Vücuttaki Bakterileri Öldüren 11 Doğal Antibiyotik

Doğal antibiyotikler

Bugünün aksine, geçmişte insanlar doğal antibiyotikler elde etmek için toprağa güvenmek zorunda kaldılar. İnsan ömrünü arttırdığı için modern ilaçlara teşekkür etsek de, herhangi bir yan etkileri olmayan doğal antibiyotikler birçok sağlık sorununu önlemeye yardımcı oluyor. Üstelik kimyasal antibiyotikler, bilimsel olarak kanıtlandığı üzere sindirim sistemine zarar veren yan etkiler meydana getirmektedir. Bu nedenle doğal antibiyotikler günümüzde de popüler hale gelmeye başlamıştır. Aşağıda vücuttaki bakterileri öldüren doğal antibiyotiklerin bir listesini bulacaksınız.

Bakterileri öldüren doğal antibiyotikler

Vücuttaki Bakterileri Öldüren Doğal Antibiyotikler

1. Sarımsak ve Soğan

Hem sarımsak hem de soğan anti-kanser, antifungal ve antibakteriyel özellikler içerir. Farmakognozi İncelemeleri adlı tıp dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, “Antibiyotiklerin ve diğer eczacılık ürünlerinin bulunmadığı zamanlarda, bir ampul sarımsak, geniş etki yelpazesi nedeniyle bir eczane endüstrisini temsil ediyordu.”

2. Zencefil

Zencefil taze, kurutulmuş veya toz halinde yenebilir. Baş dönmesi ve mide bulantısını hafifletebilecek güçlü bir antibiyotik, ağrı kesici ve iltihap önleyicidir.

3. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, doğal bir antibiyotik olarak bir tür mantar hastalığı olan kandida, siğil, iltihap ve öksürüğün tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda, tehlikeli patojenlerin sindirim sistemine girmesini önleyen güçlü bir antifungal, antiviral ve antimikrobiyal maddedir.

4. Elma Sirkesi

Elma sirkesi güçlü bir antienflamatuar olan asetik asit içerir. Gut, artrit ve akne gibi çeşitli durumların belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

5. Bal

Bal, genellikle kesikler ve küçük yaralanmaların tedavisinde kullanılan hidrojen peroksit içerir. Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmalar balın altmış farklı türde bakteri türünü öldürdüğünü gösteriyor!

6. Ekinezya

Ekinezya ayçiçeği ailesinin bir üyesidir ve soğuk algınlığı için en iyi doğal antibiyotiklerden biri olarak bilinir. Ekinezya takviyelerinin soğuk algınlığı semptomlarının şiddetini %50’ye kadar düşürdüğü bilimsel olarak gösterilmiştir. Diğer antibiyotik kullanımları arasında saman nezlesi, kulak enfeksiyonları, sinüs enfeksiyonları ve sporcu ayağı sorunları bulunur.

7. Kekik

Kekik yağı egzama, akne ve benzeri cilt koşullarını önlemek için kullanılabilen doğal bir antimikrobiyal ve antiseptik ajandır. Güçlü etkilerinden dolayı topikal olarak uygulamadan önce zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi taşıyıcı yağlarla bir araya getirilmesi gerekmektedir.

8. Karanfil

Karanfil bakterileri öldürerek, plakları ve diş eti iltihabını azaltır. Yapılan bir çalışma, karanfil yağı ile yapılan doğal gargaranın, ticari gargaralara göre daha fazla ağız içi bakterisini öldürdüğü tespit edilmiştir.

9. Oregano Yağı

Oregano yağı enfeksiyonları, parazitleri ve soğuk algınlığını tedavi eden güçlü bir antiviral, antifungal ve anti-enflamatuar ajandır. Haricen uygulamak, cildi zararlı bakterilere karşı korur.

10. Greyfurt Çekirdeği Özü

Greyfurt çekirdeği özü, gastrointestinal sistem enfeksiyonlarını tedavi etmek için uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Son araştırmalar, Metisiline Dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) adlı bakterinin dokuya zarar vermesini önlemek için de kullanılabileceğini göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.