Mutfakta ve Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak 9 Pratik Çözüm

pratik mutfak çözümleri

Teknolojinin henüz evlerimize girmediği, hayatımızın her alanında kolaylık sağlamaya başlamadığı yıllarda, babaanne ve anneannelerimiz hayatı daha kolay hale getirmek için çeşitli pratik çözümler kullanıyordu. Hem zaman kazandıran, hem de ev ekonomisine katkıda bulunan bu pratik çözümlerin bir çoğu hala işe yarıyor! Bu nedenle “Ne varsa eskilerde var” deyiminin hala geçerliliğini koruduğunu ve büyükannelerimizden gelen bu eski pratik çözümlerin nesilden nesile aktarılması gerektiğini düşünüyoruz. İşte mutfakta ve ev işlerinde hayatınızı kolaylaştıracak 9 pratik çözüm.

mutfak için pratik çözümler

Hayatı Kolaylaştıran Pratik Çözümler

1. Dibi yanmış tencereyi eski haline getirmek için tuzlu su kullanın

Dibi yanmış ve kömürleşmiş bir tencereyi eski haline getirmek kolay görünmeyebilir. Ancak su ve bol miktarda tuz ile kolayca temizlenebilir. Karışımı 20 dakika boyunca kaynatmanız yeterli!

2. Kurumuş ojeleri eski haline getirmek için oje çıkarıcı kullanın

Kurumuş bir ojeyi atmanız gerekmiyor. Bunun yerine ojeyi yeniden kullanılabilir hale getirmek için içine birkaç damla oje çıkarıcı eklemeniz yeterli!

3. Yumurtaların haşlarken çatlamaması suya tuz ekleyin

Tam haşlanmış yumurta elde etmek için yumurtaları kaynayan suda biraz uzun süre tutmak gerekiyor. Bu da yumurtaların çatlamasına ve içinin dışarı çıkmasına neden olabiliyor. Bu kötü görüntünün önüne geçmek ve mükemmel haşlanmış yumurtalar elde etmek için yumurtaları eklemeden önce kaynar suya bir yemek kaşığı tuz ekleyin.

4. Çocuğunuz yazmayı öğrenirken, eline bir lastik bant bağlayın

lastik bant ile kalem tutma

Kulağa bir işkence gibi geliyor ama bu eski numara çocuğunuzun kalem tutmayı öğrenmesine yardımcı oluyor. İlk olarak, lastik bandı çocuğunuzun bileğine sarın. Kalemi tutmasını sağlayın. Şimdi lastik bandı kalemin üst üçte biri etrafında bükün. Çocuk yazarken yerinde kalacaktır.

5. Aspirin güllerin solmasını engeller

Aspirin sizi sadece baş ağrısı çekmekten kurtarmaz. Bir vazoda suyun içine yarım aspirin bırakın ve erimesine izin verin. Gülleri vazoya koyun ve iki kat daha uzun süre canlı kalmalarının keyfini çıkarın. Bu pratik çözüm karanfil, krizantem ve glayöl gibi diğer çiçekler için de geçerlidir.

6. Kaşıntılı böcek ısırıklarını patatesle rahatlatın

böcek ısırığına patates çözümü

Yaz mevsiminin en can sıkıcı durumlarından biri olan sivrisinek ya da böcek ısırıkları, kaşıntılı ve acı verici olabiliyor. Büyükannelerimiz bu sorunu yarım patatesi ısırığın üstüne sabitleyerek çözüyordu! Patatesin içindeki bir şey şişmeyi en aza indiriyor ve iltihabı hafifletiyor.

7. Yağ lekelerini tuzla çıkarın

Yemek yerken kıyafetinizin üzerine damlayan yağlı sıvının üzerine hemen tuz serpin. Tuz yağ lekesini birkaç dakika içinde emecektir.

8. Elinizdeki lekelerden limonla kurtulun

eldeki yiyecek lekesi için çözüm

Bazı sebzeleri ve meyveleri doğrarken ellerinizde öz sularından dolayı lekeler kalabilir. Bu lekeleri çıkarmak için bir limonu ikiye bölün ve ellerinize hafifçe bastırarak uygulayın.

9. Ekmekleri mükemmel şekilde dilimlemek için sıcak bıçak kullanın

Ekmeklerinizi dilimlerken küçük parçalara bölünmesinden rahatsız mı oluyorsunuz? İşte tam burada devreye yine bir büyükanne pratik çözümü giriyor. Ekmekleri dilimlemeye başlamadan önce bıçağı kaynar suya daldırın ve mükemmel dilimler sizin olsun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.