Gözün Önünde Uçuşan Cisimler Ne Anlama Geliyor?

Gözünüzün önünde uçuşan siyah cisimler gördünüz mü? Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Çünkü hiçbir görme sorunu olmayan kişilerin yaklaşık %76'sı bu durumu yaşıyor. Peki gözün önünde cisimler uçuşması ne anlama geliyor?

gözün önünde uçan cisimler görmek

Herhangi bir göz problemi olmayan insanların yaklaşık %76’sı “uçuşan cisimler” olarak bilinen durumu tecrübe ediyor. Bunlar, gökyüzü, kar veya beyaz bir ekran gibi parlak ve tek biçimli bir şeye bakıyorsanız, bazen görüş alanınızda beliren küçük solucanlar gibi hareketli yapılar olarak görünür.

Bilimsel adları Muscae volitantes veya “uçan sinekler“dir ancak böcek değildirler. Mükemmel bir TED-Ed videosunda açıklandığı gibi, bunlar gözlerinizin içindeki küçük nesnelerdir. Gözün içinde bulunan vitröz sıvısında yüzen doku parçaları, kırmızı kan hücreleri veya protein kümeleri olabilirler. Vitröz sıvı, gözü formda tutan lens ile retina arasındaki jel benzeri maddedir.

Işık, mercekten göze girer ve retinadaki belirli hücreleri harekete geçirir, ancak uçuşan cisimler vitrözün etrafında hareket ettikçe retina üzerinde gölgeler oluşturarak çoğumuzun görebileceği tuhaf görüntüler yaratır.

Video ayrıca vizyonumuzdaki hareketli nesnelerin başka bir garip fenomenini açıklıyor. Bu durum videoda da açıklandığı gibi mavi alanın entoptik fenomeni olarak biliniyor. Video, bu etkiyi yüzdürücülerin tam tersi olarak adlandırıyor. Bu “mavi gök cinleri” camsı sıvıdaki bir şeyin gölgesi değil, aslında retinanın kılcal damarlarındaki beyaz kan hücrelerinden kaynaklanmaktadır.

Bu bağışıklık hücreleri, kırmızı kan hücrelerini yavaşlatacak kadar büyüktür ve kılcal damarlarda sadece plazma

, ardından beyaz kan hücresi ve bir kırmızı kan hücresi yığını içeren alanlar oluşturur. Mavi ışık, kırmızı kan hücreleri gibi plazma veya beyaz kan hücreleri tarafından absorbe edilmediğinden, gökyüzü gibi mavi parlak bir alana bakarak, hareket ettiklerini görebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here