Yeterince Uyumamak Hangi Hastalıklara Yol Açar?

yeterince uyumamanın zararları

Bugün bir haber sitesinde “Uykusuzluk İnsanı Öldürür mü?” başlıklı bir haber ile karşılaştım. İlgili çekici bir başlık olduğu için okumak için tıkladım. Haberin içeriğini görünce malum haber sitelerinin okuyuculara tıklatmak için attığı bir başlık olduğunu, uykusuzluk ve neden olabileceği hastalıklar hakkında bilgi içerikli bir makale yerine, insan hayatıyla ilgili ilginç sorulara “evet”, “hayır” gibi kısa cevaplar veren bir galeri olduğunu anladım. Bunun üzerine uykusuzluğun neden olabilecekleri konusundaki merakımı gidermek için İngilizce kaynaklardan bir araştırma yaptım ve “Az uyumak nelere yol açar?” sorusunun cevabını tüm detaylarıyla veren bir makale hazırladım.

gerekenden az uyumak hangi hastalıklara yol açar

Gerekenden Az Uyumak Nelere Yol Açar?

Yeterince uzun uykudan mahrum bırakılan hayvanların öldüğü bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır. Peki ya insanlar? Uykusuzluk insanı öldürür mü? Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre “evet”.

İlgili araştırmada tıp dilinde Insomnia denilen kronik uykusuzluğun, diğer kronik hastalıklara göre iki kat daha fazla ölüme neden olduğu belirlenmiş. Uzun bir zaman boyunca günde 7 saatten az uyuyan insanların, uykusuzluğa bağlı hastalıklara yakalanma oranlarının yavaş yavaş arttığı saptanmış. Bu durumu yaşayan insanlar arasında ise en fazla vardiyalı çalışan, duygu durum bozukluğu olan ve çalışan kadınların yer aldığı belirlenmiş.

Uykusuzluk nelere yol açar?

Uykusuzluk ve uyku bozukluklarının depresyon, yüksek tansiyon ve diyabet gibi ölümcül hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Bu hastalıklara sahip kişilerin çoğu, aynı zamanda uyku apnesi denilen ve uyku sırasındaki solunum duraklamaları olarak tanımlanan hastalığa da sahiptir.

Batı Virginia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, günde 5 saatten az uyuyan insanların ölüm riskinin 2 kat arttığını, günde 6 saatten az uyuyan insanların ise kilo almaya meyilli, daha çabuk enfeksiyon kapan, kalbi çevreleyen arterlerde kalsiyum birikmesi olan ve öğrenme yeteneği zayıf olan kişiler olmasına neden olduğunu göstermiştir.

Özetle; gerekenden az uyumak sağlığımız ve hayatımız için oldukça tehlikeli bir davranıştır.

Aynı yeterince uyumamak gibi çok fazla uyumanın da sağlığa ve hayatın geri kalanına zararları vardır. Bu konudaki ayrıntılı makalemizi aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Çok Fazla Uyumanın Zararları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.