Antik Çağ Kadınlarının Hala İşe Yarayan 5 Güzellik Sırrı

antik çağ kadınlarının güzellik sırları

Güzellik sırları antik çağlardan beri kadınların peşinde koştukları önemli bir konu olmuştur. Günümüzde kozmetik ürünleri güzellik konusunda etkili sonuçlar elde etmeyi sağlasa da, hem pahalı olmaları hem de sağlık üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceği düşüncesi ile herkes tarafından tercih edilmiyor. Bu ürünleri tercih etmeyenler ise tercihlerini doğal ürünlerle güzellik elde etmekten yana kullanıyor. Çok eski çağlardan beri güzellik amacıyla kullanılan bu doğal ürünler arasında, etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış ürünler yer alıyor. Lafı fazla uzatmadan eski zamanlarda güzellik sırları olarak kullanılan bu doğal ürünlere göz atalım.

Antik çağ kadınlarının güzellik sırları

Antik Çağ Kadınlarının Güzellik Sırları

1. Yumurta

Eski Çinliler, özellikle Chen Hanedanlığı döneminde imparatorun eşi Zhang Lihua’nın güzellik uygulamalarında yumurta kullandığını gördü. En eski kayıtlara göre yumurtadan güzellik amacıyla kullanılması M.Ö.600’lü yıllardan kalma eski bir cilt bakımı tarifine kadar dayanıyor. Tarife göre, yumurta beyazı basitçe yüze ve boyuna uygulanıyor ve kurumaya bırakılıyor. Daha sonra su ile durulanıyor. Uygulama, cildi sıkılaştırmaya yardımcı olarak hızlı bir yüz gerdirme sağlıyor. Yumurtadaki yüksek protein içeriği ise cildi nemlendirme etkisi gösteriyor.

2. Yaşlanma Karşıtı Eldivenler

Marie Antoinette, bilim dünyasının ellerin yaşlanma belirtileri gösteren ilk bölümler olduğunu keşfetmesinden çok önce, vücudun en çok kullanılan ve dış etkenlere maruz kalan kısımlarından biri olduğunu anlamıştı. Bu durum, ellerini yumuşatmak ve nemlendirmek için balmumu kaplı, tatlı badem yağı ve gül suyu karışımı ile doldurulmuş yaşlanma karşıtı eldivenlerle uyumasını sağladı.

3. Süt, Bal ve Zeytinyağı

Süt ve bal, efsanevi güzelliği ile ünlü Kleopatra’nın güzellik sırlarından birisiydi. Ünlü güzel, bu sırrı süt, bal ve zeytinyağı karışımı içinde banyo yaparak uyguluyordu. Ev yapımı güzellik maskelerinde bu ürünleri kullanmak için harika bir neden değil mi?

4. Avokado

İnanılmaz nemlendirici özellikleri ile bilinen Avokado, Azteklerin çeşitli güzellik uygulamalarında yaygın olarak kullanılmıştır. Avokado yağı, cildinize gözenekleri tıkamadan sağlıklı bir ışıltı sağlamak ve ciltteki pH seviyesini dengelemek için harika bir üründür.

5. Gül Suyu

Kırmızı bir gül kadar güzel ya da romantik bir şey yok. Bu güzel çiçeğin güzellik uygulamalarında kullanılması, eski Mısır’a kadar uzanıyor. Gözenekleri sıkılaştırmak, kırışıklıkları ve yaşlanmayı önlemek için kullanılmıştır. Aynı zamanda temizleyici olarak da kullanılır, çünkü ciltteki kiri ve diğer yabancı maddeleri kolayca giderebilir.

Tüm bunları öğrendiğinize göre, çevrenizdekilerin kıskanacağı bir güzelliğe sahip olmak için antik çağların güzellik sırlarını kullanmayan başlayabilirsiniz!

Benzer Yazılar:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.