Günde 15 Dakika Yürüyüş Yapmak Hayatımızı Nasıl Değiştirir?

yürüyüş yapmanın faydaları

Yürümek, bir insanın yapabileceği en sıradan şeylerden birisidir. Fiziksel bir engele sahip olmadıkça, bu aktiviteyi rahatlıkla yapabiliyoruz. Fransa’da yapılan bir araştırma, özellikle yaşlandıkça yürüyüş yapmanın faydalarına daha fazla dikkat etmeye başlamamız gerektiğini öne sürüyor.

günde 15 dakika yürümenin faydalarıYürüyüş Yapmanın Faydaları

Yapılan araştırma, 12 yıl boyunca günde sadece 15 dakika düzenli yürüyüş yapmanın ölüm oranını %22 azalttığını gösterdi.

Araştırmanın lideri, “Yaş, egzersiz yapmak için mazeret değil. Düzenli fiziksel aktivitenin, sağlığa herhangi bir tıbbi tedaviden daha faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak yaşlı yetişkinlerin yarısından azı, her hafta önerilen en az 150 dakika orta seviye 75 dakika yüksek seviye egzersizler yapıyor.” diyor.

Çok temel bir eylem olan yürüme eylemi, çeşitli etkili için kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Bazı insanlar yürüyüş yapmayı aerobik egzersiz olarak görmemekte ve bu nedenle faydalarını görmezden gelmektedir. “Aerobik” egzersizin tanımı, ek oksijeni kaslara pompalamak için kalp ve solunum hızlarını harekete geçiren egzersiz olarak yapılmaktadır. Bunu yavaş bir yürüyüş bile yapıyor. Ne kadar hızlı yürürseniz, aktivite o kadar aerobik oluyor.

Artan kardiyovasküler, solunum ve dolaşım etkinlikleri besinlerin egzersizi desteklemek için vücutta nereye gideceklerine rehberlik eder. Vücut enerjiyi depolamak yerine kullanır ve organlarınız, kaslarınız ve kemikleriniz güçlenir.

Yeterli egzersizi ihmal eden hareketsiz bir yaşam tarzı hastalıklara yol açar. Rutin hareketsizlik (sedanter yaşam tarzı), “ani kardiyak ölüm” olarak adlandırılan duruma dahi yol açabilmektedir. Ani kardiyak ölüm, her yıl çoklu kronik hastalıklara ve milyonlarca prematüre ölüme neden olmasından dolayı büyük bir halk sağlığı tehdidi olarak kabul edilmektedir.

“Kullanmazsanız, kaybedersiniz” sözü, kas gücünden idrak yeteneğine kadar her şey için geçerlidir.

Yürüyüş Yapmanın Sağlık Üzerindeki Etkileri

2016 yılında obez çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada haftada 5 gün, günde 45 dakika yürüyüş yapmanın 6 haftada akciğer kapasitesini arttırdığı tespit edilmiştir. Açık havada yürüyüş yapmak, özellikle ruh sağlığı üzerinde destekleyici bir etkiye sahiptir. Elektronik ve diğer dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak doğal bir çevre ruh halini iyileştirir, stresi ve depresyon duygularını azaltırGüneş ışığı, bizi eksikliği endüstriyel dünyada neredeyse salgın haline gelen D vitamini ile besler.

Ancak kapalı mekanlarda yürüyüş yapmak da neredeyse aynı etkiye sahip. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kolu bandında yürürken, vücudun dışarıda olduğu kadar yaratıcı tepkiler verdiği görülmüştür. Kapalı bir ortamda veya açık havada yürümek, zihinsel stresi önemli ölçüde azalmaktadır.

Yürüme dahil herhangi bir egzersiz, kemik ve bağ dokusunu güçlendirir, kan ve besin maddelerini artırır. Yürümezseniz, eklemler bozulmayı hızlandırabilen yaşam veren sıvıdan yoksun kalır.

Kalp hastalıkları uzmanları hipertansiyon, yüksek kolesterol, felç ve diyabet riskini azaltmak için yürüyüş yapmayı tavsiye etmektedir. Uzmanlar, egzersizin faydalı etkilerini görebilmek için günde en az 30 dakika olmak üzere haftada en az 150 dakika egzersiz yapılmasını tavsiye ediyor. 30 dakikalık egzersizi tek seferde yapmak zorunda değilsiniz. 15’er dakikalık iki bölüm halinde de yapabilirsiniz. 15 dakikalık iki yürüyüş, 30 dakikalık tek yürüyüş kadar iyidir. Yavaş başlayabilir ve hızınızı ve dayanıklılığınızı artırabilirsiniz.

Herkes bir spor salonunda egzersiz yapamaz ya da 10 kat merdiven çıkamaz, ancak çoğumuz yürüyüş yapabilir. Yukarıda bahsedilen yürüyüşün faydaları, her gün gezintiye çıkmaya değer. Tek ihtiyacınız olan, iyi bir çift ayakkabı ve günde 15 dakikadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.