Hamileliğin İlk Döneminde Cinsel İlişki Güvenli midir?

Hamilelikte Cinsel İlişki Güvenli midir?
Hamilelikte Cinsel İlişki Güvenli midir?

Hamileliğin ilk döneminde cinsel ilişki yaşamanın bebeğe zarar verip vermeyeceği her zaman merak konusu olmuştur. Normal bir hamileliğin ilk döneminde cinsel ilişkiye girmek kesinlikle güvenlidir. Ancak doktorunuz daha önceden düşük yaptıysanız, sebebi bilinmeyen vajinal kanama ya da lekelenme var ise, karın ağrısı veya kramp yaşıyorsanız, daha önceden rahim ağzıyla ilgili problemler yaşadıysanız, ikiz ya da daha fazla bebeğe hamileyseniz ya da plasentanız rahim ağzına çok yakınsa hamileliğin ilk döneminde cinsel ilişkiye girmemeniz konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Ayrıca doktorunuz, eşinizin cinsel organında genital uçuk durumu mevcutsa hamilelik süresince cinsel ilişkiye girmemenizi tavsiye edebilir.

Eğer hamileliğinizde ilk defa genital uçuk problemi yaşıyorsanız, bu durum bebeğin gelişimini çok küçük de olsa riske sokabilmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Güvenli midir?
Hamilelikte Cinsel İlişki Güvenli midir?

Hamilelikte Cinsel Yaşamda Değişiklikler Olur mu?

Duruma göre değişir. Birçok çift gebelik başlangıcında cinsel yaşamlarında bazı değişiklikler fark eder. Bazı kadınlar hamilelikten önceki döneme göre cinsel ilişkiden daha çok zevk alırken, bazı kadınlar ise biraz rahatsız olabilir.

Eşiniz hamileyken vücudunuzu daha çok arzulayabilir. Kafanızdan bu konudaki endişeleri atın. Çünkü hamileyken cinsel ilişkiden daha fazla zevk alacaksınız.

Ancak bazı kadınlar ilişkiden sonra bazı rahatsızlıklar yaşayabilir. Bazılarıysa ilişki sırasında karın krampları yaşayabilir. Bazı kadınların da göğüsleri dokununca acıyacak kadar hassaslaşır.

Hamilelik boyunca güvenli şekilde cinsel ilişkiye girmenin en iyi yolu, nazik hareketlerle ve sertlikten kaçınarak ilişkiye girmektir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Emin olun, normal bir hamilelikte cinsel ilişki bebeğe herhangi bir zarar vermez. Cinsel ilişki sırasında bebeğiniz yastık kadar konforlu rahimde ve amniyotik sıvı içinde güvenli kalır. Eşinizin cinsel organının bebeğe ulaşması mümkün değildir.

Neden Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girmek İstemiyorum?

Birçok kadın bu konuda yanlış bilgiye sahip olduğu için hamilelik süresince cinsel ilişkiye karşı soğuk durur. Bu durumun aşağıdakiler gibi belli başlı nedenleri vardır;

  • Mide bulantıları: Bırakın cinsel ilişkiyi, yemek yemeye karşı olan isteğinizi dahi yok edebilir.
  • Cinsel ilişki aklınıza en son gelecek şeymiş gibi yorgun hissedebilirsiniz.
  • Göğüslerinizde hassasiyet ve ağrılar yaşayabilirsiniz.
  • Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, cinsel ilişki isteğinizi ertelemenize neden olabilir.
  • Hormonal değişiklikler cinsel ilişki isteğinizi etkileyebilir.

Çoğu anne adayı da cinsel ilişkinin bebeğe zarar vereceğini düşündüğü için isteksizlik yaşayabilir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi normal bir hamilelikte cinsel ilişki bebeğe kesinlikle zarar vermez.

1 Yorum

  1. Hamilelikte cinsel ilişki konusunda kadınlar değilde erkekler daha fazla zorlanıyordur. Çocuğa zarar verme korkusu erkekleri düşündüren en önemli konudur diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.