Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

güneş yanığı nasıl geçer

Cilt yanığı oldukça sancılı bir yanık türü olup, 3 farklı türü mevcuttur. Birinci dereceden, ikinci dereceden ve üçüncü dereceden yanık türleri mevcuttur. Yaz aylarında tenleri hassas olan beyaz tenli bireyler, maalesef çok fazla güneşe maruz kaldıklarında deri yanıklarıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Bu durumu minimize etmek için, öncelikli olarak yanma türlerine bakalım.

Birinci Derece Cilt Yanığı

Genellikle güneş yanıkları bu kategoride yer alır. Çok uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, deride onarılmayan değişimlere sebep olur. Güneş ışınlarının içerisinde yer alan UV ışınları özellikle, derideki bu denli değişime sebep olan ışındır. UV ışını gibi birçok farklı ışında, güneş ışığında yer alır. Deri 1-2 hafta içerisinde dökülecek kadar ağır yanmış, anestezik ilaçlar kullanarak tedavisi yapılabilir.

İkinci Derece Cilt Yanığı

İkinci dereceden deri yanıklarında üst deri tabakası tamamen yanıp, iyileşmeyi sağlayan alt deri tabakası yanmamış şekilde oluşan yanıklardır. Burada önemli olan deriyi 2 farklı katman gibi düşündüğümüzde, üst katmanın yanıp alt katmanın hasar almamasıdır. İyileşmeyi sağlayan ve süreci hızlandıran derinin alt katmanı sayesinde, 2-3 haftada deri iyileşebilir.

Üçüncü Derece Cilt Yanığı

Maalesef deride yer alan her iki katmanda yanmış olup, iyileşmeyi sağlayacak alt katmanda büyük oranda hasar almıştır. İyileşme süreci öngörülemez olup, genellikle kalıcı hasar bırakır. Bireye deri nakli yapılmasına kadar uzun bir süreçtir. Nakil yapılmasının avantajı ise iyileştirmeyi hızlandırır ve deriye eski fonksiyonları kazandırılıp, fonksiyon kaybı önlenmiş olur.

güneş yanığına ne iyi gelir

Güneş Yanığına Ne Yapılır?

Üç farklı türde olan yanmaları incelediğimizde, güneş yanığının birinci dereceden deri yanığı kategorisine girdiği görülüyor. Peki, güneş yanığı nasıl geçer? Öncelikli olarak, cildinizin ne denli hassas olduğu konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için hastanenin Cildiye bölümüne giderek, cildinize uygun güneş kremi yazılmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede uzman doktor eşliğinde hem cildinize uygun, hem de cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyabilen bir önlem almış olursunuz.

Maalesef bazı hassas vücutlarda güneş kremi de istenilen etkiyi gösteremiyor. Bunu önlemek için, farklı besin tüketimine doğru geçiş yapmalısınız. Örneğin; balık, havuç, domates, zeytinyağı, turunçgiller bu konuda öne çıkan besin türleridir. Havuç hem göze hem de cilde oldukça iyi gelen ve doğal retinol işlevi gören bir besindir.

Daha eski dönemlerde güneş kremleri bu kadar popüler değilken, denize girmeden önce ve denizden çıktıktan sonra zeytinyağı kullanılırdı. Zeytinyağı deriyi yumuşatıp, derinin alt katmanında iyileşmeyi tetikleyen ve hızlandıran bölgede aktif rol alır. Özellikle yanmış tenlerde, büyük oranda etkisi mevcuttur. İltihaplanan derideki bölgeye de zeytinyağı uygulanabilir. Çünkü, anti iltihap görevi gördüğü uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilmekte.

Tüm önerileri uygulamanıza rağmen, güneş ışınlarına maruz kaldığınızda büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer önüne geçemediğiniz bu tarz sorunlar varsa, artık hastanelerin Cildiye bölümüne görünmeniz gerekiyor. Belli vitamin ve mineral eksiklerinde bu denli semptomlar ortaya çıkabilir. Uzmanlar eşliğinde başladığınız vitamin takviyesi, inanamayacağınız derecede cildinizde iyileşmeye sebep olabilir. Ayrıca güneş gözlüğü takmayı da ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.