Gelin kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir?

Gelin kuşağı nasıl bağlanır

İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi itibariyle, birbirini seven çiftler evliliğe ilk adım olan düğünlerini birer birer yapıyorlar. Ülkemizde her mutlu olayda uygulanan adetler, düğünlerde de uygulanıyor. Bu adetler arasında çeşitli yaygın olarak bilinenler ve az bilinenler mevcut. Yazımızın başlığındaki konuda yani gelin kuşağı bağlanırken neler yapılması gerektiği de herkes tarafından bilinmeyen bir adettir. Bu konuyu merak edenler için Gelin kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir? sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Gelin kuşağı nasıl bağlanır?

Gelin kuşağını genelde gelinin babası ya da abisi bağlar. Kuşağın bağlanması esnasında yapılması gereken bir takım uygulamalar yani adetler vardır. Bu adetler arasında yaygın olarak kullanılanlara maddeler halinde göz atalım;

  1. Çoğu yerde gelin kuşağı bağlanmadan önce damattan kuşak parası istenir. (İstenmese de olur.)
  2. Daha sonra gelin kuşağı gelinin beline besmele ile birlikte 3 kere bağlanıp çözülür. Üçüncü ve son bağlamada çözülmez. (Kuşak her seferinde tamamen çözülmelidir.)
  3. Daha sonra gelinin etrafında ele alınan bıçakla birlikte 3 tur dönülür.
  4. Daha sonra gelinin başı kıbleye doğru 3 kere eğilir. (Namazda rükuya varır gibi. Ancak sadece gelinin başı eğilir.)

Farklı Bir Gelin Kuşağı Bağlama Adeti

  1. Yine 3 kere besmele ile kuşak bağlanır.
  2. İlk bağlamada besmele çekilir, Allat mesut etsin denir ve bağlanır.
  3. İkinci bağlamada besmele çekilir, Allah ayırmasın denir ve bağlanır.
  4. Üçüncü ve son bağlamada besmele çekilir, Allah yuvanızı bozmasın denir ve bağlanır.

Bu iki gelin kuşağı bağlama adetinde istediğinizi uygulayabilirsiniz. Önemli olan gelinin sahipsiz olmadığını göstermek, mutlu bir yuvası olması için içinizden geçen duayı yüce Allah’a ulaştırmaktır. Eğer sizin de farklı bildiğiniz gelin kuşağı bağlama esnasında uygulanan adetlerden varsa aşağıdaki yorum kısmına yazarak, diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. kardeşimin gelin kuşağını bağlarken göz yaşlarımı tutamamıştım, allah herkese nasip etsin ama içimizden bir parça kopuyo 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.