Hamilelikte Bel Ağrısı ve Pelvik Ağrılarına İyi Gelen Yoga Egzersizleri

Hamilelikte Yoga Hareketleri
Hamilelikte Yoga Hareketleri

Hamilelikte zorlayıcı sporlarla uğraşmak çok güvenli olmayabilir ancak anne adayları ılımlı egzersizler yaparak vücudun dinç kalmasını ve bir takım sağlık sorunlarının üstesinden gelmeyi başarabilir. Doğum öncesi yoga yapmak hamilelik sürecinde esnekliğini kaybeden ve güçsüz kalan kaslara yeniden esneklik ve güç kazandırmak adına adeta bir lütuf olarak karşınızda durmaktadır. Hamilelikte yoga yapmanın en büyük getirilerinden bazıları da bel ve pelvik ağrılarını hafifletmesinin yanında, kalça kaslarını da sıkılaştırarak hamilelikten dolayı meydana gelen sarkmalara engel olmasıdır. Aşağıda hamilelikte bel ağrısı ve pelvik ağrılarını hafifletebilecek bazı yoga pozisyonlarına yer verdik. Pozisyonları uygularken dikkatli olmayı ve kendinizi zorlamamanız gerektiğini unutmayın.

Pelvik ağrılarına iyi gelen yoga egzersizleri

Pelvik Ağrıları İçin Yoga Egzersizleri

Tanrıça Pozisyonu

Bacaklarınızı matın üzerinde uzunlamasına iki omuz genişliğinde açın. Topuklarınızı birbirine bakacak şekilde döndürün. Dizlerinizi baldırlarınız yere paralel olacak şekilde kırın. Ellerinizi dirsekleriniz 90 derecelik açı yapacak şekilde havaya kaldırın. Bu pozisyonda 5 nefes alana kadar kalın.

Yan Tanrıça Pozisyonu

Sol dirseğinizi sol uyluk kemiğinizin üzerine dayayın ve sol tarafınıza doğru yaslanın. Diğer elinizi başınızın üzerinde, sol tarafı gösterecek şekilde tutun. Bu pozisyonda 5 nefes alana kadar kalın.

Geniş Bacaklı Öne Eğilme Pozisyonu

Bacaklarınızı, ayak uçlarınız öne doğru bakacak şekilde iki omuz genişliğinde açın. Kollarınızı başınızın üstünde birleştirin. Daha sonra poponuz yukarı dönük ve kollarınız yere gelecek şekilde ileri öne eğilin. Bu pozisyon gövdenizi dirsekleriniz üzerinde dengede tutmanıza izin verir. Ağırlığınızı ayak içlerinize kaydırmaya çalışarak 5 nefes alana kadar bu pozisyonda kalın.

Geniş Squat Pozisyonu

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak çömelin. Kalçalarınızı yapabildiğiniz kadar aşağı düşürün. Dirseklerinizi dizlerinize dayayın. Parmak uçlarınız yukarıyı gösterecek şekilde avuçlarınızı havada birleştirin ve bu pozisyonda 5 nefes alana kadar kalın.

Bound Squat Pozisyonu

Geniş squat pozisyonundaki gibi yere olabildiğince çömelin. Sol kolunuzu sol dizinizin önünden geçirerek elinizi yere koyun ve parmaklarınızı açabildiğiniz kadar açın. Diğer elinizi ise dirseğinizi kırmadan, başınızın üzerine doğru yukarı kaldırın. Parmak uçlarınız yukarıyı göstersin. Bu pozisyonda 5 nefes alana kadar kalın ve aynı hareketi sağ tarafa doğru da tekrarlayın.

Masa Pozisyonu

Matınızın üstüne uzunlamasına olacak şekilde oturun. Ellerinizi kalçalarınızın arkasına, parmak uçlarınız kalçalarınıza dönük olacak şekilde yere koyun. Ayaklarınızı kalçalarınızdan bir adım önde olacak şekilde öne doğru uzatın. Nefes alarak kalçanızı yerden yukarı doğru, masa pozisyonu oluşana kadar kaldırın. Başınızı rahat bir şekilde geriye doğru bırakın ve bu pozisyonda 5 nefes alana kadar kalın.

1 Yorum

  1. Eşim için oldukça yararlı oldu. Normalde fitness yapıyorduk birlikte fakat bu dönemde spor malum pek önerilmiyor. Geri kalmakta istemiyor. Evde bu şekilde bir uygulama yaparak kendini rahatlatıyor. Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.