Hurmanın Sağlığa 11 Muhteşem Faydası

hurmanın faydaları

Hurma çok çekici bir meyve olmayabilir ancak kesinlikle çok besleyicidir. Araştırmalar, bu şaşırtıcı meyvenin vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için yaklaşık bir düzineden fazla faydalı etkiye sahip olduğunu ve 40 farklı sağlık sorununu önlemeye ve / veya tedavi etmeye yardım ettiğine işaret etmektedir. Ayrıca, hurmanın kalp sağlığına en faydalı gıdalardan biri olduğu tespit edilmiştir. İşte onlarca derde deva olabilecek hurmanın faydaları.

Hurmanın Faydaları

Hurmanın faydalarını sıralamaya vücudumuzdaki en önemli organ olan kalpten başlayalım.

1. Damar Sertliğini (Ateroskleroz) Önlüyor

İsrailli araştırmacılar, günde bir kez yemek yemenin sizi kalp krizi ve felcin ana nedeni olan damar sertliğinden koruyabileceğini tespit ettiler. Ateroskleroz olarak adlandırılan damar sertliği, yüksek kolesterolün neden olduğu arter sertleşmesidir.

Hurma ile ilgili araştırmalar, sadece dört hafta boyunca günde 3.75 gram yemenin trigliserit (yağ) düzeylerini yüzde 15 azaltabildiğini ve aynı zamanda kanınızdaki yağların oksidasyon miktarını yaklaşık %33 oranında azaltabildiğini gösterdi.

2. Tansiyonu Düşürüyor

Harvard Üniversitesi Tıp Okulu’nda yapılan bir çalışma, hurmanın tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek gıdalardan biri olduğuna işaret ediyor ve araştırmacılar, haftada 8 porsiyon hurma yemeyi tavsiye ediyor.

3. Felci Önlüyor

Hurma, kalp sağlığına faydalı olduğu bilinen potasyum açısından zengin bir gıdadır. Özellikle Medjool hurmasının 100 gramında, günlük potasyum ihtiyacının %20’sini içeriyor.

Bir çalışma, günde 3,200 mg potasyum tüketen sağlıklı kadınların yüzde 21 daha düşük felç riskine sahip olduğunu göstermiştir.

hurmanın faydaları

Hurmanın Sağlığa 8 Muhteşem Faydası

En iyi sonuçlar için günde bir avuç hurma yiyin!

1. Anemiyi Önlüyor

Demir, vücudunuzun diğer tüm hücrelerine oksijen taşımaktan sorumlu olan kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin önemli bir bileşenidir. Demir eksikliği ciddi bir sağlık sorunu olan anemiye neden olabilir.

Hurma, özellikle çocuklar ve hamile kadınlarda aneminin önlenmesi ve tedavi edilmesinde etkin rol oynayacak düzeyde demir içerir.

Hurma, 100 gramında yaklaşık 0.90 mg demir içerir. Bu miktar günlük ihtiyacın yaklaşık %11’ine denk geliyor.

2. Kabızlığı Gideriyor

Hurmanın içerdiği yüksek seviyedeki çözünür lifin yanı sıra, potasyum içeriği de kabızlığı giderebilir. Hurma aslında mükemmel ve lezzetli bir sindirim düzenleyici gıdadır.

3. Mide Ülserini Önlüyor ve Tedavi Ediyor

Sindirim sisteminde yatıştırıcı görevi gören hurma, yüzyıllarca ülseri tedavi etmek için bir ev ilacı olarak kullanılmıştır. 2005 yılında yayınlanan bir çalışma, hurmanın sindirim sistemindeki iltihaplı ülserleri yatıştırma yeteneği olduğunu doğrulamıştır. Hatta çalışma, hurmanın ülser tedavisinde yaygın olarak kullanılan Lansoprazol’dan daha etkili olduğunu göstermiştir.

4. Doğumu Kolaylaştırıyor

Hurmanın bu faydası, sizin için biraz şaşırtıcı olabilir ancak yüzyıllara dayanır. İslam dininin kutsal kitabı Kur’an’da, “Allah’ın Meryem Ana’ya İsa’nın doğumu başladığında hurma yemesini söylediği” belirtilir. Bu nedenle hurma, Müslüman kültürde hamile kadınlar tarafından yaygın olarak tüketilmektedir. Ancak bu yalnızca bir iddia değil. Çünkü bilim tarafından da destekleniyor.

2011 yılında Kadın Doğum ve Kadın Hastalıkları Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, tahmini doğum tarihinden 4 hafta önce her gün 6 hurma yiyen kadınlarda doğum sırasında rahim açılmasının önemli ölçüde kolaylaştığı ve doğumun rahim zarına daha az hasar verdiği tespit edilmiştir.

5. Kanseri Önlüyor

Hurma, bağışıklık sistemi için çok önemli olan magnezyum açısından çok zengindir. Magnezyum, vücutta kanser oluşumuna ve yayılmasına neden olan iltihapları yatıştırır. Hurma ayrıca, vücudun hastalığa neden olan serbest radikaller ve oksidasyon ile mücadele etmesine yardımcı olan antioksidanlar açısından da zengindir.

Bazı araştırmalar, hurma yemenin mide kanseri riskini ve etkisini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, 2015 yılında yayınlanan bir araştırma, hurma yemenin kolon kanseri riskini azaltabileceğini göstermiştir. Hurmanın diğer kanser türleriyle mücadele etmeye yardımcı olup olmadığını belirlemek için çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir.

6. Kısırlık Tedavisine Yardımcı Oluyor

Çalışmalar, şaşırtıcı bir şekilde hurma poleninin sperm kalitesini geliştirerek erkeklerdeki kısırlık sorununu iyileştirebileceğini göstermektedir.

2015 yılında Pakistan Biyolojik Bilimler Dergisi’nde yayınlanan ve 40 erkek üzerinde yapılan bir araştırma, iki ay boyunca her gün 120 mg hurma poleni tüketmenin sperm sayısını artırdığını göstermiştir.

Hurma, sperm sayısını, hareketliliğini ve hatta testislerin büyüklüğünü ve ağırlığını arttırmaya yardımcı olduğuna inanılan östradiol ve flavonoidler açısından çok zengindir. Arap yarımadasında yaygın olarak uygulanan bir ev ilacı şöyledir: “Bir avuç hurma gece boyunca keçi sütünde bekletilir. Daha sonra sütün içine kakule ve bal karıştırılarak hurmalar ezilir ve karışım içilir.

7. Enerjiyi Yükseltiyor

Hurma, vücut tarafından enerji olarak kullanılan ve basit ve hızlı bir şekilde glikoza dönüştürülen glikoz, fruktoz ve sükroz gibi basit şekerlerle yüklüdür.

Egzersizden (özellikle kardiyo egzersizleri) önce ve sonra birkaç hurma yemek, enerji seviyenizi yükseltmeye ve takviye etmeye yardımcı olacaktır.

Hurmanın içerdiği lif, karbonhidrat ve şeker, enerji barı olarak satılan işlenmiş gıdalarda olduğu gibi yedikten bir süre sonra etkisi geçmeden enerjik kalmanızı sağlar.

8. Beyni Güçlendiriyor

Hurma yalnızca fiziksel enerjinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda beyninizin gücünü de artırabilir. Her hurma bir B vitamini türü ve hafıza nörotransmitteri olan 2 miligramdan fazla kolin içerir.

Çalışmalar, daha yüksek kolin alımının hafızayı ve öğrenmeyi geliştirdiğini göstermektedir. Bu durum, hurmayı Alzheimer riski altında olan çocuklar ve yaşlı yetişkinler için kilit meyve haline getirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.