Gece Mide Yanmasının 9 Nedeni

gece mide yanması ile uyanma

Gece mide yanması ile uyanma çok sık görülmemekle birlikte, mide yanmasına neden olan şeyler genellikle diğer mide sorunları ilişkili olabilir. Mide yanmasının nedenlerini tanımlamak ve ihtiyacınız olan tedaviyi bulmak için, yaşadığınız diğer şikayetleri gözden geçirmelisiniz.

Gece mide yanmasının nedenleri

Gece Mide Yanması Neden Olur?

Mide yanması birçok durumun ortak belirtilerinden birisidir. Mide yanmasına neyin neden olduğunu ve muhtemel tedavi yollarını öğrenmek istiyorsanız, yaşadığınız diğer şikayetleri gözden geçirmeniz gerekir.

1. Gaz

Çoğu insan, gaz ve gazın yol açtığı şikayetlere aşinadır. Mide yanması bu şikayetlerden birisidir. Birçok insan mide ve üst karın bölgesinde keskin, bıçak gibi ağrılar çeker.

2. İrritabl bağırsak sendorumu (İBS)

İBS hastalığı her kişide farklı şikayetlere yol açar. Ancak mide yanması ve mide ağrısı ortak şikayetler arasındadır.

Mide yanmasına ek olarak aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Şişkinlik
 • Gaz
 • İshal
 • Kabızlık

3. Mide ülseri

Peptik ülser olarak adlandırılan mide ülseri, sıklıkla mide yanmasına neden olur. Mide dolduğunda veya mide asidi bulunduğunda yanma daha da kötüleşebilir. Genellikle iki öğün arasında ve gece daha fazla görülür.

4. Divertikülit

Divertikülit, sindirim sistemi astarında küçük, kabarık dokuların gelişmesidir.

Mide yanmasına ek olarak, aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

 • Mide bulantısı
 • Ateş
 • Mide bayılması
 • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler

5. Asit reflüsü

Asit reflüsü aşağıdakilerin bir sonucu olabilir:

 • Çok fazla yemek
 • Çok fazla içmek
 • Yemekten hemen sonra yatmak
 • Asit reflüsüne neden olan bir yiyecek yemek

Baharatlı, domates bazlı ve tatlı olan yiyecekler asit reflüsüne neden olabilir. Kronik asit reflüsü veya haftada bir defadan fazla oluşan asit reflüsü daha büyük sorunlara neden olabilir. Bu problemler arasında yemek botusu iltihabı, özofagusta yara oluşumu, kanama ve özofagus ülseri sayılabilir.

6. Safra taşı

Safra kesesinde gelişen taşlar, safra kesesi kanalını tıkarsa mide yanmasına neden olabilirler. Genellikle büyük miktarda ya da özellikle yağlı bir yemek yedikten sonra mide yanmasına neden olurlar. Kısaca gece mide yanması ile uyanma nedenleri arasında safra taşları da mevcuttur.

Mide yanması bazen aniden başlayabilir. Bu durumlarda, bu acı ciddi olabilir. Aşağıdakiler aniden başlayan gece mide yanmasının nedenleri arasındadır:

7. Böbrek taşı

Böbrek taşı harekete geçip idrar borusuna girdiğinde, sırtınızda ani ve keskin bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı, mide ve karın bölgesine hızla yayılabilir. Böbrek taşının neden olduğu ağrının yeri ve şiddeti, taş idrar yolunda hareket ederken değişmektedir.

8. Viral Gastroenterit (Mide gribi)

Bu bulaşıcı virüsü başka bir kişiden aldıysanız, diğer semptomların yanı sıra mide ağrısı, kusma, ishal, mide bulantısı ve ateş görülebilir.

9. Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi olan birçok kişide kusma, mide bulantısı, ishal veya karın ağrısı görülür.

Gece Mide Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi tamamen mide yanmasının nedenine bağlıdır. Örneğin mide asidin geri akışından kaynaklanıyorsa, reçetesiz satılan Rennie, Gaviscon ve Talcid gibi mide asidi ilaçları ile hafifletilebilir.

Ancak diğer nedenler için, bir doktor muayenesi gerekebilir. Kesin bir teşhise ihtiyaç duymanın yanı sıra, doktorunuzun şikayetlerinizi hafifletme olasılığı en yüksek olan tedaviyi belirlemesi gerekecektir. Gece mide yanması sorununuza neyin neden olduğunu tanımlayamıyorsanız, mutlaka en kısa zamanda bir doktora başvurmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.