Gece Öksürüğünü Kesmek İçin 8 Doğal Yöntem

Gece Öksürüğünü Kesmek

Öksürme kendi başına oldukça rahatsız ediciyken, uykusuz gecelere neden olduğunda çekilmez bir hal alır. Gece öksürüğü, yatak odasını sizinle paylaşan herkes için bir sıkıntıdır. Gece öksürüğünün ana nedenlerinden biri olan boğaz kaşıntısını önlemeye yönelik ipuçlarından faydalanarak daha iyi uyuyabilirsiniz.

Gece öksürüğü için doğal yöntemler

Gece Öksürüğünü Kesmek İçin Doğal Yöntemler

1. Gece Öksürüğünü Kesmek İçin Bal Kullanmak

Birçok tıbbi kullanımı bilinen bal, yüksek anti-bakteriyel özelliğe sahip olmasından dolayı boğaz kaşıntısı için oldukça faydalıdır. Bal aynı zamanda iltihaplı dokudan ödemi çekmeye yardımcı olarak şişlik ve ağrının azalmasını sağlar. Balı sıcak su ile karıştırarak veya kendi başına kullanabilirsiniz. Bebeklerde botulizme neden olabileceği için, 12 aydan küçük çocuklara bal verilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

2. Gece Öksürüğünü Azaltmak İçin Sıcak Duş Almak

Yatmadan önce sıcak bir duş almak yalnızca rahatlamanızı sağlar. Aynı zamanda duşta oluşan buhar, nefes kanallarınızın temizlenmesine yardımcı olarak daha iyi nefes almanızı sağlar. Nane veya okaliptus yağı gibi uçucu yağların birkaç damla eklenmesi tıkanıklığın temizlenmesine yardımcı olacaktır.

3. Gece Öksürüğünü Kesmek İçin Bitkisel Çaylar

Yatmadan önce içeceğiniz kafeinsiz sıcak bitki çayları, boğazınızdaki gıcığı hafifletmeye ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir. Nane çayı gibi çaylar, balgam söktürücü görevi görür ve kalın mukus tabakasının parçalanmasına yardımcı olur. Papatya çayı rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olurken, zencefil çayı da öksürük giderici çaylar arasında yer alır.

4. Zencefil, Kutsal Fesleğen ve Bal Karışımı

Orta büyüklükteki bir zencefil yumrusunu parçalayın ve birkaç kutsal fesleğen yaprağını bir kaseye koyun ve iyice ezin. Bir elek veya tülbent kullanarak suyu başka bir kaba süzün. Bu suyu bir çorba kaşığı balla ve ılık suyla karıştırın. Karışımı yatmadan önce içmek, boğaz ağrısını hafifletir ve gece öksürüğünü kesmek için yardımcı olur.

5. Gece Öksürüğü İçin Boğaz Pastili Emmek

Boğaz pastilleri, boğaz ağrısını hafifletmeye ve nefes kanallarındaki gıcıklanmayı azaltmaya yardımcı olan maddeler içerir. Yatağınızın baş ucunda bir paket boğaz pastili bulundurmayı ihmal etmeyin.

6. Yüksek Yastık Kullanın

Post nazal akıntı, boğazınızın arkasında kalıcı bir gıcıklanmaya neden olabilir. Başınız yatağa paralel şekilde yattığınızda, yer çekimi mukusun boğaza sızmasına neden olur. Yüksek bir yastık kullanmak, bunu engelleyerek gece öksürüğünü kesmek için yardımcı olacaktır.

7. Temiz Yatakta Yatın

Çarşaf ve yastıklarda bulunan toz akarları ve mikroplar gece öksürüğünü daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle yatak malzemelerinizi haftada en az bir kez temizleriyle değiştirmeniz çok önemlidir.

8. Yatak Odanızı Nemlendirin

Yatak odanızın havasının kuru olması durumunda bir nemlendirici kullanmalısınız. Yatak odasını nemlendirmek, nefes kanallarınızın kurumasını önleyerek rahat nefes almanıza yardımcı olur. Diğer taraftan, zararlı mikroplar nemli ortamlarda daha kolay yaşayabildiğinden, nem seviyesini kontrol altında tutmaya dikkat edin.

Gece öksürüğünü kesmek ve uykusuz gecelerden kurtulmak için bu ipuçlarını her zaman aklınızda bulundurun.

Gece Öksürüğü İçin Hızlı İpuçları

  • Uykudan hemen önce uçucu yağlarla dolu sıcak bir banyo yapmak, öksürüğü önlemeye yardımcı olur.
  • Nane, papatya ve zencefil gibi bitkisel çaylar da çok işe yarar.
  • Bal gece öksürüğünü kesmek için hızlı bir çözümdür.
  • Boğazdaki gıcığı azaltmak için pastil emmek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.