Elma Sirkesinin Sağlığa 6 Kanıtlanmış Faydası

elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesi, doğal yollarla sağlıklı kalmak isteyenler arasında en popüler sirke türüdür. Elma sirkesinin sağlığa faydalarının birçoğunun bilimsel olarak kanıtlandığı iddia edilmektedir. Bunlar arasında kilo vermeye yardımcı olma, kolesterolü düşürme, kan şekerini düşürme ve diyabet belirtilerini hafifletme gibi faydalar sayılabilir. Aynı zamanda yüzyıllardır geleneksel bir ev ilacı olarak ve evde çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. İşte bilimsel araştırmalar tarafından desteklenen elma sirkesinin faydaları.

elma sirkesi faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

1. Asetik Asit Açısından Zengindir

Elma sirkesi, alkole benzer şekilde iki aşamalı bir süreçte yapılır. İlk adım, ezilmiş elmaları şekeri fermente eden ve alkol haline getiren mayaya maruz bırakmaktır. İkinci aşamada, alkolü daha fazla fermente etmesi ve asetik aside çevirmesi için alkol çözeltisine bakteriler eklenir.

Fransızca’da, “sirke” kelimesi aslında “ekşi şarap” anlamına gelir.

Organik elma sirkesi sağlığa faydalarından sorumlu olduğu düşünülen proteinler, enzimler ve iyi bakteriler içerir.

Bir yemek kaşığı üç kalori olan elma sirkesi, birçok vitamin veya mineral içermez ancak az miktarda potasyum, bazı amino asitler ve antioksidanlar içerir.

2. Birçok Zararlı Bakteri Türünü Öldürebilir

Elma sirkesi, bakteriler dahil olmak üzere patojenleri öldürmeye yardımcı olabilir. Halk arasında tırnak mantarı, bit, siğil ve kulak enfeksiyonlarını temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılır. Modern tıbbın babası olan Hipokrat’ın, iki bin yıl önce yara temizliği için sirke kullandığı bilinmektedir.

Sirke aynı zamanda bir gıda koruyucu olarak da kullanılmıştır ve çalışmalar gıdaların bozulmasını ve koli basili gibi bakterilerin gıda maddelerinde büyümesini engellediğini göstermektedir. Yiyeceklerinizi korumak için doğal bir yol arıyorsanız, elma sirkesi çok yararlı olabilir.

Ayrıca, sulandırarak cilde uygulanan elma sirkesinin akne ve sivilce tedavisinde etkili olduğuna dair doğrulanmamış raporlar bulunmaktadır.

3. Kan Şekeri Seviyesini Düşürür ve Diyabetle Savaşır

Elma sirkesinin bugüne kadar en başarılı olduğu alan tip 2 diyabet hastalığıdır. Tip 2 diyabet, insülin direnci veya insülin üretilememesi nedeniyle yüksek kan şekeri seviyeleri oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Kan şekeri yüksekliği, diyabet hastası olmayan kişilerde de bir sorun olabilir. Bu nedenle, herkes kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutmalıdır. Bunun yapmanın en etkili ve sağlıklı yolu rafine karbonhidrat ve şekerden kaçınmaktır. Ancak elma sirkesi de güçlü bir etkiye sahip olabilir.

  • Elma sirkesinin kan şekeri ve insülin seviyeleri için sayısı faydası olduğu tespit edilmiştir.
  • Yüksek karbonhidratlı bir yemek yerken insülin duyarlılığını %19-34 oranında artırır ve kan şekerini ve insülin tepkilerini önemli ölçüde azaltır.
  • 50 gram beyaz ekmek yedikten sonra kan şekerini %34 oranında azaltır.
  • Yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketmek, sabah açlık kan şekerini %4 oranında azaltabilir.
  • İnsanlar üzerinde yapılan birçok çalışma, elma sirkesinin yemeklerden sonra insülin fonksiyonunu ve kan şekeri seviyesini düşürebildiğini göstermektedir.

Bu nedenlerden dolayı, elma sirkesi diyabetli kişiler, diyabet öncesi veya kan şekeri seviyelerini düşük tutmak isteyen kişiler için faydalı olabilir.

Şu anda kan şekeri düşürücü çözümler arıyorsanız, elma sirkesi kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

4. Kilo Vermeye ve Göbek Eritmeye Yardımcı Olur

Şaşırtıcı bir şekilde, çalışmalar elma sirkesinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. İnsanlar üzerinde yapılan birçok çalışma, elmanın tokluk hissini arttırabildiğini, bu sayede daha az kalori almanızı ve kilo vermenizi sağladığını göstermektedir. Örneğin, insanlar yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte elma sirkesi tüketirse, doygunluk hissi artıyor ve günün geri kalanında 200-275 daha az kalori tüketiyorlar.

Obezite hastası 175 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, günlük elma sirkesi tüketiminin aşağıdaki oranlarda kilo kaybına yol açtığını gösterdi:

  • 15 mL (1 yemek kaşığı): 1.2 kilogram
  • 30 mL (2 yemek kaşığı): 1.7 kilogram

Ancak, bu çalışmanın 3 ay sürdüğünü aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle vücut ağırlığı üzerindeki gerçek etkileri oldukça mütevazi görünmektedir. Kısaca, tek bir gıda veya malzemenin beslenme düzenine eklenmesi veya çıkarılması, nadiren kilo üzerinde fark edilir bir etkiye sahiptir.

5. Kolesterolü Düşürür ve Kalp Sağlığını Geliştirir

Kalp hastalıkları şu anda dünyadaki en yaygın ölüm nedenidir. Birçok biyolojik faktörün, azaltmış veya artmış kalp hastalığı riskine bağlı olduğu bilinmektedir. Çalışmalar bu risk faktörlerinin birkaçının elma sirkesi tüketimi ile azaltılabileceğini gösteriyor. Ancak bu çalışmaların çoğu hayvanlar üzerinde yapılmıştır.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, elma sirkesinin diğer bazı kalp hastalığı risk faktörleri ile birlikte kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir.

İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda ise elma sirkesinin kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü, insülin duyarlılığını arttırabildiğini ve diyabetle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu faktörler de kalp hastalığı geliştirme riskini azaltmaktadır.

6. Kansere Karşı Koruyucu Etkileri Olabilir

Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Elma sirkesinin anti-kanser etkileri hakkında internet üzerinde birçok yanıltıcı bilgi vardır. Aslında çok sayıda çalışma, çeşitli sirke türlerinin kanser hücrelerini öldürebildiğini ve tümörleri küçülttüğünü göstermiştir. Diğer taraftan, bu çalışmaların tümü test tüplerinde veya sıçanlarda izole edilmiş hücrelerde gerçekleştirildi.

Bununla birlikte, insanlarla ilgili bazı gözlemsel çalışmalar, sirke tüketiminin Çin’deki özofagus kanserini azalttığı, ancak Sırbistan’da mesane kanserini arttırdığı ile ilişkilendirilmiştir.

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.