Hormon Dengesizliğinin Önemsenmesi Gereken 6 Belirtisi

hormon dengesizliği belirtileri

Hormonlarımız dengeli olduğunda, vücudumuzdaki tüm sistemler birbiriyle uyum içinde çalışabilir. Ancak en ufak bir hormon dengesizliği bile sağlığımızda değişikliklere yol açabilir. Yaşamımız boyunca hormon düzeyimizin değiştiği ve vücudumuzda köklü değişimlere neden olan ergenlik ve menopoz gibi birkaç dönem vardır. Hormon değişimleri yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olsa da, altta yatan ciddi bir problemin belirtileri de olabilir. Aşağıda, düzensiz ve değişen hormonların bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek bazı yaygın belirtilere yer verdik.

Hormon Dengesizliğinin Belirtileri

hormon dengesizliği belirtileri

1. Libido Düşüklüğü

Testosteron düşüklüğü, hem erkek hem de kadınlarda libido düşüklüğüne yol açabilir. Kadınlarda menopoz dönemi yaklaştıkça, daha az testosteron üretilir. Bu durum yalnızda libidoyu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vajinal kurumaya da yol açabilir. Erkeklerde ise cinsel istekte azalma ile birlikte ereksiyon bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir.

2. Kilo Değişiklikleri

Karın çevresinde artan yağ, testosteron ve östrojen dengesizliklerinin bir belirtisi olabilir. Kilo dalgalanmaları ise hormonları düzenleyen tiroid ile ilgili problemleri de işaret edebilir. Bunun sonucu olarak, iştah artması veya açıklanamayan kilo kaybı yaşayabiliriz. Kilonuz, beslenme düzeniniz veya fiziksel aktivitenize göre olması gereken seviyede değilse, bu durumdan hormonlarınız sorumlu olabilir.

3. Yorgunluk

Ne kadar uyursanız uyuyun, uykusuz ve yorgun hissediyorsanız, bunun nedeni hormonal bozukluk olabilir. Siz yaşlandıkça, vücudunuzda sirkadiyen ritmini düzenlemeye yardımcı olan melatonin hormonu üretimi azalır. Bu nedenle birçok yaşlı insan, uyku programlarını geliştirmeye ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olmak için melatonin takviyeleri alır. Progesteron düşüklüğü de uyku bozukluğu ve uykusuzluğun bir başka nedenidir.

4. Saç Dökülmesi

Kadınlar, hamilelik ve menopoz gibi hormon değişiklikleri yaşadıkları dönemlerde sıklıkla saç dökülmesi yaşarlar. Ayrıca hipertiroidizm ve hipotiroidizm de saç dökülmesini tetikleyebilir. Erkekler için saç dökülmesi çoğunlukla genetiktir ve hormonal değildir.

5. Aşırı Kıl Büyümesi

Hormonal sorunları olan bazı kadınlar, çene ve yüz gibi bölgelerinde aşırı kıl büyümesi yaşayabilir. Bu hormonal konular genellikle doğurganlık sorunları ile bağlantılıdır.

6. Diğer Belirtiler

Hormon dengesizliğinin diğer belirtileri arasında soğuk ve sıcağa hassasiyet, bağırsak ve idrara çıkma sıklığında değişiklikler, cilt kuruluğu, yüzde şişkinlik, kalp atışı hızında değişiklikler, kas güçsüzlüğü, aşırı susama ve kas veya eklem ağrısı sayılabilir.

Hormonlar kan testi yoluyla kolayca kontrol edilebilir. Bu nedenle yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız, bir uzmana başvurarak hormon düzeylerinizin kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.