Evde Tohumdan Kolayca Yetiştirilebilecek 10 Bitki

evde kolay yetişen bitkiler

Bahçecilik veya bitki yetiştirme hobisine yeni başladıysanız, yetişmesi kolay ve başarı garantisi olan bir bitki türüyle başlamak en iyisidir. Bu yazımızda evde tohumdan yetiştirebileceğiniz bitkilere yer verdik.

Evde Bitki Nasıl Yetiştirilir?

Bitkilerin tohumdan büyümesi kolaydır ve evde yetişebilen binlerce farklı türde bitki olmasa da, kelimenin tam anlamıyla yüzlerce vardır.

Büyük bir bahçeniz yoksa ve sadece saksıda yetişen bitkiler yetiştirmek için araştırma yapıyorsanız bu bilgiler tam size göre. Pencere önünde veya balkonda, istediğiniz zaman kullanmak için taze bitkiler olması şaşırtıcı derecede tatmin edicidir. Taze otlar, baharat olarak satılan kurutulmuş hallerine göre çok daha lezzetlidir.

Bitki yetiştiriciliği, çiçek veya sebze yetiştiriciliğinden biraz farklıdır. Çoğu bitki tohumdan hızlı bir şekilde büyür. Bitkilerin çoğu kendi kendilerine yeniden yeşerir ve size büyüme mevsimi boyunca yeni bitkiler verir.

Bitki Tohumları Ne Zaman Ekilir?

Bütün tohumlar çimlenmek için belli bir sıcaklığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle tohumları ekmek için kış mevsiminin en soğuk döneminin geçmesini ve ilkbahara az bir zaman kalmasını beklemelisiniz.

Saksıda Bitki Yetiştirmeye Nasıl Başlanır?

Saksıda bitki yetiştirmek için ihtiyacınız olan en önemli şey, başlangıç karışımıdır. Tohumdan bitki yetiştirmek için tohumları ekip toprağı sulamak yeterli değildir. Tohumların sağlıklı bir başlangıç için hafif ve havadar bir başlangıç ortamına ihtiyacı vardır.

Saksı toprağı çok yoğun ve ağır olmasının yanında, tohum yetiştiriciliği için fazla denilecek kadar nem tutar. Birçok bitki tohumu küçüktür ve yoğun saksı toprağını yukarı itme gücüne sahip değildir.

Tohumlar basit saksı toprağının su tutma özelliğinden dolayı mantar hastalığından ölürler. Saksı toprağı, tohum ve fide yetiştiriciliği için değil, hazır büyümüş bitkiler içindir.

Bu nedenle yapmanız gereken tohumdan bitki yetiştireceğiniz kabın alt kısmını saksı toprağı ile, üst kısmını ise yaklaşık 5 cm kadar tohum başlangıç toprağı ile doldurmaktır.

Saksının veya kabın büyüklüğüne göre yaklaşık 30 cm’lik bir kaba 10 ila 20 arası tohum ekilebilir. Tohumların bazıları filizlenmeyecektir. Ancak tamamı filizlenirse, birkaç tanesini başka bir saksıya geçirmeniz gerekebilir.

Aşağıda listelenen 10 bitkiyi saksıda kolayca yetiştirebilirsiniz.

Tohumdan kolay yetişen bitkiler

Evde Tohumdan Yetiştirebileceğiniz Bitkiler

  • Fesleğen
  • Aynısafa
  • Frenk soğanı
  • Dereotu
  • Rezene
  • Nane
  • Keklik otu (Oregano)
  • Maydanoz
  • Limon otu
  • Kekik

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.