Evde Doğru Aydınlatma Nasıl Olur? (Ev aydınlatma fikirleri)

ev aydınlatma fikirleri
ev aydınlatma fikirleri

Daha konforlu ve keyifli bir ev için aydınlatmanın önemi büyük. Hangi seçenek, hangi odaya ya da nasıl ışık gibi sorularınıza bu mini rehberde cevap bulabilirsiniz.

Bir aydınlatma sistemi doğru uygulandığında dekorasyonun havasını değiştirir, hatta ruhunuza da iyi gelir. Evinizi kış mevsiminin kasvetli havasından kurtarır ya da sıcak günlerde loş bir ışıkla mekanları serinletir. Tabii aydınlatmanızı nerede ve nasıl kullanacağınızı biliyorsanız.

ev aydınlatma fikirleri
ev aydınlatma fikirleri

Salonda Atmosfer Işığı

Salona aydınlatma seçerken bu alanda hangi aktiviteler yaptığınız önemli. Televizyon seyrediyorsanız ışığın arkanızdan gelmesi ve ekranda yansımaması; kanepe ve koltuk yanında duvar ve masa lambası kullanırken hem okuma hem de örgü gibi küçük işler için gözü yormayan bir yayması gerekiyor. Ayrıca ekstra aydınlık istiyorsanız genel aydınlatmayı spot ışıklarıyla destekleyebilirsiniz. Lambaderler karanlık köşeleri aydınlatmak için doğru ve dekoratif bir seçenek.

Açık Plan Yaşam Alanları

Açık planlı yaşam alanlarında mekanları işlevlere göre bölümlere ayırmak gerekir. Bu noktada aydınlatma önem kazanıyor. Yemek alanı için masa üzerinde asacağınız sarkıt aydınlatma kümesi hem şık hem de doğru bir aydınlatma sağlar. Buna karşın oturma bölümünde duvardan yönlendirilen aydınlatmalarla sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Küçük Antre ve Holler

Evin ışıksız alanlarını aydınlatırken yaratacağınız etki önemli. Endüstriyel lombaz aplikler antre ve holde stil farkı yaratır. Raylı sarkıtlar uzun koridoru aydınlık kılar. Loş ve karanlık günlerde ferahlatıcı efektler için abajurları yüksekçe bir sehpaya yerleştirin.

Yatak Odası, Tuvalet ve Banyı Aydınlatması

Yatak odasında, ortadan bir sarkıt ya da duvardan apliklerle genel bir aydınlatma kullanın. Işık yoğunluğu 10 W/m² olmalı. Ayrıca yatak yanından 60-70 cm uzaklıkta ve 80 cm yükseklikte 3W’lık LED başucu lambaları yerleştirin. Banyo ve tuvaletlerde genel aydınlatma için emniyet kurallarına uygun biçimde, sudan uzak 20 W’lık floresan takın. Nokta ışıklarını dikey yönde ayna yanına, sudan 65 cm mesafede asın. Bunun için 10 W’lık floresan spotlar yeterlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.