Göz kanlanması neden olur? Göz neden kanlanır?

Göz kanlanması neden olur

Göz kanlanması, göz akının bir bölümünün normalde olması gerekenden daha fazla kırmızı ya da kızarık görünmesidir. Göze rengini veren alanın dışında kalan göz akını kaplayan ve konjonktiva adı verilen ince ve şeffaf bir tabaka vardır. Konjonktivanın üzerinde ise ince kılcal damarlar yer almaktadır. Göz kanlanması, işte bu ince kılcal damarların genişleyerek belirgin hale gelmesi durumudur.

göz kanlanması neden olur

Göz kanlanması nedenleri nelerdir?

Uykusuzluk, yorgunluk, uzun süreli çalışma gibi nedenler gözde kanlanmaya neden olabilmektedir. Bunların dışında bulunulan ortamın fazla sıcak olması, rüzgarlı olması ya da uzun süre klimaya maruz kalınması da (gözde kurumaya yol açacak nedenler) gözde yanma ve batma gibi şikayetlerin yanında göz kanlanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca uzun süre televizyon izlemek, bilgisayar başında oturmak gözde kurumaya bağlı kızarıklıklara neden olabilir.

Herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmayan ve basit olarak nitelendirilebilecek göz kanlanmasının ana nedenleri aşağıda yer almaktadır.

  • Gözde kuruma
  • Gözün az kırpılması
  • Gözyaşının gözü yeteri kadar ıslatamaması
  • Göze yabancı cisim (toz, kirpik, tüy, sinek, böcek vb.) çarpması.

Göz kanlanmasının en sık görülen sebeplerinden birisi de alerjidir. Alerji, göz içindeki damarlardan bir takım maddelerin salınmasını tetikler ki bu da göz damarlarının genişlemesine ve kızarık görünmesine neden olmaktadır. Uzun süre televizyon izlemek, göze toz kaçması gibi nedenlerin yanı sıra göz içindeki iltihaplanmalar da (üveit) göz kanlanmasına neden olabilir. Göz içindeki iltihaplanmalar uzun süre tedavi edilmediğinde, ciddi görme kayıplarına neden olabilmektedir. Bu bakımdan oldukça önemlidir. Göz kanlanmasına neden olan bir başka önemli neden de göz tansiyonunun bazı türlerinde, tansiyonun yükselmesine bağlı olarak ağrı eşliğinde görülen kanlanmadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.