciddi önlemlere ihtiyaç duyulur. Üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.