El ve Ayak Kaşıntısı Neden Olur? Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

El ve ayak kaşıntısı neden olur sorusuna verilebilecek çok farklı cevaplar mevcuttur. Ayrıca avuç içi neden kaşınır, ayak tabanı kaşıntısı neden olur sorularının cevaplarını da bulabilirsiniz.

El ve Ayak Kaşıntısı Neden Olur

El ve Ayak Kaşıntısı Neden Olur? Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

El ve ayak kaşıntısı cilt kuruluğu, hava değişiklikleri, duş lifiyle çok fazla ovma veya altta yatan cilt veya sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkabilir. El ve ayak kaşıntısı tedavisi sorunun neden olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

el ve ayak kaşıntısı nedenleri

El ve Ayak Kaşıntısı Nedenleri

Özellikle günlük aktiviteler yaparken el ve ayakların kaşınması konsantrasyonunuzu bozar ve sizi rahatsız eder. Kaşınan bölgeleri sürekli kaşımak cildinize daha fazla zarar verebilir ve uyku bozukluklarına neden olabilir. El ve ayak kaşıntısı, tedavi edilmesi gereken bir cilt rahatsızlığının veya başka bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. El ve ayak kaşıntısını tedavi etmek için altında yatan nedeni bilmeniz gerekiyor.

El ve ayak kaşıntısı nedenleri arasında aşağıdaki cilt sorunları olabilir:

  • Cilt kuruluğu
  • Sedef hastalığı
  • Alerjik egzama
  • İrritan egzama
  • Dishidrotik egzama

Bunların dışında diğer sağlık sorunları, ilaç kullanımı ve stres el ve ayak kaşıntısı nedenleri arasında gösterilebilir.

El ve Ayak Kaşıntısı

Cilt Kuruluğu

Hava değişiklikleri, güneş ışığına maruz kalma, klima kullanımı ve yaşlanmaya bağlı olarak cilt kuruluğu yaşayabilirsiniz. Bütün bu faktörler doğal yağ kaybına ve bu da dış cilt katmanı yoluyla nem veya su kaybına neden olur. Kuru cilt pul pul olma ve iltihaplanma eğilimi gösterir ve deride aşırı kaşıntıya neden olur. Cilt kuruluğu yaşıyorsanız, düzenli olarak nemlendirici ve yumuşatıcı losyonlar kullanarak cildinizi nemli tutmalısınız.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı önemli sayıda insanı etkileyen, bulaşıcı olmayan ve ömür boyu yaşanan bir durumdur. Deride kalın, kırmızı ve pullu lekeler oluşması ana karakteristik özellikleridir. Duygusal stres, cilt yaralanması, enfeksiyon ve bazı ilaçlar sedef hastalığını tetikleyebilir. Sedef hastalığı etkilenen cilt bölgelerinde kaşıntıya da neden olur. A vitamini veya D vitamini içeren cilde uygulanan cilt bakım ürünleri, oral yolla alınan ilaçlar ve diğer cilde uygulanan ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir.

Sedef Hastalığı

Alerjik Egzama

Kromatlar (kalsiyum kromat, potasyum kromat, stronsiyum kromat ), nikel, kauçuk kimyasalları, merhemler, kremler, parfümler, lanolin formaldehit ve diğer birçok çevresel kimyasallar gibi alerjik maddelere maruz kaldıysanız, alerjik egzama yaşıyor olabilirsiniz. Belirtiler genellikle maruz kalma durumundan yaklaşık 48-72 saat sonra ortaya çıkmaya başlar. Alerjik egzama belirtileri arasında pembeden kırmızıya dönen pullanma, soyulma, kabarma, kese oluşması, göz kapağı şişmesi ve şiddetli kaşıntı yer alır. Alerjik egzama için bilenen alerjik maddelerden korunmanın yanı sıra, ciddi durumlarda doktora başvurarak gerekli ilaçların kullanılması tedavi için en iyi yöntemdir.

Alerjik Egzama

İrritan Egzema

Bir kimyasalın cildi doğrudan yaralamasından kaynaklanan iltihaplı döküntüdür. Kimyasala maruz kaldıktan sonra birkaç saat içinde belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Genellikle, etkilenen bölgede acı veya ağrı oluşur. İrritan egzamanın en önemli belirtisi ise kaşıntıdır. İrritan egzama tedavisinde banyo yaptıktan sonra deriye doğrudan petrol jölesi veya yoğun nemlendirici krem uygulanabilir.

Dishidrotik Egzama (Pomfoliks)

Genellikle avuç içi, parmak ve ayaklarda ortaya çıkan kaşıntılı bir cilt sorunudur. Küçük, kaşıntılı ve sulu kabarcıklar ile kendini gösterir ve genellikle sıcak havalarda daha sık görülür. Genellikle kızarıklık hiç görülme veya hafif şekilde görülebilir. Dishidrotik egzama tedavisi için doktorlar, semptomları kontrol altına almak için ciddi durumlarda kurutma ilaçları, cilde uygulanan veya oral yolla alınan ilaçlar reçete edebilir.

El ve Ayak Kaşıntısına Neden Olan Hastalıklar

Crohn hastalığı, kronik böbrek hastalığı veya karaciğer yetmezliği gibi sağlık sorunları da hastanın el ve ayaklarında kalıcı kaşıntıya neden olabilir. Hastalık karaciğeri etkileyerek yara izi oluşumuna ve iltihaplanmaya neden olarak avuç içleri ve ayak tabanlarından başlayarak ciltte kaşıntı oluşmasına neden olur. Avuç içi kaşıntısı aynı zamanda tiroit rahatsızlıklarının bir belirtisidir. Kan kanseri ve lenf sistem hastalıkları gibi diğer hastalıklar da bu semptomları ortaya çıkartabilir. Ayrıca B1, B6 ve B12 vitamini eksikliğine neden olan beslenme yetersizlikleri de el ve ayaklarda kaşıntı nedenleri arasında yer alır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.