Hep Aynı Yerde Çıkan Sivilceler Ne Anlama Geliyor?

Hep aynı yerde sivilce çıkması, vücudunuzda bir dengesizlik veya toksinler bulunmasından da kaynaklanabilir.

Hep ayni yerde sivilce cikmasi

Pek çok kişide sivilceler hep aynı yerde ya da aynı yerlerde çıkar. Bu durum kadınlar için aylık olarak, genellikle adet dönemlerine denk gelir. Diğerleri için ise farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Sivilcelerin düzenli olarak aynı yerde çıkması birkaç farklı faktörden kaynaklanıyor olabilir. Foliküler duvarda meydana gelen bir zayıflık, deride bölgesel hormonal dalgalanmalar, kişinin cildinin hep aynı noktasına dokunması, hep aynı yerde çıkan sivilcelerin nedeni olabilir. Nadiren de bir telefon ya da başka bir maddeyle temas edilmesi aynı bölgede tekrar eden sivilcelerin nedeni olabilir.

Nesne cilde uzun süre temas ettiğinde nem ve tahriş gelişebilir. Bununla birlikte, sivilcenin iltihaplanma biçimine neden olan bakteriler yapının tabanında derindedir. Bakteriler cildin üst katmanlarına geçemediği için sivilce bulaşıcı değildir. Diğer taraftan, varsayımsal olarak cildin üst katmanlarına aktarılabilen ve sivilceye benzeyen döküntülere ve enfeksiyonlara neden olabilen bakteri türleri de vardır. Bunlar arasında, gram pozitif bakteri türleri olan stafilokok ve streptokoklar bulunur.

Hep Aynı Yerde Çıkan Sivilceler Ne Anlama Geliyor?

hep aynı yerde çıkan sivilceler ne anlama geliyor

Hep aynı yerde sivilce çıkması, vücudunuzda bir dengesizlik veya toksinler bulunmasından da kaynaklanabilir.

Çoğu zaman burun, üst yanaklar ve gözlerin yakınında çıkan sivilcelerin nedeni stres ve vücudun susuz kalmasıdır. Bol miktarda su içmek ve düzenli olarak stresi hafifletici faaliyetlerde bulunmak, sivilce oluşumunu önemli ölçüde azaltacaktır.

Çoğunlukla yanaklarda ve bazen alında çıkan sivilceler, vücudun ısı dengesizliğinden kaynaklanır. Bu yüzden bol bol doğal şeker içeren meyve yiyin ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

Alında çıkan sivilceler sinir sistemi ve sindirim sistemi ile ilgili olabilir. Beslenmenizdeki işlenmiş gıdaları ve yağ miktarını azaltmalı, stresi hafifletici faaliyetlerde bulunmalısınız.

Çenede çıkan sivilceler hormonal dengesizlikler ve stres kaynaklı olabilir. Kadınlarda regl döneminde çenede sivilce görülmesi doğaldır. Mümkün olduğunda stresi azaltılması, yeterli uyku ve egzersiz yapılması sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Yanaklarda ve burunda sivilce çıkması, metabolizmada folik asit ve demir eksiliği, besinlerin düşük emilimi ve kan basıncı sorunlarıyla ilgili olabilir. Beslenmenize esansiyel yağ asidi içeren gıdalar (avokado, keten, zeytinyağı) ekleyin ve alkol, kahve ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Yastık kılıfınızı değiştirin ve çarşaflarınızı sık sık yıkayın. Yastık kılıfını yıkayamadığınız durumlarda her gece yastığınıza temiz bir havlu yerleştirebilirsiniz.

Hep aynı yerde çıkan sivilce sorunun varsa, bu konuda neler yaptığınızı ve çözüm bulup bulamadığınızı bizimle paylaşmak için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Benzer yazılar:

3 YORUMLAR

  1. Yüzümde hep aynı yerde tekrarlıyor sivilcelerim , oda akne olmaya başladı bi hafta bi yüzümde cıkıyorsa bi hafta diğer yüzümde ama hep aynı yerlerde bıktım usandım artık kurtulmak istiyorum

    • Sivilce oluşumu yaşınıza bağlı hormonsal değişikliklerden de kaynaklanabilir. Her ne kadar rahatsız edici olsa da, 18 yaşına kadar çıkan sivilcelerin üzerine çok fazla gidilmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.