Diş Eti Kabarması, Kanaması ve Çekilmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

diş eti problemleri ve tedavi yöntemleri
diş eti problemleri ve tedavi yöntemleri

Diş eti sorunları çeşitli şekillerde karşımıza çıkan ve çok sık rastlanan sorunlardır. Diş eti sorunlarının nedenleri yalnızca ağız ve diş bakımı ile ilgili değildir. New York’lu protez uzmanı Dt. Jonathan B. Levine, vücudumuz için faydalı olan şeylerin ağız sağlığımız için de faydalı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Diş eti sorunları; kalp-damar hastalıkları, diyabet ve prematüre doğumlarla yakından ilgilidir.” En çok karşılaşılan diş eti sorunları arasında diş eti kabarması, diş eti kanaması ve diş eti çekilmesi yer almaktadır. Bu genel sorunların neden kaynaklandığını ve nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Diş eti kabarması kanaması çekilmesi neden olur nasıl geçer

Diş Eti Sorunları Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

1- Şişkin ve Kabarık Diş Etleri

Neden Olur?

Diş etleriniz kırmızı, kabarık ve hassas mı? Eğer öyleyse yaşadığınız sorun diş eti iltihabı olabilir. New York’lu kozmetik diş hekimi Dt. Timothy Chase, “Sağlıklı dişetleri pembe ve sıkı olur; fırçaladığınızda ya da diş ipi kullandığınızda kanama yapmaz” diyor ve ekliyor; “Eğer diş etlerinin son bulduğu yerlerde kırmızılık varsa bu diş eti ile dişin kesiştiği yerde ciddi bir iltihaplanma olduğuna işaret eder.” Kabarmış dişetleri, ağız temizliğinin iyi yapılmadığının ve plak oluşumunun göstergesidir. Ancak genetik ve beslenme alışkanlıklarının da payı var. Çok fazla karbonhidrat ve şekerli içecek tüketmek de diş etlerini zayıflatan bakterilerin üremesi için uygun bir ortam hazırlar. Minnesota Bloomington’dan kozmetik diş hekimi Dt. Walter Palmer şöyle diyor: “Tam oturmayan veya değiştirilmesi gereken diş restorasyonları diş etlerinde şişkinliğe ve tahrişe yol açabilir.”

Nasıl Önlenir?

Önlemenin yolu sağlıklı seçimler ve günde iki kez fırçalamak ve diş ipi kullanmak. Diş etleriyle dişler arasındaki kısmı 45 derecelik bir açıyla fırçalamanın önemini vurgulayan Dr. Smigel şöyle diyor: “Diş eti problemlerini önlemenin en temel ve en kolay yolu ağızda biriken bakteri ve plağı her gün diş fırçası ve diş ipiyle temizlemektir.”

Nasıl Tedavi Edilir?

Plak oluşumuna müsait bir yapınız varsa veya plak oluşumu çok hızlı gerçekleşiyorsa yılda iki kere temizletme tavsiyesinin aksine daha sık diş hekimine müracaat etmeniz gerekir. Dr. Lewis, geleneksel temizleme yöntemlerinin yanında temizlenmesi zor bakterilerden kurtulmak için lazer uygulaması da yapılabileceğini belirtiyor. Yeterli miktarda C vitamini, kalsiyum, ve folik asit almayı ihmal etmemelisiniz çünkü diş eti sağlığı için bunlar son derece önemli. Üstelik iltihap ve bakteri oluşumunu da azaltıyorlar.

2- Koyu ve Deforme Olmuş Diş Etleri

Neden Olur?

Sigara, ilaçlar, iltihap, hiperpigmentasyon ve diş eti hastalıkları diş etlerinde koyulaşmaya neden olabilir. Atlanta’dan kozmetik diş hekimi Dt. Ronald E. Goldstein, koyu reni diş etlerinin en yaygın sebebinin doku altındaki siyah diş taşı olduğunu söylüyor. Dr. Palmer ise şu eklemeyi yapıyor: “Koyu dişetleri, eski gümüş veya amalgam dolgular nedeniyle de oluşabilir çünkü bu parçacıklar dolgudan koparak doku altına yerleşebilir. Ayrıca kanal tedavisi gören dişler de koyulaşabilir ve diş eti dokusunun altından fark edilebilir hale gelebilir.” Dr. Lehman, doğal hali koyu olan diş etlerinin daha yüksek oranda melanosit hücresi içerdiğini ve bu nedenle daha fazla pigment bulunduğunu belirtiyor. Georgia Brunswick’ten kozmetik diş hekimi Dt. Angela Britt, dişlerde ve diş etlerinde tartar oluşumunun yanı sıra dişler arasındaki diş eti hattında doku eksikliğinin de koyu renge yol açabileceğini ekliyor.

Nasıl Önlenir?

İyi bakım önemlidir. Metal dolgunuz varsa dişetlerinde meydana gelen koyulaşmalara karşı dikkatli olmanız gerekir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Eskiden soyma, beyazlatma ve yüzey yenileme işlemleri uygulanmaktaydı ancak bu işlemler iyi sonuçlar vermiyordu ve üstelik çok acılıydı. Bugün diş etlerinin rengini açmanın en etkili yolu lazer renksizleştirme denilen bir yöntem. Dokulardaki pigment lazerle alınıyor ve renk değişimi ortadan kaldırılıyor. Diş etleri daha pembe ve lekesiz hale geliyor. Dr. Goldstein şöyle diyor: “Koyu renk diş etlerinin nedeni çürük kök ise koyulaşmış dokuyu, sağlıklı pembe dokuyla kamufle ediyoruz veya koyu renk kökü çıkararak yerine implant yerleştiriyoruz.”

3- Diş Eti Çekilmesi

Neden Olur?

Diş eti çekilmesi son dönemde bir salgın hastalık gibi yayılıyor ve git gide daha fazla insan diş eti çekilmesi sorunuyla baş başa kalıyor. Dişleri sıkma, gıcırdatma, sert fırçalama, hormon değişimi, ince dişetleri veya genetik gibi farklı sebepleri bulunan hastalıkta diş etlerinde yaşanan bozulma (düzeltilmediği takdirde) benzer şekilde ilerliyor. Dr. Lehrman dişeti çekilmesi sorunuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Diş eti çekilmesi acılı bir durum olmasa da estetik açısından çok kötü bir görünüm. Diş eti altındaki bakteriler enfeksiyona yol açtığından dişi yerinde tutacak destek azalır.” Diş ve diş eti arasındaki kuvvetsiz bağ nedeniyle plak, bakteri ve çürük gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Diş etleri çekilince diş kökü dış etkilere daha açık bir hale geliyor ve doku hasarı, kemik yapısında bozulma ve diş kaybı meydana gelebiliyor.

Nasıl Önlenir?

Diş eti çekilmesini önlemenin en kolay yolu dişleri çok sert ve sağdan sola fırçalamamaktır. İnce kıllı fırça kullanarak daha çok dairesel hareketlerle fırçalamak gerekir. Dişlerinizi sıkma ve gıcırdatma gibi bir huyunuz varsa doktorunuz gece ağızlığı da önerebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti dokusundaki eksiklikler derhal giderilmelidir. Ağız içinde doku alarak açıkta kalan kökleri kapatmak şeklindeki acılı yöntem bugün artık geride kaldı. (Kimi doktorlar halen bu yöntemi kullanıyor ancak bu, kendinden alınan dokuların kullanılması konusunda ısrarcı olan hastalar için geçerli). Genellikle vericiden (doku bankası olarak kullanılan kadavralardan) alınan bağ doku kullanılıyor; böylece tek bir yarayla işlem tamamlanıyor. Birkaç hafta içinde nakledilen doku sizinkiyle kaynaşarak yeni doku meydana getiriyor. Dr. Lewis şöyle diyor: “Eğer diş kaybı yaşanmışsa implant koyabiliyoruz. Ancak çok fazla kemik kaybı söz konusu ise dişi yeniden temellendirip diş etlerini kurtarmak için kemik nakli gerekli olabiliyor.

4- Diş Eti Kanaması

Neden olur?

Dişeti kanamasının tek nedeni, diş etlerinin altında meydana gelen ve diş etlerinin de iltihaplanmasına neden olan enfeksiyondur. Dr. Goldstein diyor ki: “Fırçalama esnasında oldukça sık yaşanan bir durum olan diş eti kanaması, diş etrafında iltihaplanma yaşandığının bir işaretidir ve iltihaplanma destek kemiklere de yayılmış olabilir.” Diş etleri hassaslaşıp şiştiğinde dişi olması gerektiği gibi kavrayamazlar. Bu nedenle dişlerde sallanma ve boşluklar meydana gelebilir; hatta bazı durumlarda diş kaybı yaşanabilir. Kanamanın yanı sıra diş etlerinde görülen irin, diş eti enfeksiyonunun çok derin olduğunu gösterir.

Nasıl Önlenir?

Bütün diş eti problemleri gibi diş eti kanaması problemi de doğru ağız hijyeni ile azaltılabilir. Dr. Goldstein “Amaç, plağı sertleşmeden ve temizlemesi zor tartara dönüşmeden her gün temizlemek olmalı” diyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

Evde uygulanacak doğru bakım dışında yapılacak işlem; ultrasonik cihazlarla diş etlerindeki bakteri ve enfeksiyona ulaşmaktır. Sadece enfeksiyonlu ve hasar görmüş diş etlerine odaklanan lazer ameliyatlar da bir diğer seçenek. Dr. Lehrman şöyle diyor: “Lazer ameliyatlar lokal anestezi altında yapılıyor ve kesme, dikiş gibi işlemler olmadığından hastalar aynı gün normal hayalarına dönebiliyor. Diş etlerinin tamamıyla iyileşmesi bir yıl kadar sürebiliyor çünkü işlem gören bölge diş etlerinin altında oluyor.” Dişin kökten kopmaya başladığı ve kemik kaybının yaşandığı durumlarda hasar gören dişin alınması ve implant konulması gerekebilir.

5- Fazla Diş Eti Dokusu

Neden Olur?

Dişleriniz düzgün ve beyaz olabilir ancak güldüğünüzde iki milimetreden daha fazla diş eti görünüyorsa bu fazla doku gülüşünüzün güzelliğini gölgeleyebiliyor. Yapısal bir problem olan diş eti fazlalığı, Dr. Chase’e göre “pek çok sebepten kaynaklanabilse de temelde gelişim sürecine bağlı bir durumdur.” Ergenli döneminde dişler ve dişetleri oluşurken ya dişler diş etlerini tümüyle aşacak kadar uzamaz ya dişetleri olması gerektiği ölçüde çekilmez ya da üst çene kemiği gelişme sürecinde çok fazla aşağıya doğru uzar.

Nasıl Önlenir?

Diş etleri, dişler ve ağız yapısının oluşum sürecinin bir sonucu olan diş eti fazlalığını önleyebilmek ihtimali düşüktür.

Nasıl Tedavi Edilir?

Güldüğünüzde 1-2 milimetre arası uzunlukta bir diş eti görünümü oluşuyorsa diş eti kaldırma işlemi yoluyla fazlalıklar alınabilir. Lazer kullanılarak yapılan bu işlemde fazla diş eti dokusu kesilerek alınır ve dişler yeniden şekilledirilir. Dr Britt bu işlemi şu şekilde tarif ediyor: “Lazerle doku fazlası alınır ve diş eti dokularının boyları eşitlenerek kavisli bir görünüm oluşturulur.” Bazı hastalarda çok fazla doku alınması gerekir. Bu gibi durumlarda kavis uzatma işlemi yapılabilir ve her bir dişi çevreleyen diş eti dokusu kaldırılarak ve kemik üzerinde daha yüksek bir noktaya yerleştirilerek yeniden biçimlendirilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.