Formda Kadınların 12 Sağlıklı Alışkanlığı

formda bir kadın olmak

Forma girmeye mi çalışıyorsunuz? Yapmanız gereken ilk şeylerden biri, zihniyetinizi değiştirmektir. Söylemesi yapmaktan daha kolay olabilir, ancak mümkün olduğunu hatırlamak önemlidir. Zamanla, sağlıklı seçimleriniz sağlıklı alışkanlıklara dönüşecektir. Geçici bir diyet ve egzersiz planından bahsetmiyoruz; bu kalıcı bir yaşam tarzı değişikliğidir. Bunu ömür boyu sürecek bir yolculuk olarak görmeye başladığınızda, bu şeyleri bir ömür boyu sürecek alışkanlıklar olarak düşünmeye başlayacaksınız. Bugün bu zihniyet üzerinde çalışmaya başlayarak, formda kadınların 12 sağlıklı alışkanlığını günlük rutininize ekleyebilirsiniz.

forma girmek için yapılması gerekenler

Forma Bir Kadının Sağlıklı Alışkanlıkları

1. Sağlıklı Beslenir (Çoğu Zaman)

Formda bir kadının temel amacı, her gün sağlıklı beslenmektir. Bunun anlamı öğünlerde çok fazla yağsız protein, taze meyve ve sebzeler ile kepekli tahıllar tüketmektir. Tabii, arada bir kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Örneğin, 2 hafta boyunca sağlıklı beslenme planınıza sadık kalırsanız, herhangi bir suçluluk hissetmeden arzuladığınız o kek parçasına sahip olmanıza izin vermelisiniz. Kendinize küçük ödüller vermek, kendinizi mahrum hissetmekten alıkoyacaktır.

2. Gün Boyunca Çok Fazla Su İçer

Vücudunun su ihtiyacını karşılamak, her formda kadın için en büyük önceliktir. Ortalama bir insan her gün en az 8 bardak su içmelidir. Egzersiz yapıyorsanız, daha fazlasını da içebilirsiniz!

Daha fazla kilo vermenin bir püf noktası her yemekten veya atıştırmadan önce bir bardak su içmektir. Su sizi daha tok hissettirecek, böylece gün boyunca daha az kalori tüketeceksiniz. Su ayrıca sindirim sisteminizi aktif, metabolizmanızı yüksek ve vücudunuzu enerji dolu halde tutar!

3. Kahvaltıyı Asla Atlamaz

Formda kızlar, kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu bilir! Sabahları sağlıklı yiyecek seçimi yapmak, gün boyu daha sağlıklı kararlar alma şansınızı artıracaktır. Kahvaltıyı atlarsanız, günün ortasında hızlı ve sağlıksız bir şeyler tüketme eğiliminde olursunuz.

4. Uykuya Öncelik Verir

Formda bir kadın ne gerekiyorsa onu yapar ve her gece mümkün olduğunca çok uyur. Uyku, vücudunuzun iyileşme süreci için birincil zamandır. Kaslarınız iyileşir ve enerji depolarınız tekrar dolar. Böylece ertesi gün en formda şekilde uyanırsınız. Her gece 8 saat uyumalısınız. Bunu başarması zor gibi görünebilir ancak formda bir kadının en önemli sağlıklık alışkanlıklarından biridir.

Her gün telefonunuzda, bilgisayarınızda ve televizyonda ne kadar zaman geçirdiğinizi düşünün. Sabahları ve geceleri yemeklerinizi pişirmek için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Elektronik eşyalarla daha az zaman geçirip, her gece biraz daha fazla uyuyabilirsiniz! Daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak istiyorsanız, uyku öncelik listenizde en başlarda olmalıdır.

5. Toplu Yemek Hazırlar

Her formda kadın size toplu yemek hazırlamanın çok fazla zaman kazandıracağını söyleyecektir. Sadece bu değil, aynı zamanda sağlıklı beslenme planınıza bağlı kalmanıza yardımcı olur! Toplu yemek hazırlamak için bir gün seçin (genelde pazar günleri tercih edilir) ve yaklaşık bir haftalık yemek hazırlayıp saklama kaplarında muhafaza edin.

Hafta sonları toplu yemek hazırlamak için zaman harcamak, yoğun hafta içi günlerinden değerli zamanınızı koruyacaktır. Ayrıca, hazırda yemeğiniz olması sağlıksız seçimler yapmanıza da engel olacaktır. Aç, ısıt ve ye!

6. Kalori Aldıracak Şeyler İçmez

Formda kadınlar, kalorilerini içecek yerine yiyeceklerden almayı tercih eder. Aromalı kahveler, meyve suları, gazlı içecekler ve diğer şekerli içecekler kalori ile doludur. Ayrıca, herhangi bir besin değeri de sunmazlar. Bu tür içecekler hızlı kilo almanıza neden olabilir ancak formda bir kadın olmak için tek alternatifiniz su değildir.

Su, vücudunuzun su ihtiyacını karşılayan birincil kaynak olmalıdır. Ancak siyah kahve ve yeşil çay da kilo vermenizi hızlandırabilir. Örneğin öğleden sonraları yeşil kahve içmeyi deneyin. Günün geri kalanında kullanmanız için size çok ihtiyaç duyduğunuz enerji artışını sağlayabilir. Ayrıca, metabolizmayı hızlandırdığı da kanıtlanmıştır.

7. Aktif Kalmak İçin Yaratıcı Şeyler Bulur

Formda kadınlar, düzenli egzersiz rutininin dışında ekstra aktif olmaya çalışırlar. Asansöre binmek yerine merdivenleri kullanırlar. Yakın bir park yeri bulmak için zaman harcamaz, daha fazla kalori yakmak için uzağa park ederler.

8. Kendini Başkalarıyla Karşılaştırmaz

Her formda kadın kendini özgü bir şekilde benzersiz olduğunu öğrenmiştir. Dürüst olalım, bu edinilmesi zor bir alışkanlıktır. Diğer kadınları sizin rakibiniz olmadığını anlamak uzun zaman alıyor. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak söz konusu olduğunda, tek önemli olan SİZSİNİZ.

Her kadının farklı vücut tipi, şekli ve uzunluğu olduğunu anlamalısınız. Sağlıklı olmaya odaklandığınızda, emin olun her zamankinden daha mutlu ve daha huzurlu olacaksınız!

9. Bir Sabah Rutini Vardır

Formda kadınlar kendilerini sabah rutinlerine adamıştır. Sabah her günün kritik bir parçasıdır. Yeni bir başlangıçtır ve günün erken saatlerinde sağlıklı kararlar almak sizi gün boyu başarıya hazırlar. Rutin değişebilir olsa da, her formda kadın birine sahiptir.

Her gün aynı saatte uyanmak için kendinizi eğiterek başlayabilirsiniz. Böylece yapmak istediğiniz her şeyi yapmak için yeterli zamanınız olacak! Biraz su için. Hızlı bir antrenman yaparken veya egzersiz seansı yaparken kahvaltınızı hazırlayın. Kahvaltınızı hazırlarken, bugün ne yapmak istediğinizi düşünün. Tüm bunlar sizi sorunsuz ve başarılı bir güne hazırlayacaktır.

10. Egzersizlerini Önceden Planlar

Sabahları egzersiz yapamıyorsa, gün içinde 15 dakikasını egzersiz için planlar.

Ter atmak için spor salonuna ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Plank gibi vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler, kasları forma sokar ve yağları etkili bir şekilde eritir. Plank gibi egzersizleri öğle tatilinde, parkta, televizyonun önünde veya yurt odanızda yapabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Plank Yapmanın Vücut ve Ruh Sağlığına 7 Faydası

11. Menüden Sağlıklı Yemekler Seçer

Mümkün olduğunca sık ev yapımı yemekler yemeye çalışsa da, formda bir kadın olmak aynı zamanda dengeye inanmak anlamına da geliyor. Bir restoranda olsanız da, hala sağlıklı beslenmenin yolları vardır.

Bugünlerde oldukça şanslıyız: Çoğu restoran sağlıklı seçenekler sunuyor. Menüde ızgara, buharda ve buğulama gibi kelimeleri arayın. Yağsız et ve taze sebzeler ile birleştirin. Biftek ya da tavuk gibi yiyeceklerde baharat istemeyin ve sadece masada tuz ve karabiber ekleyin.

12. Vücudunu Dinler

Her formda kadın, yorgun olmakla tükenmek arasındaki farkı bilir. Yıpranmış hissettiğiniz günler olacak. Vücudunuz ağrıyorsa ve kaslarınız aşırı derecede güçsüzse, o günü dinlenerek geçirmelisiniz.

Vücudunuzu çok ağır şekilde zorlamak, sizi uzun süre egzersizden uzak tutabilecek hastalık veya yaralanmalara neden olabilir. Beslenme dikkat edebilir ve sağıklı besinler ile kalori alımınızı artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.