Feng Shui Ev Dekorasyonu Renkler Nasıl Olmalıdır?

Feng Shui haritası
Feng Shui haritası

Enerjiniz düşük, bünyeniz hassas mı? Aradığınız aşkı bir türlü bulamadınız mı? Ne kadar çok çalışırsanız çalışın bolluk ve bereket kavuşamıyor musunuz? Evde ya da iş yerinde hep diken üzerinde, huzursuz mu hissediyorsunuz? Hayır size büyü yapmadılar, belki de yalnızca “yaşam enerjisi”ne ters açıda konumlanıyorsunuz. Nasıl mı? Detaylar Feng Shui’de, yanıt Çin’de. Yaklaşık bir buçuk milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in yıllardır dünyanın en büyük ilk üç ekonomisinden biri oluşunda Feng Shui’nin de payı olduğu söyleniyor.

feng shui ev dekorasyonu renkler

Feng Shui Ne Demektir Nereden Gelir?

Sözlük anlamı “rüzgar” ve “su” olan Feng Shui, 5000 yıl öncesine dayanan kadim bir Çin öğretisi. Coğrafi, dini, felsefi, matematiksel, estetiksel ve ideolojik fikirlerin karışımından oluşuyor. Öğretinin temelinde insanın doğa ile uyum içinde olması, yaşam alanlarını bu uyun doğrultusunda konumlandırması yatıyor. Böylelikle ‘Chi’ (geleneksel Çin kültüründe evrendeki her canlının bir parçası olduğuna inanılan yaşam enerjisi) zorlanmadan akıyor, ortamda huzur ve bereket gibi pozitif unsurlar var oluyor. Uzmanlar Feng Shui sayesinde daha sağlıklı yaşayabileceğimizi, mutlu ilişkiler kurabileceğimizi, kariyer beklentilerimize ulaşıp kazancımızı artırabileceğimizi belirtiyor.

Feng Shui uzmanlarının önceliği mekanda olumlu chi yaratmak ve olumsuz chi’yi engellemek. Yin ve Yang chi’nin iki zut kutbunu temsil ediyor. İşte denge ve düzen sağlamadaki ustalık da bu iki zıt kutbun etkileşimini doğru yönetmekten geçiyor. Feng Shui danışmanlığı almak isterseniz önce doğum tarihinize göre hangi elementin insanı olduğunuz belirleniyor. Zaten bu öğretiye göre var olan her cisim 5 elementin bir parçası; ateş, toprak, metal, su ya da ağaç elementlerinin… Ardından çalışılmak istenen mekanın Bagua Haritası çıkarılıyor. Bu, sekiz kenarı ve merkezi olan bir yön haritası. Son olarak da mekan pusula yönlerine göre 9 bölüme ayrılıyor. Bölümlerden her biri yaşamımız için farklı bir alanı ve merkez ise enerjinin çıkış noktasını temsil ediyor. Mekanda olumlu chi yaratabilmek için her bölüm en yüksek enerjiyi aldığı elemente göre dekore ediliyor.

Temel Feng Shui Dekorasyonu ve Feng Shui Yatak Odası Dekorasyonu yazımızı da okumalısınız!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.