Ferritin Eksikliği Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Ferritin eksikliği neden olur

Ferritin vücutta demir depolayan ana proteindir. Kanda bulunan ferritin miktarı vücutta ne kadar demir depolandığını gösterir. Ferritin seviyesinin düşük olması (ferritin eksikliği), vücutta yeterince demir bulunmadığını gösterir. Vücutta yeterli demir olmadığında, hemoglobin üretimi azalır. Hemoglobinin ana görevi, tüm doku ve organlara oksijen iletmektir. Demir bakımından zengin yiyecekler yemek ve demir takviyesi almak, ferritin eksikliğinin giderilmesine yardımcı olabilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Ferritin eksikliği

Ferritin Eksikliği Nedir?

Kandaki ferritin seviyesini belirlemek için basit bir kan testi yeterlidir. Normal ferritin değerleri;

  • Erkeklerde 12-300 ng / ml,
  • Kadınlarda 12-150 ng / ml’dir.

Ferritin eksikliği doğrudan demir eksikliği ile ilgilidir. Ferritin, kan seviyeleri düştüğünde depolanan demirin bir kısmını serbest bırakır, böylece düzenli bir demir arzı sağlanır. Bu, yeterli demir alınmadığı zamanlarda eksikliği tamamlar. Ancak tüketimi sürekli düşükse veya normalden daha fazla demir tüketilen tıbbi bir durum varsa, ferritin seviyeleri düşer ve demir eksikliği anemisi riski ortaya çıkar.

Ferritin Eksikliğinin Neden Olur?

Ferritin eksikliği ağır adet kanaması, demir eksikliği anemisi, sindirim sistemi organlarında kanama (ülser kanaması gibi) ve demirin emilimini etkileyen sorunlardan kaynaklanabilir.

1. Kan kaybı

Açık bir yara sonucu kanama veya iç kanama ferritin eksikliğine neden olabilir. Bu tip kan kaybı genellikle travmatik yaralanma, adet kanaması ve mide kanamasında görülebilir. Özellikle kadınlar adet döneminde demir eksikliğine daha duyarlıdır. Böbrek veya mesane tümörleri, peptik ülser, kolorektal kanser veya miyom da ferritin eksikliği ile sonuçlanan kanamaya neden olabilir. Ayrıca, uzun süre aspirin kullanımı ve antienflamatuar ilaçların kullanılması iç kanamaya neden olabilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

2. Düşük Demir Tüketimi

Düşük demir içeren diyetler, yetersiz beslenme, alkol ve sigara içmek ferritin eksikliği nedenleri arasındadır. Her gün çeşitli yiyeceklerden 10-20 mg demir alınmasına rağmen, vücut bu miktardan sadece 1 mg kullanabilir. Bu nedenle demir seviyeleriniz düşükse et, yumurta ve süt ürünleri gibi demir açısından zengin gıdalar tüketmelisiniz. Gençler, hamile kadınlar ve kan kaybedenler daha fazla demir almalıdır.

3. Kötü Emilim

Bazı sindirim sistemi problemleri demir emiliminin bozulmasına neden olabilir. İnce bağırsak hastalıkları, bazı ilaçların kullanımı ve cerrahi işlemler demir emilimini azaltabilir ve ferritin eksikliğine yol açabilir.

Ferritin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

1. Yorgunluk

Demir ve ferritin eksikliği, kırmızı kan hücrelerinin üretiminin azalmasına neden olur. Kırmızı kan hücrelerinin seviyesi azalırsa, vücut için gereken enerji sağlanamaz ve bu kronik yorgunluğa yol açar.

2. Nefes Darlığı ve Baş Dönmesi

Ferritin eksikliği nefes darlığı, baş dönmesi ve baş ağrısına neden olabilir.

3. Soluk Ten

Deri soluk görünür çünkü cilde doğal parlaklık ve pembemsi rengi veren kırmızı kan hücreleri, ferritin eksikliğinden kaynaklanan demir eksikliği nedeniyle daha az üretilir.

***Sponsorlu Reklamlar***

4. İştah Kaybı

Ferritin eksikliği iştah kaybına neden olur. Kötü beslenmeye yol açan iştah kaybı, baş ağrısı, halsizlik ve saç ve cildin sağlıksız görünmesine neden olabilir.

5. Yeme Bozuklukları

Ferritin eksikliği nedeniyle tebeşir, kül ya da çamur gibi yenmeyen şeyleri yeme isteği olarak tanımlanan Pika sendromu ortaya çıkabilir. Ferritin eksikliği tedavisi sonrası, bu tür yeme bozuklukları da ortadan kalkar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here