Göz Seğirmesinin 8 Nedeni ve Tedavi Yolları

Göz seğirmesi ya da tıptaki adıyla miyokimi, aslında göz kapağının seğirmesi olup yaygın ve zararsız bir durumdur. Çoğu göz seğirmesi sadece birkaç dakika sürse de, bazen günlerce hatta haftalarca sürebilir. Kendiliğinden geçmeyen bir göz kapağı seğirmesi yaşıyorsanız, bu durum blefarospazm (ağır vakalarda gözün tamamen kapanmasına neden olabilen ciddi bir hastalık) veya hemifasiyel spazm (yüzün bir tarafındaki kasların kasılması ile ortaya çıkan tik durumu) gibi ciddi bir nörolojik duruma işaret edebilir. Nispeten nadir görülen bu durumlar, zararsız göz seğirmesinden daha belirgin ve şiddetli olup derhal bir göz doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Göz seğirmesi nedenleri ve tedavi yolları hakkında ayrıntılar için okumaya devam edin.

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesi nedenleri arasında aşağıdaki durumlar yer alır:

  1. Stres
  2. Yorgunluk
  3. Göz yorgunluğu
  4. Kafein
  5. Alkol
  6. Göz kuruluğu
  7. Beslenme sorunları
  8. Alerjiler

Göz seğirmesi yaşıyorsanız, bu listeyi ayrıntılı okuyun ve potansiyel nedenlerden hangilerinin sizin için geçerli olabileceğini not edin. Bazen beslenme düzeninizde ve yaşam tarzınızda ufak değişiklikler yapmak, gözün seğirmesi riskini önemli ölçüde azaltabilir veya göz kapağı seğirmesinin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Göz seğirmesi neden olur

Göz Seğirmesi Nedenleri ve Tedavi Yolları

1. Stres

Stres, muhtemelen göz seğirmesinin en yaygın nedenidir. Yoga, nefes meditasyonu, arkadaşlarla ya da evcil hayvanlarla zaman geçirmek, göz kapağı seğirmesine neden olabilecek stresi azaltmanın yollarıdır.

2. Yorgunluk

Uyku eksikliği, stres ya da başka bir nedenden ötürü göz seğirmesine neden olabilir. Yeterince uyumak ve tutarlı bir uyku düzenine sahip olmak yardımcı olabilir.

3. Göz Yorgunluğu

Göz yorgunluğu (özellikle bilgisayar, tablet ve akıllı telefonların aşırı kullanımından kaynaklanan dijital göz yorgunluğu), göz kapağı seğirmesinin yaygın bir nedenidir.

Dijital cihazları kullanırken “20-20-20 kuralını” uygulayın: Her 20 dakikada bir, ekranınızdan uzak durun ve gözlerinizin uzak bir nesneye (en az 7 metre uzaklıkta) 20 saniye veya daha uzun süre odaklanmasına izin verin. Bu uygulama, göz seğirmesini tetikleyebilecek yorgunluğu azaltır.

4. Kafein

Çok fazla kafein tüketimi, göz seğirmesini tetikleyebilir. Bir veya iki hafta boyunca kahve, çay ve gazlı içecek tüketimini kesmeyi deneyin ve göz seğirmesinin kaybolup kaybolmadığını takip edin.

5. Alkol

Bira, şarap, likör, vokta ya da raki gibi alkollü içecekleri tükettikten sonra göz seğirmesi yaşıyorsanız, bir süre alkol alımını kesin ve göz seğirmesi durumunuzu takip edin.

6. Göz Kuruluğu

Pek çok yetişkin, özellikle 50 yaşından sonra göz kuruluğu yaşar. Göz kuruluğu bilgisayar, bazı ilaçları, kontakt lens kullanan ve kafein ve/veya alkol tüketen kişilerde çok yaygın görülür.

Göz seğirmesi yaşıyorsanız ve gözlerinizin kumlu veya kuru olduğunu hissediyorsanız, göz kuruluğu değerlendirmesi için göz doktorunuza danışın. Göz neminizi geri kazanmak, göz seğirmesini durdurabilir ve gelecekte göz seğirmesi riskini azaltabilir.

7. Beslenme Sorunları

Bazı raporlar, magnezyum gibi bazı besin öğelerinin eksikliğinin göz kapağı spazmlarını tetikleyebileceğini göstermektedir. Her ne kadar bu raporlar kesin olmasa da, bu durum bir diğer olası göz seğirmesi nedeni olabilir.

Beslenme düzeninizin ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri sağlayamayacağından endişe ediyorsanız, aile hekiminize danıştıktan sonra reçetesiz satılan besin takviyelerinden kullanmayı deneyebilirsiniz.

8. Alerjiler

Göz alerjisi olan kişilerde kaşıntı, şişme ve göz sulanması olabilir. Alerji semptomları nedeniyle gözlerinizi ovmak, histamin bileşiğinin göz kapağı dokularınıza ve gözyaşı katmanınıza nüfuz etmesine, bu da göz seğirmesine neden olabilir.

Bu sorunu gidermek için, göz doktorları genellikle antihistaminik göz damlaları veya ağız yoluyla alınan ilaçlar reçete eder. Ancak antihistaminik ilaçlar göz kuruluğuna neden olabilir. Alerji semptomları ve göz seğirmesi yaşıyorsanız, gözleriniz için doğru olanı yaptığınızdan emin olmak için göz doktorunuza danışmak en iyisidir.

Ne Zaman Göz Doktoruna Gitmelisiniz?

Kalıcı göz seğirmesi, yüzünüzün yarısının görünümünde veya hareketinde ani değişiklikler yaşıyorsanız veya her iki göz kapağının çok sıkı kenetlenmesi nedeniyle gözlerinizi açmada zorluk çekiyorsanız, vakit kaybetmeden bir göz doktoruna görünmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.