Gece ile Sabah Arasındaki Kilo Farkı Nedendir?

gece-ile-sabah-arasindaki-kilo-farki

Gece ile sabah arasındaki kilo farkı özellikle kilo vermeye çalışan kişilerin aklını karıştıran bir soru işareti olmuştur. Örneğin, gece kilonuzu ölçmek için tartıya çıktığınızda gördüğünüz kilo ile sabah uyandıktan sonra gördüğünüz kilo arasında ortalama 2 kilo fark olabiliyor. Bu farkın neden kaynaklandığı birçok platformda uzun zamandır tartışılıyor Ancak şu ana kadar çoğunluğu tatmin edecek bilimsel bir açıklama yapılmadı. Birçok konuda okuyucularımızı aydınlatan bir blog olarak, gece ile sabah arasındaki kilo farkının nedenini öğrenmek için küçük bir araştırma yaptık ve bazı sonuçlar elde ettik.

geceden sabah kilo farkı neden olur

Sağlık İçin İştah web sitesinin kurucu ortağı Julie Upton, “İnsanlar uyandıklarında vücutlarındaki su azaldığından tartıda kilo vermiş olduklarını görürler” diyor.

Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Sonya Angelone ise bu hafif sıvı kaybının kiloda gözle görülür bir düşüşe neden olabileceğini söylüyor ve “İki bardak su yaklaşık yarım kilo ağırlığında olduğundan, susuz kalma veya idrarını tutma bile gün içinde kilo değişimine neden olur” diyor.

Angelone’a göre, “yatmadan önce su içmenin sabaha kadar gerçekleşecek sıvı kaybını önleyebilir ve tartıda daha yüksek bir sayı görmenize neden olabilir. Ancak gece tuvalete kalkıp idrarınızı yaptığınızda bu sıvı kaybının yine yaşanır.

Angelone, “Gece uyurken, nefes almak ve vücut ısısı yaratmak gibi temel bedensel fonksiyonları yerine getirmek için yediğiniz yiyeceklerin kalorisini yakarsınız. Bu da kilonuzun sabah daha az çıkmasına neden olur” diyor.

Angelone son olarak, “Sabah sporundan sonra tartılmak spor sırasında aşırı terlediğiniz için olduğunuz kilodan daha hafif gelmenize neden olabilir” diyor ve “Ancak tartıda gördüğünüz bu kilo, vücut yağlarındaki herhangi bir değişimin gerçek yansıması değildir” diye ekliyor.

Angelone, akşam yemeğinden sonra tartılmanın doğru olmadığını, çünkü genellikle günün en büyük yemeği olduğunu belirtiyor. “Bu kilo, sadece tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin ağırlığını içerecektir” diye belirtiyor.

Peki, kilo verip vermediğinizi öğrenmek için gece mi yoksa sabah mı tartılmalısınız?

Uzmanlar, tartılmak için mükemmel bir zaman olmadığını, ancak sürekli olarak günün aynı saatinde tartılmanın en doğru karşılaştırmayı sağlayacağını belirtiyor.

Özetlemek gerekirse, gece ile sabah arasındaki kilo farkı aşağıdaki temel nedenlerden kaynaklanıyor diyebiliriz:

  • Gece çeşitli nedenlerden (terleme, idrar yapma vb.) dolayı vücudun sıvı kaybetmesi
  • Gece devam eden temel bedensel fonksiyonlardan dolayı tüketilen yiyeceklerin kalorisinin yakılması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.