Doktorların Her Gün Aldığı 16 Vitamin, Mineral ve Gıda Takviyesi

her gün alınması gereken vitaminler

Her gün bir yenisi piyasaya çıkan pek çok vitamin ve gıda takviyesinden hangisinin işe yaradığını ve sizin için uygun olduğunu anlamak gerçekten zor. Aslında vücudumuzun hangi vitaminlere ihtiyaç duyduğunu bilirsek, seçim yapmamız biraz daha kolaylaşabilir. Bu konuda en güvenilir başvuru noktası olan doktorlar, her gün alınması gereken vitaminler konusunda en geniş bilgiye sahip kişiler. Doktorların hangi vitaminleri önerdiğine kulak asarsak, sağlığımız konusunda bir tahmin oyunu oynamamıza da gerek kalamaz. Makalemizde doktorların her gün aldığı vitamin ve gıda takviyelerini derledik.

Her Gün Alınması Gereken Vitaminler, Mineraller ve Gıda Takviyeleri

her gün alınması gereken vitaminler ve mineraller

1. D Vitamini

D vitamini kemik sağlığını korumak için son derece önemlidir. Zihinsel sağlık açısından bakıldığında, D vitamini düşüklüğü depresyona dahi neden olabilmektedir. Bazı gıdaların yanı sıra, güneş ışığı en önemli D vitamini kaynağıdır. Beslenme düzeninizde D vitamini açısından zengin gıdalara yer veremiyor ve güneş ışığından çok fazla faydalanmıyorsanız, her gün D vitamini takviyesi almanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Doktorlar, ekstra bir düşüklük olmadığı sürece her gün alınması gereken D vitamini miktarının 400 ila 1000 mg arasında olduğunu belirtiyor.

2. Çinko

Çinko, enfeksiyonların üstesinden gelmek için en önemli minerallerden biridir. Bağışıklığı destekler ve vücudunuzun bakteriler ve virüsler tarafından istila edilmesine karşı koymasına yardımcı olur. Sinir sistemi gelişimi ve sağlıklı bir hamilelik için çok önemlidir. Her gün alınması gereken çinko miktarı yaşınıza, erkek veya kadın olmanıza bağlı olarak günde 8 ila 11 mg arasındadır.

3. C Vitamini

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, bir antioksidan işlevi gören ve bağışıklık sistemini güçlendiren temel bir besindir. C vitamini elbette birçok meyve ve sebzede bol miktarda bulunur, ancak uzun süreli depolama ve pişirme içeriği azaltır. C vitamininin kan damarları üzerinde önemli ve olumlu bir etkiye sahip olduğu ve bu etkinin felç riskini azalttığı tespit edilmiştir. Doktorlar, özellikle kalp ve damar ameliyatı geçiren hastalara iyileşme sürecini hızlandırmak için C vitamini almasını tavsiye ediyor.

4. Akgünlük Meyvesi

Akgünlük meyvesi, birçok iltihap önleyici bileşik içerdiği için Hindistan’da yeni zerdeçal olarak kabul edilen bitkisel bir ilaçtır. Klinik çalışmalar, iltihabı, eklem ağrılarını ve şişliğini azaltabildiğini göstermiştir. Ancak özellikle kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, herhangi bir ürün almadan önce mutlaka doktora başvurun.

5. Folik Asit İçeren Multivitaminler

Özellikle vitamin ve mineraller açısından zengin beslenenlerin multivitamin almasının doğrudan bir yararı olmamasına rağmen, doktorlar multivitamin almayı tavsiye ediyor. Neden mi? Multivitaminler, sağlıklı yaşamayı destekleyebilir ve muhtemel bir beslenme eksikliğini giderebilir. Özellikle hamilelik döneminde folik asit içeren multivitaminler almak, bebeğin herhangi bir sağlık sorunu yaşamasının önüne geçebilir.

6. Krom İçeren Multivitaminler

Diyabet için krom kullanımı konusunda çok sayıda çalışma yapılmıştır ve tüm hastalar için net ve tutarlı bir yararı olmamasına rağmen, yüksek dozda insülin kullanan diyabet hastaları kroma en iyi tepkileri vermektedir. Kromun, insülin reseptörlerinin insüline cevap vermesini geliştirerek insülinin vücutta daha iyi ve daha verimli çalışmasını sağladığı düşünülmektedir. Doktorlar kullanılan multivaminin en az 50 mcg krom içermesini tavsiye ediyor.

7. Antioksidanlar: Lutein ve Zeaksantin

Lutein ve zeaksantin, özellikle gözün ince görsel aktiviteleri için kullanılan makula bölgesinde ve retinada yüksek seviyelerde bulunur. Bu pigmentlerin, mavi ve UV ışığı emerek ve oksidatif hasarı önleyerek retinayı koruduğu düşünülmektedir. Bazı çalışmalar, lutein ve zeaksantin’in retinayı makula dejenerasyonu gelişmesinden korurken, bilişsel performansı geliştirdiğini tespit etmiştir. Doktorlar her gün 10 mg lutein ve 2 mg zeaksantin alınmasını öneriyor. Bu pigmentler, yeşil yapraklı sebzelerde mevcut olsa da, emilimin çok etkili olmamasından dolayı takviye şeklinde alınması doktorlar tarafından tavsiye ediliyor.

8. B Vitaminleri

B vitaminleri, özellikle sinir fonksiyonu ve ruh hali üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Doktorlar özellikle vejetaryen beslenenlerin hayvansal gıdalarda bol miktarda bulunan B vitaminlerinden yararlanamaması nedeniyle her gün B vitamini takviyesi almasını öneriyor. Yüksek miktarda B vitaminleri içeren iyi bir multivitamin, olası B vitamini eksikliğinin önüne geçecektir. B vitamini takviyesi aldığınızda idrarınız parlak sarı ve belirgin bir kokuya sahip olabilir. Ancak bu konuda endişelenecek bir şey yoktur. Ekstra stresli günlerde, öğle yemeğinde ekstra bir B vitamini takviyesi alınabilir.

9. Probiyotikler

Günlük probiyotik takviyesi almak sindirim sistemi sağlığını yükseltebilir ve gıdalardan alınamayan probiyotik eksikliğinin yerini tutabilir. Probiyotikler, özellikle sık sık gaz, şişkinlik, kabızlık ve ishal sorunu yaşayan insanlar için yararlıdır. Doğal gıdalardan almak istiyorsanız kefir bunun için biçilmiş kaftandır. Aksi takdirde piyasada bulunan kaliteli bir probiyotik takviyesi kullanabilirsiniz.

Yukarıda sıraladıklarımızın dışında sağlığımızı korumak ve muhtemel hastalıkların önüne geçmek için günlük olarak alınması gereken diğer vitamin, mineral ve takviyeler şunlardır:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.