Floransa gezilecek yerler ve gezi rehberi!

Floransa
Floransa

Floransa, Rönesansın kalbi. Bir kenti, sanatı, hayatı muhafaza edebilmenin sadece İtalyancadaki değil, tüm dillerdeki ortak karşılığı. İtalya’nın geneline has bir “dolce franiente – hiç bir şey yapmamanın tatlı huzuru” Floransa’da da tüm içtenliği ile kendini gösteriyor.

Eski ve yeni nasıl birleşir? Floransa’da müthiş bir dinamiz var, az buçuk turistlerden az buçuk şehre akan güzel sanatlar öğrencilerinden. Dinamizm derken, Londra’dan, Barcelona’dan beklediğiniz türden bir dinamizden bahsetmiyoruz. Şehrin eski mimarisi sizi sürekli meşgul ediyor bir bakıma, yıllara meydan okuyan sokaklarını dolduran, yerlere oturup her noktayı resmeden gençler; her daim seyirlik ögeler durumunda. Mesela bir anda, hızlıca daldığınız bir ara sokak kafesinde saatlerce otururken bulabiliyorsunuz kendinizi. Hayat Floransa’da hem çok yavaş, hem de hızlı. Seçebildiğiniz; arzu ettiğiniz kadar.

Floransa Rönesans
                                                  Floransa Rönesans

Floransa’da Neler Yapılır?

Floransa görece küçük bir şehir. Gezilecek yerler yürüme mesafesinde. Şehri ikiye ayıran Ponte Vechhio köprüsü bir tarafta müze ve sanat galerileri, diğer tarafta kafe ve restoranlarıyla hep sizden sadece 20 dakika yürüme uzaklığında. Floransa’ya yapılacak bir geziye öneriler vermek oldukça zor. Zira bir seyahatten ne beklediğiniz önemli, bu şehir alabileceğinizden fazlasını verebilir. Tarihe meraklı, sanata meraklı bir gezgin Uffizi Galerisi‘nin koridorlarında günlerini harcayabilir. Pitti Sarayı yine merkezde sizi kucaklar hem de meydana bakan nefis restoranlarıyla yine koca bir günü ona harcamanızı dileyebilir. Duomo yine görülecekler listesinde üst sıralarda. Ancak zaten görmemeniz pek mümkün değil. Ana meydanın büyük bir bölümünü kaplıyor ve sadece etrafını dolaşmak bile uzun sürüyor. İçi ise apayrı bir dünya.

Kentin en güzel meydanlarından biri Signoria Meydanı. Burada Medici ailesinin izleri var ve zaten bu ailenin izleri Toskana’nın başkentinin her köşesinde var. Signoria Meydanı’nda Michalengelo’nun ünlü Davut heykelinin bir kopyası bulunuyor. Aslı, akademinin içinde. Ve hatta akademi üyelerinin heykelin aslını soranlardan o derece yılmışlar ki sizi yönlendiren oklarla bulamıyorsanız kimse size cevap vermiyor.

Aynı meydanda Rivoire’de bir sıcak çikolata içmeden de dönmemek gerek. Aslında ona sıcak çikolata değil supangle demek belki daha doğru olur. Özellikle kış günlerinde gidecekseniz mutlaka olmazsa olmaz listenize meydanda sıcak çikolata içmeyi ekleyin.

Signoria’ya kadar geldiyseniz artık ünlü köprüye de çok yakınsınız demektir. Akşamları köprünün çeşitli şekillerde aydınlatılması sebebiyle sadece köprüyü gören bir yerlere oturarak bile çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Köprünün üstünde altın dükkanları sizi karşılayacak. Floransa’nın ticaretin merkezi, zengin bir şehir olduğunun bir kanıtı sanki merkezde de devam eden kuyumculuk geleneği.

Floransa Duomo

Bargello Heykel Müzesi yine görülmesi gereken yerlerden. Yüzyıllardır korunan heykeller hala yıllara meydan okurcasına capcanlı. Müzenin avlusunda oturup uzun uzun eski dönemleri düşünmek, bu avludan benden önce kimler yürüdü yüzyıllar boyunca diye iç geçirmek ise işten bile değil.

Santa Croce meydanı gençlerin özellikle bahar ve yaz aylarında toplandıkları bir meydan. Gece geç saatlere kadar meydan ve meydana çıkan sokaklar çok kalabalık. Kışın ise meydanda Christmas merkezleri Orta Avrupa’daki benzerleri kadar görkemli olmuyor. Büyük bir beklentiyle gitmek hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır.

Bir diğer öneri de Santa Maria Novela olabilir. Bu Rönesans döneminin erken eserlerinden olan bazilika Floransa ana tren istasyonuna çok yakın konumdadır. Şehre trenle gelenleri karşılar ve onları Floransa adına Rönesans‘ta bir geziye davet eder.

5 YORUMLAR

  1. Floransa ile ilgili çok güzel bir bilgi ve detaylar paylaşmısınız. Gittiğimde sayesinizde bilgili biri olarak gitmiş olacağım.

  2. Floransaya gitmek gerçekten hep hayalimde var tarihi dokusu ve kültürel mekanları hep dikkatimi çekmiştir. Ayrıca yazınızda fazlasıyla aydınlatıcı ve açıklayıcı olmuş teşekkürler.

  3. Bargello Heykel Müzesi yine görülmesi gereken yerlerden. Yüzyıllardır korunan heykeller hala yıllara meydan okurcasına capcanlı. Müzenin avlusunda oturup uzun uzun eski dönemleri düşünmek, bu avludan benden önce kimler yürüdü yüzyıllar boyunca diye iç geçirmek ise işten bile değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.