Basur Bel Ağrısına Neden Olur mu?

Aklınızda basur bel ağrısı yapar mı, basur ağrısı bacaklara ve bele vurur mu ya da hemoroid bel ağrısı yaparmı gibi sorular varsa doğru yazıyı okuyorsunuz.

hemoroid bel agrisina neden olur mu

Basur bel ağrısı yapar mı?

Hemoroid ya da halk arasındaki adı ile basur birçok probleme neden olabilir. Sorunlar, vücudun kritik bölümlerinde oluşur ve son derece zararlı sonuçlara neden olabilir. Hemoroid kaşıntılı ve ağrılı olmanın yanı sıra vücudun normal işlevlerini de durdurabilir. Peki basur bel ağrısına neden olur mu? Hemoroidin sırt ağrısına neden olup olmadığını belirlemek için hemoroidin ne olduğu ve vücutla nasıl etkileşime girdiğine bakmak gerekir. Hemoroid iki kategoriye ayrılabilir:

Hemoroid Türleri

İç Hemoroid

Vücutta çoğunlukla bu hemoroid türü bulunur. Bununla birlikte belirtiler vücudun dışında görülür. İç hemoroid belirtileri, tuvalet kağıdında veya dışkıda görülen kan ile kendini gösterir. Bu hemoroidler anal bölgede şişen küçük damarlardan oluşur. Bazen damarlar o kadar çok şişer ki sarkarlar ve anüsün dışına çıkarlar. Bu gerçekleştiğinde, anal kaslar kan akışını kısıtladığından ağrı artar. Hemoroid kan akımı üzerinde gelişir. Sonuç, bağırsak hareketlerini takiben mukus benzeri bir madde oluşmasıdır.

Bu hemoroid çabucak tedavi edilmezse, hasar gören damarlar ek sağlık sorunlarına neden olabilir.

Dış Hemoroid

Dış hemoroid ile sorun riski artar. Dış hemoroid küçük kan lekelerinden, küçük kan birikmelerine doğru ilerlemektedir. Anal bölgede rahatsız edici katı bir kütle gelişir ve hemoroid pıhtılaşmaya başlar.

basur bel ağrısı yapar mı

Hemoroid Bel Ağrısına Neden Olur mu?

Bilimsel açıdan bakıldığında, hemoroid ve bel ağrısı arasındaki bağlantı şüphelidir. Bazıları, hemoroidin çok fazla kana ihtiyaç duyduğunu ve diğer kaynaklara ayrılan kanı da kullandıklarını tahmin etmektedir. Bu iddialara göre, bu gibi durumlar kan dolaşımının yetersiz olması nedeniyle sırtın kas bölgelerinde bel ağrısına neden olabilir.

Hemorid ve bel ağrısı arasında bir başka olası bağlantı noktası daha vardır. Hemoroidler kuyruk sokumu kemiğinin yakınında büyüdüklerinden hastaların çoğu sık sık bu bölgedeki ağrıdan şikayet ederler. Bu şikayetler, hastaların hemoroid ağrısı ile kuyruk sokumu bölgesi ağrısını eşit tutmalarına neden olur. Böylece bel ağrısı ile bağlantı oluşturulabilir. Ancak her iki bağlantı da şüpheli ve bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Hemoroid, normal şartlar altında, bir doktor tarafından görülmelidir. Hemoroid kanamaya başladığında ve vücudun dışına çıktığında, bir doktora danışılmalıdır. Anal kanama, kolon veya rektal kanserler gibi daha ciddi konuların belirtileri olabilir.

Reçetesiz ilaçlar, çoğu hemoroidin tedavisinde yardımcı olabilir. Tezgah üstü kremler ( uygun dozda ve kısa süreli kullanımlarda tıbbi sorunlar yaşatmayan, reçetesiz satılabilen kremler) ağrıyı hafifletir ve şişmeyi azaltır. Daha fazla lifli besinler tüketilmesi, kaşıntıyı tetikleyen iltihaplanmayı azaltmak için daha fazla su tüketilmesi ve hemoroid kremleri tedavi sürecini hızlandırır. Bu tedavilerin iç hemoroid tedavisinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Özellikle zararlı iç hemoroid vakaları başka tedavilere gerek duyabilir. Hemoroidleri lastik bir bant ile birbirine bağlamak kan akışını kısıtlayabilir ve hemoroidin gıda arzını durdurabilir. Ciddi vakalar için ameliyat başka bir seçenektir.

Bel ağrısı ve hemoroid şikayetiniz varsa, bu iki şikayeti birbiriyle ilişkilendirmeden önce mutlaka bir doktora danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.