Evi Boyamanın Püf Noktaları ve Boyama Hakkında Pratik Bilgiler

evi boyamanin puf noktalari

Evinizi Güzel Boyamak İçin Pratik Bilgiler

Ev boyamak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Doğru boya seçimi yapmak, hazırlamak, doğru fırça kullanmak ve etrafı fazla kirletmeden düzgünce bir boya yapmak gibi birçok etken vardır. Bütün bunları kendimiz yapamayacağımızı düşündüğümüz zaman ise, en sonunda tonlarca para vererek evi bir ustaya boyatırız. Sizlere mükemmel bir şekilde boya yapacaksınız demiyoruz ancak boya yapmayı düşünüyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

evi boyamanin puf noktalari

Evi Boyamanın Püf Noktaları

1. Genel olarak su bazlı boya kullanımında sentetik fırça, yağlı boyada doğal kıllı fırça, dekoratif ve pürüzlü yüzeyler oluştururken uzun tüylü fırça, düz yüzeyleri boyamak içinse kısa tüylü fırçalar kullanılmalıdır.

2. Boya seçimi, ortamdaki eşyalar ve ortama giren ışık miktarı göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

3. Boya yapmaya başlamadan önce, mekanda size engel olacak fazla eşyaları farklı bir odaya taşıyın. Bu sayede hem hareket alanınız artmış olur, hem de eşyalara zarar verme olasılığınız olmaz.

4. Boya yapmak öyle kolay iş değildir, üstelik sıkıcıdır. Yanınızda size eşlik edecek ve yardımcı olacak biri olması sizin için iyi olur.

5. Boya yapacaksanız eşyalarla ilgili problemi ortadan kaldırdıktan sonra zemini korumak için yeri gazete veya muşamba ile kaplarsanız temiz iş yapmış olursunuz.

6. Boya yapılacak duvarın temiz olmasına özen gösterin. Eğer temizlik gerektiren bir yer varsa orayı hafif ıslak sabunlu bezle bastırmadan silin.

7. Duvarda bulunan delikleri ya da zedelenmeleri kapatmak için alçı kullanabilirsiniz. Alçıyı yaptıktan sonra sıfır numara zımpara ile alçı yapılan yeri pürüzsüz olacak şekilde zımparalayın.

8. Boyama sıralaması; Eğer tavanı boyayacaksanız, önce tavanı daha sonra duvar kenar, köşe ve süpürgelikleri, en son ise duvarın geniş bölümleri şeklinde olmalıdır. Duvarda ve tavanda rulo diğer yerlerde ince fırça kullanın.

9. Eğer boya geçişleri ya da renk geçişleri yapacaksanız, geçiş astarı kullanın. Bu sayede duvar boyayı daha iyi tutar ve boyadan tasarruf yaparsınız. Boyayı inceltmek için kafanıza göre su kullanmayın. Boyanın ambalajında ya da teknik broşürde bunun için kullanılacak oranlar yazar.

10. Boya bittikten sonra kuruması için ortamın yeterince hava almasını sağlayın. Kalan boyayı hava almayacak şekilde bir kapta saklayın. Boya kuruduktan sonra eğer duvarlar arasında renk farklılıkları varsa, ona göre kalan boyayı kullanarak düzeltin.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.