10 Maddede Facebook’un Zararları

facebookun-zararlari-maddeler-halinde

2004 yılından bu yana hayatımızda olan Facebook, başarı anlamında zirveye ulaşmış bir sosyal ağ olsa da, büyümeye devam ediyor ve aktif üye sayısını her geçen gün arttırıyor. Facebook hesabı olan kullanıcılar, yakın çevrelerinden sosyal ağa üye olmayan kişileri birkaç gerekçe göstererek üye olmaya teşvik ediyor. Ancak bu gerekçeler ne olursa olsun, uzmanlar internet kullanıcılarını Facebook’un zararları hakkında dikkatli olmaya davet ediyor. Peki, Facebook’un zararları nelerdir? İşte, maddeler halinde Facebook’un zararları;

1- Arkadaş Sayınızı Arttırırken, Aynı Sayıda Düşman Kazandırıyor

Kullanıcılar, Facebook yüzünden çok fazla yanlış anlaşılma yaşandığını belirtiyorlar. Örneğin; Arkadaşlarınız için bir fotoğraf yüklediniz ve bir arkadaşınızı etiketlemeyi unuttunuz. Farkında olmadan yaptığınız bu davranış, arkadaşınız tarafından yanlış anlaşılabilir ve arkadaşlığınız zarar görebilir.

2- Gizliliği Azaltıyor

Çoğu zaman insanlar sadece fotoğraflar değil, aynı zamanda kişisel bilgilerini de yabancıların görebileceği şekilde paylaşıyor. Bu gizlilik ihmali çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Kişisel hayatının yabancılar tarafından bilinmesini kimse istemez ancak çoğu kullanıcı Facebook’un doğru şekilde kullanmıyor ve kişisel bilgilerini herkese açık şekilde paylaşıyor. Hatta bazı durumlarda kişisel bilgileri gizlemek bile yeterli olmayabiliyor. Kötü amaçlı bilgisayar korsanları internet üzerinde olan her şeye erişebildikleri gibi, herhangi bir Facebook kullanıcısının gizli kişisel bilgilerine de erişebiliyor.

3- Gerçek Hayatın Önüne Geçiyor

Facebook’ta, kendi sanal çiftliğinize sahip olmanıza, ürünler yetiştirmenize veya hayvanları eğitmenize izin veren uygulamalar var. Bu uygulamalar, insanların kendi çiftliklerini diğerlerinden daha havalı hale getirmek için gerçek para harcamasına neden olabilecek kadar bağımlılık yapıyor. Sanal dünyada kendi dükkanını işletmek, evcil hayvan beslemek ya da sanal arkadaşlar edinmek kulağa hoş gelse de, birçok kişide bağımlılık haline gelen bu uygulamalar gerçek hayatın önüne geçebiliyor. Sonuç olarak bütün bunlar insanların gerçek sosyal hayatlarına zaman ayırmamalarına neden oluyor.

4- Zamanı Boşa Harcamaya Neden Oluyor

Mobil cihazınız sayesinde her yere taşıyabildiğiniz Facebook’a bir günde ne kadar zaman ayırdığınızı bir düşünün. 1 saat mi? 2 saat mi? Peki, bu zamanı Facebook’a harcamasaydınız neler yapabilirdiniz? Evet, bu zamanı daha üretken ve daha eğlenceli bir şey yapmak için kullanabilirsiniz.

5- Rahatsız Edici Paylaşımlar

Arkadaşlar arasında yüz yüze söyleyemediği birçok şeyi Facebook üzerinden rahatça paylaşan tanıdıklar görebilirsiniz. Bu paylaşımlar arasında sizi rahatsız edebilecek şeyler de görürsünüz. Örneğin; Sevdiğiniz bir tanıdığınız sizin mesleğiniz hakkında hayal kırıklığına uğrayacağınız bir eleştiri paylaşabilir. Siz de kendini tutamayıp bu paylaşımın altına yorum yapabilirsiniz. Tartışmanın hangi boyuta gelebileceğini bir düşünün?

6- Daha Faydalı Sosyal Ağları Kaçırmanıza Neden Oluyor

Facebook dışında kişisel gelişiminize daha fazla katkı sağlayabilecek bilgilere ve daha doğru haberlere ulaşabileceğiniz Twitter, Google Plus ve daha birçok sosyal ağ var.

7- Utanmanıza Neden Olabiliyor

Bir arkadaşınızın, lise yıllarındaki ergen halinizle çekilen bir fotoğrafınızı paylaştığını ve sizi etiketlediğini düşünün. Bu komik bir fotoğraf olsa bile, şu anki ortamınızdaki insanların görmesi sizi utandırabilir.

8- Yanıltıcı Reklamlarla Dolu

Kurumsal bir yapıya sahip olduğu için çok kolay şekilde güvenilen Facebook, kullanıcıların maddi ve manevi olarak zarar görmesine neden olan birçok yanıltıcı reklamla dolu. Facebook yöneticiler bu reklamları engellemek için ellerinden geleni yapsalar da, platform henüz her türlü dolandırıcılığın önüne geçebilecek bir güvenlik yapısına sahip değil.

9- Arkadaş Listeniz Gerçek Hayatta Neredeyse Hiç Görüşmediğiniz Kişilerle Dolu

Duvarınızda mesajlar yayınlayan, yayınladıklarınıza yorum yapan ve fotoğraflarınızı beğenen birçok kişi var. Peki, Facebook arkadaş listenizdeki kişilerden kaç tanesi gerçekten yakın arkadaşınız? Yolda görseler “merhaba” dahi demeyecek insanlar, Facebook arkadaşınız olmak isteyebiliyor.

10- Facebook’tan Daha İyi Şeyler Var

Facebook sadece bir sosyal ağ sitesi. Üye olmadığınızda yeni arkadaşlık fırsatlarını kaçırmıyorsunuz veya üyeyseniz ayrıldığınızda arkadaşlarınızı da kaybetmiyorsunuz. Sosyal medyayı takip edebileceğiniz daha iyi ortamların, daha faydalı sitelerin var olduğunu unutmayın.

Buradan çıkaracağınız ders; Facebook’un hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Gerçek bir hayat yaşayın ve Facebook’un bu hayatın yalnızca küçük bir parçası olmasına izin verin. Eğer ciddi şekilde Facebook bağımlısı iseniz, en kısa sürede hesabınızı kapatmayı düşünün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.