Hamilelikte Uzak Durulması Gereken 8 Şey

hamilelikte uzak durulması gerekenler

Hamilelikte hangi yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini veya hangi önlemler almanız gerektiğini bilmek çok önemlidir. Gebelik döneminde, özellikle enfeksiyonlara neden olabilecek ve dolayısıyla bebeğin sağlığına zarar verebilecek bakteriler içeren gıdalardan kaçınmalısınız. İyi dengelenmiş yemekler yemek her zaman önemli olsa da, hamilelikte daha da önemlidir. Gelişmekte olan bebeğinizin ihtiyaç duyduğu temel besinler, vitaminler ve mineraller vardır. Çoğu gıda güvenilir olsa da, hamilelik sırasında kaçınmanız gereken bazı yiyecekler vardır. Peki, hamilelikte uzak durmanız gerekenler nelerdir? Detaylı bilgi için okumaya devam edin.

Hamilelikte Uzak Durulması Gerekenler

hamilelikte uzak durulması gerekenler

1. Alkol

Hamilelik sırasında alkolden uzak durun. Hamilelikte alkol kullanımının erken doğum, zihinsel engellilik, doğum kusurları ve düşük yapma gibi sorunlara neden olabildiği tespit edilmiştir.

2. Kafein

Birinci trimester döneminde düşük yapma olasılığını azaltmak için kafeinden uzak durun. Genel bir kural olarak, kafein hamilelik sırasında günde 200 mg’an daha azıyla sınırlandırılmalıdır. Kafeinin idrar söktürücü özelliği, vücuttan sıvı atılmasını teşvik eder. Böylece vücudunuzda su ve kalsiyum kaybı olabilir. Kafeinli içecekler yerine bol su, meyve suyu ve süt içmeniz önemlidir. Bazı araştırmalar, yüksek miktarda kafein tüketiminin düşük yapma ile bağlantısı olduğunu göstermektedir.

3. Sakarin (Yapay Tatlandırıcı)

Hamilelik döneminde sakarin kullanımından uzak durmak şiddetle tavsiye edilir. Bunun nedeni ise sakarinin plasentayı geçerek fetal dokularda kalabilecek olmasıdır.

4. Yağ Tüketimini Azaltın

Günlük yağ tüketimi miktarının, günlük kalori alımının %30 veya daha azı olmasına dikkat edin. Günde 2000 kalori tüketen bir kişi için alınması gereken yağ miktarı, günde 65 gram veya daha olmalıdır.

5. Kolesterolü Sınırlayın

Kolesterol alımını günde 300 mg veya daha az olacak şekilde sınırlayın.

6. Balık Tüketiminde Dikkatli Olun

Yüksek düzeyde cıva içeren balıklardan uzak durun. Hamilelik sırasında alınan cıva, gelişimsel gecikmelere ve beyin hasarına neden olabilir. Yüksek miktarda cıva içeren balıklar arasında kılıç balığı, ton balığı, köpek balığı gibi büyük balıklar yer alır. Aynı şekilde çiğ balık (suşi gibi) yemekten de kaçınılmalıdır.

Hamilelikte güvenle tüketebileceğiniz bazı balık türleri ise şunlardır:

  • Somon
  • Mezgit
  • Hamsi
  • Karabalık
  • Pisi balığı
  • Sardalye
  • Tatlı su alabalığı

7. Çiğ Deniz Mahsulleri

Koliform bakteriler, toksoplazmoz (bir tür enfeksiyon) ve salmonelle (bir tür bakteri) gibi zararlı organizmaların bulaşma riskini önlemek için çiğ deniz mahsullerinden ve az pişmiş kümes hayvanlarından uzak durun.

8. Sebzeleri İyi Yıkadığınızdan Emin Olun

Sebzeler sağlıklı ve dengeli beslenmenin gerekli bir parçasıdır. Ancak enfeksiyonlara maruz kalma olasılığını önlemek için iyi yıkandıklarından emin olduktan sonra tüketilmelidir. Toksoplazmoz gibi enfeksiyonlar sebzelerin yetiştiği toprakta yer alan zararlı organizmalardır.

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.