Eskişehir Odunpazarı Evleri

Osmanlıyı günümüze taşıyan Eskişehir Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in tarihi Osmanlı dokusunu kaybetmeyen Odunpazarı evleri Eskişehir’de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Odunpazarı semtinde genelde iki ya da üç katlı mütevazi ahşap binalar Osmanlı döneminde kalabalık aileleri barındırdığı için geniş ve kullanışlı yapılardır. Dar kıvrımlı patika yollarıyla, cumbalı ahşap yapılarıyla bu evler geleneklerimizi ve adetlerimizin hala var olduğu ve yaşatıldığı hissine kaptırır insanı. Eskişehir Belediyesi Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi ile bu geleneksel yapıların tarihi dokusuna zarar vermeden yeniden restore edilmiş ve şehre tarihi bir mekan kazandırmıştır.

Butik Otel

 

Atlıhan Lületaşı El Sanatları Çarşısı

Eskişehir Odunpazarı evlerine geldiğinizde, Eskişehir’in beyaz altını lületaşı ve şehre özgü ne varsa bulabileceğiniz Atlıhan Lületaşı El Sanatları Çarşısını’da Odunpazarında bulabilirisiniz.

Atlıhan Çarşısı

Lületaşı Müzelerinin bulunduğu Atlıhan Çarşısı Lületaşı ustalarının sanatlarını nasıl icra ettiklerini, lületaşlarına nasıl şekil verip el emeği ürünler ortaya koyduklarını görebileceğiniz bir mekan.

Atlıhan Çarşısı, Lületaşı

Odunpazarı semtinde tarihi yapısı kaybetmeden restore edilmiş çarşı, Eskişehir tatarlarına has çibörek evi, keyifle çay ve kahve içebileceğiniz tarihi mekanlar, butik oteller gibi dolu dolu zaman geçirebileceğiniz yerler sizleri bekliyor.

Odunpazarı Tarihi Dokusunu Barındıran Müzeler

Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Anadolu Üniversitesi, Cam Dostları Grubu ortaklığıyla 1 Aralık 2007’de hizmete sunulmuştur. Anadolu Üniversitesi, Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi aracılığıyla yapılan Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi Odunpazarı evinde kurulmuştur. Müzede, serge, Kütüphane, Atölye, Türk Karikatür Ustaları Odası ve Eskişehirli Karikatürcüler Odası  bulunmaktadır. Müzede Seramik heykel örnekleri ve karikatürler bulunmaktadır.

Karikatür Müzesi

 

RAMİZ'İN Tombul Teyze Tipi (Seramik Heykel)
RAMİZ’İN Tombul Teyze Tipi (Seramik Heykel)
GARFİEL (Seramik Heykel)
GARFİEL (Seramik Heykel)

Osmanlıdan günümüze kadar varlığını sürdüren gelenek ve göreneklerimizi hala taşıyan havasıyla Odunpazarı evleri görülmeye değer!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.