Tüm Yıl Boyunca Evde Topraksız Yetiştirebileceğiniz 8 Bitki

topraksız yetişebilen bitkiler

Bitkiler, sağlığa önemli faydalar sağlarken, yemeklere ve salatalara lezzet verir. Çoğu gıdada olduğu gibi, taze bitkiler besin tutma, renk ve lezzet bakımından kurutulmuş olanlardan daha iyidir. Ne yazık ki, çok ılıman bölgeler dışında kış mevsimi bahçesinde bitki yetiştirenler için zor bir dönemdir ve dışarıda yetiştirebileceğiniz bitki türleri sınırlıdır ya da hiç yoktur. Bu nedenle taze bitkiler yerine kurutulmuş bitkiler tercih edilir. Ancak çoğumuz bazı bitkilerin yalnızca suyun içinde, yani topraksız yetişebileceğinden habersiziz. Biz bu yazıyı hazırlarken, evde topraksız yetişebilen bitki türleri hakkında epey bilgi sahibi olduk. Siz de evde bitki yetiştirmekle ilgili ipuçlarını ve topraksız yetiştirilebilen bitkileri öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Hidroponik: Topraksız Bitki Yetiştirme Sistemi

İç mekanlarda bitki yetiştirmeye meraklıysanız, hidroponik kavramını duymuş olabilirsiniz. Hidroponik, iç mekanlarda toprak kullanmadan su içinde bitki yetiştirme sistemidir. Bu sistem, bitkinin topraktan alması gereken mineralleri suda çözünebilir takviyeler şeklinde verme temeline dayanır. Daha çok ticari amaçlı bitki yetiştiricileri tarafından kullanılan bir sistem olsa da, yalnızca kendi ihtiyacı için evde bitki yetiştirmek isteyenler için de uygundur. Hangi iklimde yaşıyor olursanız olun, yıl boyunca kendi organik bitkilerinizi yetiştirmek için tek ihtiyacınız olan basit bir kurulumdur.

Aşağıda, iç mekanlarda suda yetiştirebileceğiniz bazı bitkilere yer verdik. Aksi belirtilmediği sürece, listede yer alan tüm bitkiler gelişmek için doğrudan parlak ışığa ihtiyaç duyar.

suda topraksız yetişebilen bitkiler

Evde Topraksız Yetiştirebileceğiniz Bitkiler

1. Fesleğen

Asya ve İtalyan mutfağı için vazgeçilmez olan bu bitkinin suda yetiştirilmesi kolaydır. Antioksidanlar bakımından zengin olan fesleğen, kan şekeri seviyesini düzenler ve güçlü antibiyotik, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir.

2. Limon Otu

Nane ailesinin bir üyesi olan bu bitkinin kokusu böcekler tarafından sevilmez. Kök çürümesini önlemek için bitkinin suyunu haftada bir değiştirin. Limon otu, anksiyete etkilerini hafifletir, soğuk algınlığı tedavisine ve sindirime yardımcı olur. Bitki çayı olarak tüketilebilir.

3. Oregano (Keklik Otu)

Akdeniz mutfağının temel malzemelerinden olan bu güzel kokulu bitki, fesleğen ile aynı bakım gereksinimleri sahip ve iç mekanlarda kolayca yetiştirilebiliyor. Yeni yaprak gelişimini teşvik etmek için büyüdükçe üst yaprakları koparıp kullanın. Keklik otu yağı antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antioksidan özelliklere sahiptir.

4. Nane

Dış mekanlarda sürekli yayılma eğilimde olan nane, iç mekanlarda diğer bitkilerin yeterince hava alamamasına neden olabilir. Bu nedenle tek başına yetiştirmek en idealidir. Nanenin sağlığa faydaları arasında irritabl bağırsak sendromu (İBS) ve diğer mide rahatsızlıklarını yatıştırması, stresi ve baş ağrısını azaltması ve örümcek ve fareleri ortamdan uzak tutması yer alır.

5. Biberiye

Kalın gövdelerden kök büyümesi biraz zaman alsa da, biberiye güneşli bir pencere önünde yetiştirildiğinde oldukça iyi iş çıkarır. Bitkinin tazesi, kurutulmuş halinden daha güzel bir lezzete sahiptir ve çorbalarda, etli yemeklerde ve terbiye soslarında lezzet verici görevi yapar. Biberiyenin sağlığa faydaları arasında hafızayı ve bilişsel işlevi geliştirmesi, kan şekerini düşürmesi ve saç uzamasını teşvik etmesi yer alır.

6. Adaçayı

Adaçayını hızla filizlemek için, ilkbaharda dış mekanda yetişen bitkiden birkaç dal alın ve sığ suya koyun. Küflenmeyi önlemek için kabın içinde çok fazla dal olmamasına ve yaprakların suyla temas etmemesine dikkat edin. Adaçayı anksiyeteyi hafiflettiği, menopoz semptomlarını azalttığı ve hafızayı iyileştirdiği bilinen lezzetli bir bitkidir.

7. Stevia

Stevia son dönemde doğal bir tatlandırıcı olarak popüler hale gelmiş bir bitkidir. Ancak organik olması bitkiden en iyi şekilde faydalanmak için önemlidir. Bir çalışmada, stevia bitkisinin nikotin isteğini azaltarak sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Soğuktan hoşlanmayan stevia bitkisini yetiştirirken, sıcak bir noktaya yerleştirdiğinizden emin olun.

8. Tarhun Otu

Hafif bir tada sahip olan tarhun otu, ayçiçeği ve kadife çiçeği familyalarında yer alan çok yönlü bir bitkidir. Kan şekerini düzenler, metabolik sendromu tedavi eder ve güçlü antibakteriyel özelliğe sahiptir. İlkbaharda toplanan taze yaprakları, ılık ve güneşli bir yerde filizlendirebilirsiniz.

Bitkiler Su İçinde Topraksız Nasıl Yetiştirilir?

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.